Pakėlę stikliuką darbuotojai padeda šaukštą

Darbo metu daugiausia nelaimių atsitinka statybose.Iki šių metų liepos Valstybinė darbo inspekcija jau užregistravo 134 pranešimus apie mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe, o tai yra daugiau nelaimių nei per visus 2005 metus. Todėl inspektoriai ragina darbdavius labiau susitelkti ties darbuotojų saugumu ir ypač kovoti su alkoholio darbe vartojimu.

Darbo inspekciją itin šiurpina išgėrusių darbuotojų žūtys. „Esant neblaiviam rizika žūti padidėja šimtus kartų”, – teigiama inspekcijos laiške, kuris prieš kelias dienas buvo išsiųstas daugiau nei 30 tūkst. įmonių vadovų.

Štai pernai Lietuvoje išgėrinėjimas darbe mirtimi baigėsi 31 darbuotojui, kai, pavyzdžiui, Lenkijoje iš 550 darbe žuvusiųjų – tik 10 neblaivių.

Pučia į alkoholio matuoklį

Daugiausia darbuotojų žuvo statybose – tokių buvo 33, o antai Estijoje pernai statybininkai neteko vos vieno kolegos.

LŽ kalbinti statybų bendrovių vadovai teigia itin daug dėmesio skiriantys darbuotojų saugumui. „Nuolat vykdome prevenciją – tam esame įkūrę ir vidaus tarnybą”, – teigia Plungės „Alfvos” generalinis direktorius Alfredas Stropus.

Tačiau alkoholis vis vien išlieka rimtas statybininkų priešas. „Ne paslaptis – girtų yra visur. Todėl darbuotojus verčiame pūsti į alkoholio matuoklius”, – pasakoja plungiškis. Jo teigimu, per visą „Alfvos” istoriją žmogus paliko šį pasaulį tik sykį: pernai vieną darbuotoją ištiko širdies smūgis. „Nors mirė savo mirtimi, vis viena pasipylė tikrinimai”, – atsidūsta Stropus.

Vilniaus bendrovėje „Eika” darbo sauga tapo prioritetu po kelių nelaimingų nutikimų prieš kelerius metus. „Įkūrėme netgi specialias pareigybes, todėl dabar nelaimių pavyksta išvengti, – teigia „Eikos” vadovas Robertas Dargis. – Tiesa, kartais darbuotojai nepaiso saugumo reikalavimų, nors yra įsipareigoję raštiškai. Tuomet tenka pasijusti tarsi vaikų darželyje”.

Patys save naikiname

Po statybų rizikingiausia sritis yra transporto. Štai vežimų įmonė „Transforma” patyrė, ką reiškia vairuoti sunkvežimį išgėrusiam. „Vienas mūsų neblaivus darbuotojas sudaužė mašiną Suomijoje. Prasidėjo teismas”, – sako „Transformos” direktorius Saulius Paknys. Jo teigimu, bendrovė nėra sukūrusi griežtų kontrolės taisyklių, tačiau vairuotojus prižiūri. „Jei kompiuteryje matome, kad vairuotojas per ilgai užsibuvo vienoje vietoje, skambiname ir klausiame, kas nutiko, – pasakoja Paknys. – Be to, stengiamės savo darbuotojus gerai pažinti, kad žinotume, ką kuris gali iškrėsti”.

Neseniai paskelbti duomenys liudija, kad alkoholio vartojimas mūsų krašte tampa vis atviresnė ir opesnė žaizda. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo 1998 metų Lietuvoje alkoholio vartojimas pakilo 12,5 procento. Su alkoholio vartojimu siejama net 70 proc. savižudybių, o kylantis alkoholinių kokteilių populiarumas rodo, kad sparčiai plečiasi naujų alkoholio vartotojų gretos.

Mirtini atvejai, 2005 m.

Statyba 33

Transportas 22

Baldų pramonė 9

Chemijos pramonė 5

Miškininkystė 5

Šaltinis: Valstybinė darbo inspekcija

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.