Kurtuvėnų svirnas vėl kaip buvęs

Mažas Šiaulių rajono Kurtuvėnų miestelis plačiai žinomas etnokultūros, paveldo puoselėjimo tradicijomis. Garsus jo regioninio parko kraštovaizdis augmenija, tvenkiniais, žirgynu, senkapiais, net sovietmečiu neužmirštomis Užgavėnių gatvių eitynėmis.

Aštuonioliktojo šimtmečio pabaigą mena Kurtuvėnų Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčia, jos rūsiuose aptikti palaidojimai. Tokio pat senumo kaip ir bažnyčia, dvarininko Jokūbo Nagurskio statytas unikaliausias svirnas suręstas be metalinių vinių. Išstovėjęs daugiau kaip 200 metų medinės architektūros šedevras 2001 metais sudegė.

Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis, rūpinęsis svirno atstatymu, nepraėjus nė penkeriems metams po nelaimės, pakvietė į pakilusio iš pelenų svirno atidarymą. Atstatytas svirnas – iki smulkiausių detalių autentiškas buvusiajam. Bendrovės „Telšių meistrai“ specialistai rinktinę Karelijos medieną sukalė medinėmis vinimis.

Senajame svirne XIX amžiuje vykdavo dvaro teatro mėgėjų spektakliai. Žinovai tvirtina, kad jų pažiūrėti ir vaidinti atvykdavo svečių iš Italijos, Prancūzijos, Anglijos. Tokia tradicija neišnyko ir šiais laikais. Kurtuvėnų svirne buvo rengiami tarptautiniai teatro festivaliai, koncertai, etnografinės vakaronės, jis tapo istorijos ir kultūros židiniu.

Atstatytame svirne nebekvepia aruodai grūdais, girnos – miltais. Nėra ir degėsių kvapo. Kūrybos ir meno dvasios plazdenimas čia neišnyko – ji nedega. Pakilusiame iš pelenų svirne tris dienas – jo atidarymo proga – svečiai iš apylinkių ir tolimesnių kraštų vaidino, muzikavo, šoko. Atidarytos jaunųjų dailininkų plenero, fotografijų apie Kurtuvėnų apylinkes parodos. Apie pasiryžimą tęsti tradicijas byloja Kurtuvėnų dvaro svirne surengta konferencija-diskusija dėl kultūrinės raiškos galimybių.

Direktorius Rimvydas Tamulaitis puoselėja planus atkurti ir sutvarkyti buvusį dvaro parką, atstatyti keletą pastatų, įrengti kempingą, kriketo aikštyną. Nenustebsime, kai po keleto metų Kurtuvėnai taps aktyvaus poilsio, kultūrinio turizmo regione centru.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.