Mokyklų vadovai spjauna į reitingus

Savaitraštis „Veidas“ paskelbė šalies mokymosi įstaigų reitingus. Remiantis jais, Panevėžio 5-oji vidurinė šiemet pateko į penkių geriausių šalies mokyklų gretas. Tačiau mokyklos direktorius Antanas Doniela abejojo reitingų objektyvumu. Su tuo sutinka ir daugelis Panevėžio švietimo įstaigų vadovų. Anot jų, šie reitingai neatspindi realios situacijos.

Savaitraščio skelbiami reitingai sudaromi remiantis įstojusiųjų pirmu noru į universitetus skaičiumi. Tai reiškia, kad imti praėjusių metų šalies abiturientų stojimo į pirmąja vieta pažymėtą specialybę universitete rodikliai. Kiek įstojama pagal kitus norus, neskelbiama.

Į reitingus neįtrauktos menų mokyklos, juose nėra ir mokyklų, kurios tapo pagrindinėmis arba ką tik tapo gimnazijomis ir ankstesniais metais nekomplektavo gimnazijų klasių. Vakarinės mokyklos taip pat neįtrauktos.

Reitinguose šiemet Panevėžio miesto 5-oji vidurinė mokykla yra ketvirtojoje vietoje. Pasvalio rajono Joniškėlio G.Petkevičaitės-Bitės vidurinė mokyklą – 9, Panevėžio J.Balčikonio gimnazija – 26 vietoje.

Vertina atsargiai

Panevėžio J.Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas tikino tokius reitingus vertinąs atsargiai. „Žmonės neskaito teksto, jie žiūri lentelę ir mato, kad 5-oji vidurinė mokykla yra kur kas geresnė nei J.Balčikonio gimnazija. Tačiau vertinama tik pagal vieną kriterijų“, – sakė R.Dambrauskas.

Jo tvirtinimu, maždaug 96-97 procentai baigusiųjų gimnaziją studijuoja. Tačiau ne pagal pirmą norą, o pagal antrą, trečią, ketvirtą ir pan.

„Atvykstantys universiteto dėstytojai visada pataria moksleiviams į pirmąją vietą rašyti tai, kas yra nepasiekiama svajonė. Tai dažniausiai būna tarptautiniai santykiai, teisė ir kitos specialybės, į kurias dideli konkursai. Pagal objektyvesnius kriterijus mes esame trejetuke“, – aiškino R.Dambrauskas.

Rezultatai geresni

Nors Panevėžio J.Balčikonio gimnazija šiemet nukrito 9 vietomis, realiai mokymosi rezultatai, pasak gimnazijos direktoriaus, šiemet yra geresni. Iš 54 miesto abiturientų, šiemet gavusių už egzaminus 100 balų, 39 yra iš J.Balčikonio gimnazijos.

R.Dambrausko manymu, reikėtų sudaryti objektyvesnius reitingus, kuriuose atsispindėtų, kiek moksleivių laikė valstybinius egzaminus, koks egzaminų vidurkis, kiek jų įstojo į valstybės finansuojamas vietas.

Patyrė šoką

Raguvos vidurinės mokyklos direktoriaus Sigito Žudžio nuomone, reitingai nėra objektyvūs. Praėjusiais metais ši mokykla buvo 497 vietoje, o šiemet – 99. Anot direktoriaus, mokymosi rezultatai buvo panašūs. S.Žudžio teigimu, gali būti, kad moksleiviai stodami į universitetus tik realiau įvertino galimybes.

Panevėžio rajono Naujamiesčio vidurinė mokykla šiemet pakilo daugiau nei 400 vietų. Šios mokyklos direktorė Daiva Dirsienė yra kategoriškai prieš tokius reitingus.

„Praėjusiais metais, kai savo mokyklą pamačiau beveik paskutinėje vietoje, man buvo šokas“, – tvirtino ji. Mokyklos vadovė priminė, kad praėjusiais metais viena abiturientė buvo geriausia rajone.

Pedagogė tvirtino, kad į universitetus dažniausiai įstoja mokių šeimų vaikai. O tie, kurių šeimos neturi pakankamai pinigų, bando stoti į valstybės finansuojamas vietas, nepavykus grįžta atgal dėl pinigų stygiaus.

Lyginamos labai skirtingos

Panevėžio 5-osios vidurinės mokyklos direktorius Antanas Doniela taip pat abejojo reitingų objektyvumu. Jo manymu, jie situaciją tik iš dalies atspindi, nes yra labai didelė atsitiktinumo galimybė: lyginamos labai skirtingą moksleivių skaičių turinčios mokyklos. „Moksleiviams šie reitingai nėra svarbūs, tačiau tam tikra visuomenės nuomonė yra formuojama. Žmonės pamato reitingus, pažiūri, kaip viskas gražu, o kitus dalykus vargiai analizuoja“, – sakė jis. A.Donielos manymu, mokyklas reikėtų vertinti daug plačiau.

Šiemet šioje mokykloje 100 balų už egzaminus gavo 13 moksleivių. Mokyklos direktorius pasidžiaugė, kad vaikai motyvuoti, kad įsitikinę, jog gerai mokytis yra garbinga ir pilietiška, kad stengiasi neatsilikti nuo kitų.

Vadovas laurus skiria kolektyvui

Pasvalio rajono Joniškėlio G.Petkevičaitės-Bitės vidurinės mokyklos direktorius Almantas Kanapeckas šiuo metu atostogauja, todėl šiek tiek nustebo, kad jo vadovaujama mokykla pagal savaitraščio „Veidas“ paskelbtus reitingus iš 327 vietos pakilo iki 9. „Nieko dar negirdėjau. Nežinau, pagal kokius konkrečius kriterijus mokykla buvo vertinama, tačiau manau, kad mūsų kolektyvas yra to vertas. Dirbame, stengiamės. Tiesa, gerų rezultatų per vieną dieną nepasieksi. Tai – ilgas ir kruopštus kiekvieno mūsų pedagogo triūsas“, – išsakė nuomonę 18 metų Joniškėlio mokyklai vadovaujantis matematikas A.Kanapeckas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.