Stomatologija prieš tūkstančius metų

Prieš tūkstančius metų iki kino, televizijos ir muzikos žvaigždėms pradedant gražinti save kosmetinėmis dantų operacijomis, senieji Meksikos gyventojai naudojo ceremoninius dantų protezus.

Pritaisė gyvūno dantis

Tyrėjai prieš kelias savaites rado 4500 metų senumo kapą Meksikoje, kuris laikomas vienu seniausių „stomatologijos“ pavyzdžių Amerikoje.

Rastų žmogaus palaikų priekiniai dantys buvo nušlifuoti, kad prie jų būtų galima pritaisyti gyvūno dantis, greičiausiai vilko arba panteros.

Mokslininkai iš Konektikuto universiteto mano, kad tokia procedūra buvo atliekama ceremonijos tikslais.

Vienas iš tyrimo grupės dalyvių, archeologas ir paleontologas Džeimsas Čatersas, mwano, kad ritualo metu žmogus tarsi naudodavosi gyvūno burna.

Paplito daug vėliau

Tokie dantų pakeitimai, dažniausiai naudojant plėšrūnų dantis, labiau paplito keliais amžiais vėliau – majų kultūroje.

Tačiau šis radinys – pats seniausias tokio papročio pavyzdys.

Asmuo, apie kurio palaikus kalbame, buvo 28-32 metų, pasak mokslininkų, savo „pagerintais“ dantimis kramtyti negalėjo, nors buvo gerai maitinamas.

Galima spręsti, kad žmogus nedirbo sunkaus fizinio darbo, greičiausiai užėmė svarbią socialinę padėtį bendruomenėje.

Kūnas buvo surastas Mičoakano vietovėje. Jis buvo paguldytas ant didelio akmens, ant kurio buvo uždėtas kitas akmuo.

Papuošimai sukėlė infekciją

Dantys buvo taip stipriai nušlifuoti, kad jų pulpų (purus jungiamasis audinys, užpildantis danties vidų) ertmės buvo atvertos, todėl turėjo kilti infekcija.

Iki pat ispanų invazijos buvo pastebima tendencija į dantis įstatyti turkio gabaliukus arba šlifuoti dantis, suteikiant jiems įvairias formas.

Tačiau šis radinys rodo, kad tokios tradicijos yra daug senesnės, visus „ankstyvosios stomatologijos“ pavyzdžius jis pralenkia tūkstančiu metų.

Mirties priežastis – nesveiki dantys

Toje pačioje kasinėjimo vietoje mokslininkai aptiko piešinių ant akmens ir simbolių, susijusių su kitomis to laiko kultūromis, tarp jų ir kalendorinių simbolių.

Kape mokslininkai rado ne vien dantis, bet ir kaukolės dalį, rankų, kojų, pėdų kaulų. Juos ištyrus, paaiškėjo, kad žmogus nesusidūrė su fizinėmis problemomis, nesirgo tokiomis ligomis kaip artritas.

Žmogaus mirties priežastis išlieka neaiški, tačiau mokslininkai mano, kad prie jos galėjo prisidėti dviejuose dantyse aptikti aktyvios infekcijos pėdsakai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Stomatologija prieš tūkstančius metų"

  1. Mikaela

    Kiek teko girdėti iš pažįstamų, tai kai anksčiau kankindavo dantų skausmas dažnai vengdavo apsilankyti pas odontologą. O dabar, kai viskas taip šiuolaikiška kažin ar pasitaiko vengiančių.

  2. Na yra dar ir dabar vengiančių stomatologų, bet vien dėl nusistovėjusios nuomonės manau, o ne dėl to, kad būtų labai nemalonų apsilankyti pas odontologą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.