Jau dabar derinama, ką dėvės spalį į Vilnių atvyksianti Didžiosios Britanijos monarchė Elžbieta II
Iki karališkojo vizito dar beveik trys mėnesiai, bet jam jau kuo intensyviausiai rengiamasi. Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II Lietuvoje lankysis pirmą kartą. Tai bus pirmasis toks vizitas dvišalių santykių istorijoje.
Britų karalienės valstybiniai vizitai būna tik dukart per metus, todėl jiems ypač kruopščiai rengiamasi. Kelis mėnesius derinamos įvairiausios vizito detalės – pradedant susitikimų grafiku ir baigiant pačios karalienės apdarais.
Palyda nebus didelė
Istorikai dar tikrina versiją, kad XIV amžiaus pabaigoje Anglijos karalius Henrikas IV, dalyvavęs kryžiaus žygiuose į Lietuvą, galėjo apsilankyti mūsų šalies dabartinėje teritorijoje. Jeigu taip įvyko, tuomet galima sakyti, kad britų monarchas jau buvo atvykęs į Lietuvą 1390 arba 1392 metais.
Bet, skirtingai nei Lankasterių dinastijos pradininkas Henrikas II, Vindzorų dinastijai priklausanti Elžbieta II į Lietuvą atvyks ne su kalaviju rankose, o su gėlėmis, kaip įprastai matome britų karalienę.
Dar šių metų pradžioje Bakingemo rūmai oficialiai pranešė Vilniui, kad Jos Didenybė Elžbieta II atvyks į Lietuvą su valstybiniu vizitu. Oficialiai vizito data dar nėra paskelbta, tačiau, neoficialiomis žiniomis, jis turėtų įvykti spalio 17-18 dienomis.
Jau kurį laiką Vilnių lanko įvairūs Bakingemo rūmų bei Anglijos valdžios ir saugumo tarnybų pareigūnai. Pasirengimas karališkajam vizitui vyksta visu smarkumu.
Planuojama, kad karalienės, kuri atvyks su savo vyru, Edinburgo hercogu princu Filipu, palyda nebus labai didelė – iki dviejų dešimčių žmonių. Netgi lydinčiųjų žurnalistų gali būti daugiau – beveik trys dešimtys.
Neskelbiama, kur karalienė Vilniuje apsistos, tačiau greičiausiai tai bus karališkieji „Stiklių” viešbučio apartamentai. Čia yra gyvenęs ne vienas monarchas, atvykęs Lietuvon.
Sakys kalbą Seime
Oficiali karalienės apsilankymo programa dar derinama, bet kai kurios svarbiausios detalės jau žinomos. Elžbieta II lankysis tik Vilniuje. Idėjų aplankyti Kauną arba Trakus atsisakyta.
Numatyta, kad karalienė ir princas Filipas apsilankys Prezidentūroje ir susitiks su Lietuvos vadovu Valdu Adamkumi bei jo žmona Alma. Su jais monarchė jau bendravo šios liepos pradžioje Edinburge. Tuomet pokalbis vietoje numatytų 20 minučių užtruko dvigubai ilgiau, o tai nėra įprasta karalienei.
Elžbieta II taip pat apsilankys Lietuvos Seime, kur pasakys kalbą. Tai nėra labai dažnas karalienės vizitų akcentas. Latvijoje ir Estijoje, kur Elžbieta II vyks iš Vilniaus, ji kalbų parlamentuose nesakys.
Karalienė pagerbs Antakalnio kapinėse palaidotų Lietuvos laisvės aukų atminimą. Vilniaus universitete bus surengtas jos susitikimas su jaunimu. Monarchė taip pat bendraus su verslo bendruomene. Į šį susitikimą bus kviečiami jauni, su Britanija turintys ryšių verslininkai.
Karalienė susitiks su visuomene. Ji pati pageidauja vizitų metu pabendrauti su paprastais žmonėmis. Greičiausiai toks susitikimas galės įvykti Rotušės aikštėje, kai Elžbietai II bus surengta ekskursija po Vilniaus senamiestį.
Be abejo, bus ir karališkųjų priėmimų. Vienas jų vyks Prezidentūroje, kito vieta dar svarstoma.
Derinamos visos detalės
Karalienės vizito saugumui užtikrinti bus skiriamas gana didelis dėmesys, nors pati monarchė pageidauja, kad ji nebūtų apsaugos atskirta nuo visuomenės.
Britų saugumo pareigūnai jau lankėsi Lietuvoje, derino kai kurias būsimo darbo detales su Vadovybės apsaugos departamento atstovais. Tokių apsilankymų iki paties vizito bus dar ne vienas.
Į Vilnių buvo atvykusi ir vyriausioji karalienės rūmų rūbininkė – kamerdinerė. Ji yra svarbiausias žmogus monarchės aplinkoje, nes būtent nuo kamerdinerės priklauso, kokia bus Elžbietos II nuotaika kiekvieną dieną. Mat kamerdinerė kiekvieną rytą pirmoji pasitinka prabudusią karalienę, patiekia jai pusryčius ir pasako, kaip tądien monarchė turėtų būti apsirengusi.
Kamerdinerė apžiūrėjo sienų apmušalus Prezidentūroje, interjerą kitose būsimojo Elžbietos II apsilankymo vietose, kad galėtų kuo tinkamiau priderinti vizito metu monarchės dėvimus rūbus.
Rengiantis vizitui, protokolo specialistai derina visas detales, netgi skaičiuoja laiptelius karalienės apsilankymo vietose. Neturi būti jokių nesklandumų. Be to, neturi būti sudaryta jokių nepatogumų šiemet 80-metį atšventusiai Elžbietai II. Didžiojoje Britanijoje iki šiol su siaubu prisimenamas epizodas, kai prieš kelerius metus karalienė, išeidama iš vienos Londono karališkosios ligoninės, nepatenkinta pažiūrėjo į savo delną ir pirštais pavalė jį, kai prisilietė prie nuo lietaus šlapių turėklų. Netrukus po to prie išėjimo iš tos ligoninės buvo pastatytas stogelis, kad daugiau tokių incidentų su aukščiausio rango karališkomis personomis nepasikartotų.
Valdo 125 milijonus žmonių
Elžbietos II, valdančios Didžiąją Britaniją nuo 1952 metų vasario 2 dienos, oficialus titulas yra labai ilgas ir sudėtingas – „Dievo valia Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystės bei kitų jos sričių ir teritorijų karalienė, Britų Sandraugos vadovė, Tikėjimo gynėja”.
Prie sričių ir teritorijų priklauso Antigva ir Barbuda, Australija, Bahamai, Barbadosas, Belizas, Kanada, Grenada, Jamaika, Naujoji Zelandija, Papua Naujoji Gvinėja, Sent Kits ir Nevis, Sent Liusija, Sent Vinsentas ir Grenadinai, Tuvalu ir Saliamonas. Iš viso šalyse, kurias valdo Elžbieta II, gyvena 125 milijonai žmonių.
Be to, anglų monarchas visuomet yra Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas ir atskirą statusą Britanijoje turinčios Meino salos lordas.
Karalienė yra anglikonų bažnyčios galva.
Elžbieta II yra seniausiai Europoje, Amerikoje, Afrikoje ir Australijoje valdanti monarchė ir antra pasaulyje po Tailando karaliaus Ramos IX. Per jos valdymo laikotarpį pasikeitė dešimt britų premjerų. Dabartinis – Tonis Bleras – yra gimęs praėjus metams nuo Elžbietos karūnavimo.
Elžbieta II yra keturiasdešimtoji monarchė nuo to laiko, kai Viljamas Užkariautojas gavo Anglijos karūną 1066 metais.
Mėgsta šunis
Savo valdymo metu karalienė turėjo daugiau kaip pustrečio šimto vizitų į 129 valstybes.
Daug keliauja ir britų karališkosios šeimos atstovai. Lietuvoje yra apsilankę pora jų. 2001 metais – karalienės vyresnysis sūnus sosto įpėdinis princas Čarlzas, prieš trejus metus – princas Endriu.
Elžbieta II puikiai kalba prancūziškai. Ji mėgsta fotografiją, dažnai fotografuoja savo šeimą. Fotografuoti mėgsta ir jos vyras, Edinburgo hercogas. Nežinia, ar jie pasinaudos šiuo pomėgiu Vilniuje.
Karalienė mėgsta šunis ir žirgus, ypač pastarųjų lenktynes. Nuo 1944 metų ji yra turėjusi 30 korgi veislės šunų. Šiuo metu turi penkis šios veislės šunis. Elžbieta II netgi išvedė naują šunų veislę, pavadintą dorgi – tai korgio ir takso mišinys. Šiuo metu ji turi keturis dorgi veislės šunis. Karalienė taip pat domisi labradorais ir kokerspanieliais.