Per izraeliečių antskrydį žuvo 50 civilių žmonių
Per izraeliečių antskrydį viename Pietų Libano kaime vakar žuvo mažiausiai 50 civilių žmonių, tarp jų – 31 vaikas.
Per antskrydį Kanos kaime sugriuvo keli namai ir iš dalies buvo sugriautas trijų aukštų pastatas, kur glaudėsi maždaug 60 civilių gyventojų.
Liudininkai sakė suskaičiavę 50 žmonių, tarp jų 31 vaiko, kūnus. Gelbėtojų teigimu, po griuvėsiais gali būti rasta daugiau žuvusiųjų.
Tai buvo daugiausiai aukų pareikalavusi ataka per 19 dienų trunkantį Izraelio ir „Hizbollah” konfliktą. Prie namų griuvėsių žmonės šaukė iš sielvarto ir įtūžio.
Izraelio antskrydį pasmerkė tarptautinė bendruomenė ir netgi žydų valstybę remiančios šalys.
Taikinys – neaiškus
Izraelio kariškiai sakė perspėję Kanos gyventojus išvykti ir teigė, kad atsakomybė tenka „Hizbollah”, kuri naudojosi šiuo kaimu raketoms į žydų valstybę leisti.
1996 metų balandį per Izraelio „Rūstybės kekių” bombardavimo kampaniją Izraeliui apšaudžius Jungtinių Tautų (JT) taikdarių bazę Kanoje, žuvo daugiau kaip 100 ten prisiglaudusių civilių žmonių.
Vakarykštis antskrydis, kurio taikinys kol kas neaiškus, buvo surengtas tokiu metu, kai Jeruzalėje lankėsi JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais, kuri atvyko įtikinti Izraelį ir Libaną sutikti su tarptautinių pajėgų dislokavimu pasienyje.
Per šį konfliktą, kuris prasidėjo šiitų partizanų grupuotei „Hizbollah” liepos 12 dieną nukovus aštuonis ir pagrobus dar du izraeliečių kareivius, jau žuvo mažiausiai 523 libaniečiai, daugiausia – civilių gyventojų, ir 51 izraelietis.
Beirute kilo riaušės
Vos pasklido žinia apie antskrydį Kanos kaime, Beiruto gyventojai pradėjo šturmuoti pastatą, kuriame įsikūrusi Jungtinių Tautų (JT) atstovybė Libane.
Šimtai žmonių bandė įsiveržti į pastatą, apsiginklavę degaus skysčio buteliais.
Gyventojai piktinosi, kad, jų nuomone, humanitarinės organizacijos nieko nedaro, kad būtų nutraukta ugnis, nuo kurios žūva taikūs gyventojai ir jų vaikai.
Armija ir policija bandė nutraukti riaušes. Virš šturmuojančiųjų JT atstovybę plaikstėsi Libano ir įvairių partijų vėliavos.
Bombardavimą pavadino siaubingu
Izraelio veiksmus pasmerkė net kai kurios jį remiančios šalys. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrė Margaret Beket Izraelio oro smūgį Kanos kaimeliui pavadino „visiškai siaubingu”.
„Tai absoliučiai pasibaisėtina, visiškai siaubinga”, – sakė ji „Sky News” ir pažymėjo, kad tai „tragedija” aukų šeimoms.
„Mes pakartotinai raginame Izraelį veikti proporcingai”, – pridūrė ji, tačiau paties bombardavimo nepavadino „neproporcingu”.
Prieš Kanos bombardavimą jos pirmtakas Džekas Stro Izraelio puolimą prieš „Hizbollah” pavadino „neproporcingu”.
Reikalauja skelbti paliaubas
Po Izraelio antskrydžio Kanos kaime Libano ministras pirmininkas Fuadas Siniora pareiškė nedalyvausiantis jokiose derybose Artimųjų Rytų krizei išspręsti, kol nebus paskelbtos paliaubos.
„Šį liūdną rytą neliko vietos jokioms kitoms diskusijoms, kaip tik reikalauti paskelbti skubias ir besąlygines paliaubas ir pradėti tarptautinį procesą Izraelio masinėms žudynėms Libane ištirti”, – per spaudos konferenciją Beirute sakė F.Siniora. F.Siniora paragino visus susivienyti „prieš Izraelio karo nusikaltėlius”.
„Izraelio užsispyrimas tęsti šiuos niekingus nusikaltimus prieš mūsų civilius, nepalauš Libano žmonių valios”, – sakė jis.
Kiek vėliau Libano pareigūnai pareiškė negalintys susitikti su JAV valstybės sekretore Kondoliza Rais, kol nebus paskelbtos paliaubos.
Raketos privertė palikti namus
Per Izraelio ir „Hizbollah” konfliktą maždaug 330 tūkst. šiaurinio Izraelio gyventojų paliko savo namus, siekdami išvengti raketų, kurias iš Libano leidžia ši šiitų partizanų grupuotė, vakar pranešė šalies vyriausybės atstovas spaudai.
„Apšaudymai raketomis sutrikdė gyvenimą maždaug vienam milijonui Šiaurės Izraelio gyventojų, o maždaug trečdalis jų paliko savo namus”, – sakė Izraelio užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Markas Regevas.