Ketvirtadienį biržą užgulė „meškos”

Rugpjūčio 3 dieną biržą „visu svoriu užgulė meškos” – investuotojai sudarė 752 sandorius 29 bendrovių akcijomis, iš kurių vos keturios brango ir net 20 – pigo, o bendra sesijos apyvarta akcijomis sudarė 3,142 mln. litų. Daugiau nei 38 proc. bendros apyvartos atiteko ženkliai pigusioms „Mažeikių naftos” akcijoms. Indeksas OMX Vilnius krito net 2,8 proc. iki 367,72 punktų ir maksimaliai priartėjo prie žemiausio taško šiais metais. Birželio 14 dieną indeksas buvo kritęs iki 367,56 punktų.

„Mažeikių naftos” (MNF1L) nesėkmės persikėlė į biržą. Jau savaitę naftotiekiais negaunanti žaliavinės naftos bendrovė visiškai prarado investuotojų pasitikėjimą. „Mažeikių naftos” akcijų kaina krito 6,35 proc. iki 7,38 litų, o apyvarta siekė 1,221 mln. litų. Sesijos metu akcijų kaina buvo kritusi ir iki 7,1 litų taško.

Bendrovei importuojant naftą per Būtingės terminalą natūraliai auga veiklos kaštai, todėl investuotojai bijodami, kad tokia situacija užsitęs pradėjo masiškai trauktis iš šios pozicijos. Taip pat nemažiau neramina tai, kad pasitvirtinus jog Rusija vykdo spaudimą, PKN Orlean gali atsisakyti sandorio su Lietuvos Vyriausybę.

Gali būti, kad tai labiau didelės baimės akys, nes vargu ar Rusijos naftos koncernai leistų sau tokią prabangą, kaip ilgesniam laikui atsisakyti naftos eksporto didžiausiam Europos naftos perdirbėjui. PKN Orlean įsigijus „Mažeikių naftą” toks junginys įgauto didžiausiojo statusą.

Lenkijos naftos bendrovė už „Mažeikių naftos” akciją yra sutarusi mokėti daugiau nei 10,5 lito (priklausomai nuo JAV dolerio kurso), todėl sandoriui pasibaigus sėkmingai būtų galima laukti oficialaus pasiūlymo daugiau nei 40 proc. aukštesne nei šiuo metu esančia rinkos kaina. Žinoma jei sandoris neįvyktų, o naftos tiekimas neatsistatytų, tai šie vertybiniai popieriai šturmuotų naujas žemumas. Visos šios galimybės ir neapibrėžtumai sudaro itin gerą terpę riziką toleruojantiems spekuliantams, kurie gali bandyti užsidirbti esant dažnoms ir didelėms bangoms.

Didelius kainos sukrėtimus patiria ir į Mažeikių bendrovę pretenduojanti Lenkijos bendrovė PKN Orlean. Ketvirtadienį Lenkų bendrovės akcijų kaina viduryje prekybos sesijos, buvo sumenkusi apie 4 proc. – Lenkijos investuotojai kol kas taip pat nėra patenkinti potencialiu PKN pirkiniu ir besiklostančia situacija.

Tokios nuotaikos didžiausioje Lietuvos bendrovėje natūraliai persidavė ir kitoms Vilniaus biržos bendrovėms, kas ir iššaukė stiprią korekciją žemyn. Prie „meškų” antplūdžio rinkoje galėjo prisidėti ir tai, kad ketvirtadienį, kaip ir laukta Europos Centrinis Bankas padidino bazines palūkanų normas 0,25 proc. punktų iki 3 proc. Ne gana to, netikėtai tokiu pat dydžiu buvo padidintos palūkanų normos ir Didžiosios Britanijos svarui.

Europa sumažino JAV bazinių palūkanų atotrūkį (JAV Bazinės palūkanos šiuo metu siekia 5 proc.), tai turėtų dalį lėšų nukreipti į senąjį žemyną, tačiau tai nėra teigiamos naujienos akcijų rinkoms, nes vis daugiau lėšų bus nukreipiama į naujai išleidžiamus skolos vertybinius popierius.

Panašu į tai, kad trumpuoju laikotarpiu bus sulaukta trečiosios šiais metais kritimo bangos, o Vilniaus biržos indeksas leisis iki naujų žemumų. Vis dėl to, šie kritimai yra laikini ir jų gilumą didina įpusėjęs vasaros sezonas, todėl investuotojų pardavimo pavedimai dažnai sukuria perpardavimo (over-sell) efektą, kuris panašus į vis labiau spaudžiamą spyruoklę – šiandieninės korekcijos anksčiau ar vėliau leis vėl uždirbti solidžius pelnus iš prekybos vertybiniais popieriais. Tuo labiau, kad fundamentalus pagrindas po užtaisoma spyruokle yra daugiau nei tinkamas, todėl ilgalaikiai investuotojai neturėtų nusivilti Baltijos regionu. Krintant akcijų kainoms daugelio bendrovių rezultatai nestovi vietoje ir gerėja. Be to, rinkoje jau susikuria unikalios galimybės uždirbti milžiniškus pelnus iš akcijų pardavimo oficialaus pasiūlymo metu – „Mažeikių naftos” atveju, nors ir su didesne rizika, tačiau galimas 40 proc. pelningumas įkvėpia ir tai neužilgo pritrauks stambesnes lėšas į rinką.

Tuo tarpu ketvirtadienį aktyviau dar buvo prekiauta TEO LT, AB (TEO1L) ir „Ūkio banko” (UKB1L) akcijomis, kurių kainos krito atitinkamai 0,93 proc. iki 2,14 litų bei 1,55 proc. iki 1,9 litų, o apyvartos siekė 446 tūkst. litų ir 380 tūkst. litų.

Nepagrįstus ir panikos padiktuotus nuopuolius patyrė ir kitų kotiruojamų bankų „Šiaulių bankas” (SAB1L) bei „Snoras” (SRS1L) akcijos, kurių kainos krito atitinkamai 3,73 proc. iki 2,58 litų ir 2,13 proc. iki 46 litų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.