Spekuliuojama nafta ir jos produktais

Naftos ir jos produktų kainų karštinė, prasidėjusi birželio viduryje, Lietuvos mažmeninėje rinkoje įgavo neįprastas formas.

Prieš Jonines pradėję brangti naftos produktai smarkiai išgąsdino vartotojus, nes kainos perkopė psichologiškai svarbią ribą – 3 Lt už litrą.

Beveik prieš dvi savaites iki 3,03 Lt už litrą pabrango tik vienos rūšies benzinas, ne pats populiariausias A-95 su specialiu gamykliniu priedu. Jis buvo parduodamas tik vieno tinklo degalinėse. Gamintojai teigia, kad šis benzino priedas pagerina jo savybes per vasaros karščius.

Paprastas A-95 markės benzinas praėjusią savaitę kainavo 15 centų pigiau – 2,88 Lt.

Per šventes degalai atpigo

Laukto visuotinio naftos produktų kainų didėjimo nebuvo. Dar daugiau – švenčių dienomis kai kuriose miesto degalinėse kainos sumažėjo vidutiniškai 5 ct už litrą. Taip kai kurios kompanijos paaštrino konkurencinę kovą. Ji paranki vartotojams – savaitgalį vairuotojai aktyviau piro pigesnius degalus. Litras A-92 benzino vienos kompanijos automatinėje degalinėje per Jonines kainavo 2,8 Lt, A-95 – 2,85 Lt (išskyrus rūšį su priedais), dyzelino – 2,85 Lt. Degalus pirkdami su plastiko kortele, vairuotojai mokėjo dar 3-4 centais už litrą mažiau.

Sukėlė ažiotažą

Degalų kompanijų atstovai, komentuodami 3 Lt ribą, sakė, kad visuotinis kainų didėjimas įmanomas tik po Joninių. Neva anksčiau neverta erzinti pirkėjų, o po švenčių galima laukti bet ko.

Tačiau praėjo šventės, dar viena savaitė, o kainos nepadidėjo. Visą praėjusią savaitę litras dyzelino kainavo 2,87-2,9 Lt, A-92 markės benzino – 2,85-2,89 Lt, A-95 – 2,9-2,95 Lt. Kai kuriose degalinėse buvo ir 3,03 Lt kainuojančio benzino – su vasariniais priedais, dėl kurių ir didėjo jo kaina.

Tokios kainos rodo ne visuotinį, bet „šliaužiantį brangimą”, kuris gana nedidelis – per savaitę pora centų už litrą. Regis, visos prekiautojų šnekos apie staigų degalų brangimą tebuvo spekuliacija, kurios tikslas – padidinti prekybos apimtis per šventes.

Lietuvos mažmeninėje rinkoje degalai neturėtų akimirksniu brangti pagal kainų svyravimus pasaulio biržose. Pasak naftos produktų prekybos specialistų, naftos perdirbimo įmonei reikia ne mažiau kaip 3-7 dienų naftai naujomis kainomis pirkti ir perdirbti. Ne mažiau laiko reikia ir mažmeninėms kompanijoms, kad parduotų anksčiau pirktus degalus. Tačiau mažmeninėje prekyboje degalai visada brangsta žaibiškai. Gamintojai ir pardavėjai tai sieja tik su naftos kainų didėjimu pasaulyje. Tai jau spekuliacija, siekimas gauti viršpelnį.

Biržas krečia karštligė

Pastarosiomis dienomis Niujorko ir Londono biržose naftos kainos trikdė. Tai jos mušė rekordus, siekdamos 60 dolerių už barelį, tai vėl mažėjo. Specialistai tai sieja su didėjančia naftos produktų paklausa JAV – per pastarąsias 14 dienų ji pakilo 7 proc. Daugiau naftos produktų vartojama ir ES, o svarbiausia – labiausiai pasaulyje besivystančioje Kinijos rinkoje.

Penktadienį pasaulio biržose nafta atpigo iki 57 dolerių už barelį. Rinkos analitikai tai sieja su laiku priimtomis priemonėmis prieš biržos spekuliantus. Praėjusią savaitę Azijos rinkoje nafta kainavo dar mažiau – trečiadienį už barelį prašė 56,9 dolerio. Kalbama, kad Amerikos rinka jau prisotinta – JAV naftos perdirbimo įmonių atsargos sudarė 1,1 mln. barelių. Paklausa sumažėjo iki 5 proc., todėl galima teigti, jog naftos vartojimas, o kartu ir kaina artimiausiu metu neturėtų didėti.

Valerijus Rajevskis

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.