Pasaulio čempionato abėcėlė

Žvilgsnis į Vokietijoje pasibaigusį 2006-ųjų pasaulio futbolo čempionatą enciklopediniu stiliumi. Pasaulio čempionato abėcėlė nuo A iki Ž.

A Anglai. Anglijos futbolo rinktinė pasaulio čempionate nieko nelaimėjo, o jos gerbėjai parodė savo prastą reputaciją. Per mėnesį Vokietijoje riaušes sukėlė tik anglai, keli šimtai jų buvo suimti.

B Beenhakkeris. Olandijos futbolo specialisto Leo Beenhakkerio vadovaujama Trinidado ir Tobago rinktinė pasaulio čempionate nelaimėjo nė vienerių rungtynių, tačiau nusipelnė viso pasaulio simpatijų. Beenhakkeris tapo kol kas vieninteliu treneriu, kuris iš vienos pasaulio čempionato dalyvės stovyklos perėjo į kitą. Nuo šiol olandas vadovaus Vokietijoje net į aštuntfinalį neprasimušusiai Lenkijos rinktinei.

C Carlosas. Brazilijos rinktinės gynėjas Roberto Carlosas pareiškė, kad pasitraukia iš nacionalinės komandos. 36 metų futbolininkas tai padarė pirmas iš pasaulio čempionato dalyvių, kurie prieš varžybas apie tokią galimybę nekalbėjo.

D Draugystė. Futbolas sutaiko žmones. Per pasaulio čempionatą karo kirvį užkasė net Vokietijos rinktinės vartininkai Jensas Lehmanas ir Oliveris Kahnas. Pirmasis buvo pagrindinis komandos vartininkas, o antrasis čempionatą iki paskutinių rungtynių stebėjo sėdėdamas ant atsarginių žaidėjų suolo. Konkurentai nesantaiką pamiršo prieš mačo su Argentinos rinktine 11 metrų baudinių seriją – Kahnas priėjo prie Lehmano ir draugiškai apkabinęs palinkėjo jam sėkmės.

E Erikssonas. Švedijos futbolo specialistas Svenas-Goranas Erikssonas – dabar bene labiausiai nekenčiamas žmogus Anglijoje. Jau buvęs šalies nacionalinės komandos strategas į pasaulio čempionatą atsivežė tik 4 puolėjus. Tarp jų pateko traumuotas Wayne’as Rooney ir net Anglijos „premier“ lygoje dar nedebiutavęs 17 metų Theo Walcottas. Kai traumą gavo Michaelas Owenas, rinktinė liko tik su prastai rungtyniaujančiu Peteriu Crouchu atakos smaigalyje. Tuomet į aikštę buvo išleistas po traumos dar neatsigavęs Rooney, jis sugebėjo per ketvirtfinalio mačą su portugalais gauti raudonąją kortelę. Erikssoną visi kritikuoja ir už neišraiškingą, bailų komandos žaidimą.

F Fortūna. Atrodo, kad sėkmė visiškai nusisuko nuo 1998 metų pasaulio čempiono prancūzo Youri Djorkaeffo. Jis labai norėjo apsilankyti Vokietijoje, tad Niujorko „Red Bulls“ klubo, kuriame rungtyniauja, trenerių paprašė išleisti kelioms dienoms namo, kad galėtų sutvarkyti keletą svarbių šeimyninių reikalų. Ketinusį ramiai grįžti į JAV 38 metų veteraną užklupo nemalonumai, kai jį atpažino televizijos režisieriai ir Djorkaeffas stambiu planu buvo parodytas stadione stebintis Brazilijos ir Prancūzijos rinktinių rungtynes. „Jis turės skubiai pasiaiškinti“, – pareiškė vienas iš „Red Bulls“ vadovų.

G Gandai. Karštos diskusijos pasaulio čempionate užvirė dėl… Madrido „Real“. Mat karališkajame klube vyko prezidento rinkimai, ir visi kandidatai žadėjo privilioti į komandą naujų žvaigždžių. Vienas kandidatas žadėjo įsigyti Cristiano Ronaldo iš „Manchester United“, portugalas viešai prabilo norįs persikelti į Ispaniją. Tai sukėlė audringą reakciją Mančesteryje. Taip pat reagavo Londono klubo „Chelsea“ vadovai, kai nauju „Real“ prezidentu išrinktas Ramonas Calderonas paskelbė, kad iš šio klubo pavilios Olandijos rinktinės puolėją Arjeną Robbeną ir kad yra su juo dėl visko jau beveik susitaręs. Londono ekipa pagrasino kreiptis į FIFA už tai, kad ispanas derasi su kontraktą turinčiu žaidėju apeidamas klubą. Ramonas pažadėjo nupirkti ir Ispanijos rinktinės saugą Cescą Fabregasą iš Londono „Arsenal“ bei Brazilijos rinktinės saugą Kaką iš „Milan“.

H Honorarai. Vokietijos futbolo rinktinės žaidėjai, nepaisant pralaimėjimo pusfinalyje italams, gavo didžiausias premijas per visą šalies rinktinės istoriją – po 100 tūkst. eurų kiekvienam iš 23 žaidėjų ir trenerių. 2002-aisiais už pasaulio vicečempionų titulą vokiečiams buvo išmokėta 71 600 eurų.

I Ivanovas. Rusijos teisėjas Vladimiras Ivanovas įrašė savo pavardę į pasaulio čempionatų rekordininkų sąrašą. Arbitras per mačą tarp Olandijos ir Portugalijos rinktinių sugebėjo parodyti net 20 kortelių: 16 geltonųjų ir 4 raudonąsias. Futbolininkams telieka lengviau atsikvėpti, nes Ivanovas po pasaulio čempionato baigė tarptautinę karjerą.

J Jaunimas. Geriausiu jaunosios kartos futbolininku, dalyvavusiu pasaulio čempionate, pripažintas Vokietijos rinktinės puolėjas Lukasas Podolskis. Lenkijoje gimusiam „Koln“ futbolininkui neseniai suėjo 21 metai. Pasaulio čempionate jis per 7 rungtynes įmušė 3 įvarčius. FIFA techninė komisija vokietį pasirinko iš 6 kandidatų. Geriausiu jaunuoju futbolininku taip pat galėjo tapti portugalas Cristiano Ronaldo, argentinietis Lionelis Messi, ekvadorietis Luisas Valencia, ispanas Cescas Fabregasas ir šveicaras Tranquillo Barnetta.

K Karjera. Trinidado ir Tobago rinktinės vartininkas Shaka Hislopas galėjo baigti karjerą dar prieš pasaulio čempionatą. Tačiau Vokietijoje 37 metų veteranas netikėtai gavo šansą pasirodyti, kai prieš pirmąsias rungtynes traumą patyrė pagrindinis vartų sargas Kelvinas Jackas, ir žaidė labai gerai. Po varžybų Hislopas sulaukė netikėto pasiūlymo iš JAV „Dallas“ komandos ir nedvejodamas jį priėmė.

L Lažybos. Anglijoje itin didelio populiarumo susilaukė mačas tarp šios šalies ir Portugalijos rinktinių. Lažybų bendrovės iš jo gavo didelį pelną. Pasak vienos bendrovės, britai statė net 25 milijonus svarų. Labiausiai nepasisekė vienam Londono verslininkui, kuris dėl portugalų pergalės prarado net 200 tūkst. svarų.

M Mogadišas. Somalio sostinė Mogadišas yra toli nuo Vokietijos, tačiau būtent šis miestas visą mėnesį buvo dažnai minimas kalbant apie pasaulio čempionatą. Mat šalį valdantys islamo radikalai uždraudė stebėti futbolo čempionato transliacijas ir uoliai su tuo kovojo. Kelis kartus per mėginimus išvaikyti jaunimą iš kino teatrų, kuriuose buvo stebimos rungtynių transliacijos, kilo susišaudymai. Keli žmonės žuvo čempionato pradžioje, o du vaikinai buvo nukauti per pusfinalio rungtynių tarp Vokietijos ir Italijos rinktinių transliaciją.

N Nekaltas? Anglijos rinktinės puolėjas Wayne’as Rooney tapo ginčų objektu tuomet, kai per ketvirtfinalio rungtynes su portugalais užmynė ant varžovo ir buvo išvarytas iš aikštės. Anglai vieningai užsipuolė kartu su Rooney „Manchester United“ klube žaidžiantį portugalą Cristiano Ronaldo, kuris iš karto po šio epizodo reikalavo anglui parodyti kortelę. Buvo spėliojama, kad Rooney buvo išvytas todėl, kad šiurkščiai nustūmė Ronaldo. Pats anglas aiškino specialiai ant varžovo nelipęs, tačiau teisėjas patvirtino, kad raudonąją kortelę parodė būtent už pražangą.

P Plaukai. Trinidado ir Tobago rinktinės gynėjas Brentas Sancho po mačo su Anglijos rinktine tikriausiai pasigailėjo užsiauginęs ilgus plaukus. Mat būtent už jų anglas Peteris Crouchas laikė varžovą ir neleido iššokti, o pats galva pelnė pirmąjį įvartį į Trinidado ir Tobago komandos vartus. Sancho po epizodo net neprotestavo, tačiau stebint televizijos kartojimus buvo galima matyti akivaizdžią Crouche’o pražangą.

O Owenas. Anglijos rinktinės puolėjui Michaelui Owenui pasaulio čempionatas baigėsi liūdniausiai iš visų jo dalyvių. 26 metų anglas per mačą su Švedijos rinktine patyrė sunkią traumą – trūko kryžminiai raiščiai. Be to, „Newcastle United“ puolėjas skundžiasi dešiniojo kelio skausmais. Medikai paskelbė, kad jam reikės atlikti net dvi operacijas, o į aikštę Owenas grįš anksčiausiai kitų metų pradžioje.

R Ricardo. Portugalijos rinktinės vartininkas Ricardo tapo pirmasis, kuriam pasaulio čempionate per 11 metrų baudinių seriją pavyko atremti net tris varžovų smūgius. Tačiau vartų sargui pusfinalyje nepavyko atmušti lemtingo Zinedine’o Zidane’o smūgio nuo 11 metrų žymos.

S Sukčiai. Kai kurios pasaulio čempionato rungtynės išsiskyrė itin dideliu skaičiumi bandymų apgauti teisėjus, vaidinant, kad priešininkai prasižengė baudos aikštelėje. Tai išvedė iš kantrybės net legendinį Franzą Beckenbauerį, kuris kaip pasaulio čempionato organizacinio komiteto prezidentas, visą mėnesį elgėsi labai kultūringai. „Manau, atėjo laikas surinkti prie apvalaus stalo teisėjus, žaidėjus, trenerius ir išspręsti šią problemą, – pareiškė legendinis vokietis. – Niekas nenori, kad taip būtų elgiamasi per rungtynes. Tokias situacijas teisėjams vertinti labai sunku. Jei būčiau arbitras, rodyčiau geltonąją kortelę kiekvienam futbolininkui, kuris vienaip ar kitaip mėgina aiškinti, kaip reikia nubausti varžovą. Toks elgesys taip pat yra sukčiavimas“. FIFA ir UEFA planuoja surengti konferenciją Berlyne, viena iš jos temų turėtų būti futbolininkų simuliavimas.

Š Šimuničius. Serbijos ir Juodkalnijos rinktinės gynėjas Josipas Šimuničius per mačą su Australijos rinktine prieš savo akis geltonąją kortelę išvydo net 3 kartus. Mat antrą kartą jį įspėjęs anglas teisėjas Grahamas Pollas pamiršo parodyti raudonąją kortelę. Ją prisiminė tik tuomet, kai Šimuničius dar kartą šiurkščiai pargriovė varžovą. Po mačo apie savo klaidą sužinojęs anglas ketino baigti teisėjo karjerą, tačiau nusprendė daugiau neteisėjauti tik per tarptautines varžybas.

T Televizija. Visas pasaulio čempionato rungtynes stadionuose filmavo 12 kamerų, bet nė vienai jų nepavyko užfiksuoti, kaip Vokietijos rinktinės saugas Torstenas Fringsas po mačo su Argentina užsipuolė varžovų puolėją Julio Cruzą. Teisybę rado būsimų vokiečių varžovų – italų – televizininkai. Jų dėka Fringsas buvo diskvalifikuotas, o be jo likusius vokiečius čempionato pusfinalyje italai po pratęsimo nugalėjo 2:0.

U Ugnis. Brazilijos futbolo aistruoliai po savo komandos pralaimėjimo prancūzams nedideliame Čapeko miestelyje sudegino Ronaldinho paminklą. 7 metrų aukščio iš medžio ir metalo pagamintas paminklas buvo pastatytas prieš 2 metus, kai Ronaldinho buvo išrinktas geriausiu pasaulio futbolininku.

V Vestuvės. Pasaulio čempionato Organizacinio komiteto prezidentas Franzas Beckenbaueris pačiame darbų įkarštyje rado laiko… vestuvėms. 60 metų Vokietijos futbolo legenda birželio 23 dieną vedė 39 metų buvusią Miuncheno „Bayern“ sekretorę Heidrun Burmester. Jaunavedžiai yra pora nuo 1999-ųjų ir augina 5 metų Maximilianą Joelą bei 2 metų Francescą.

Z Zidane’as. Prancūzijos rinktinės saugas Zinedine’as Zidane’as per pasaulio čempionatą nustebino visus. Daugumos jau nurašyta žvaigždė staiga vėl ėmė žaisti lyg geriausiais savo karjeros metais. Sėkmingas žaidimas pasaulio čempionate – geriausias būdas užbaigti karjerą. Apie pasitraukimą Zidane’as buvo paskelbęs dar prieš čempionatą.

Ž Žmonos. Anglijos futbolo žvaigždžių antrosios pusės buvo tikras džiaugsmas Vokietijos prabangių parduotuvių šeimininkams. Vedamos Davido Beckhamo žmonos Victorios, Wayne’o Rooney sužadėtinė Coleen McLoughlin, Ashley Cole’o sužadėtinė Cheryl Tweedy, Michaelo Carricko draugė Lisa Roughead, Frank Lampardo antroji pusė Elen Rives, Joe Cole’o draugė Carly Zucker ir vyriausiojo komandos trenerio Sveno-Gorano Erikssono gyvenimo draugė Nancy Dellorio tiesiog siautėjo Baden-Badeno, kuriame buvo įsikūrusi anglų nacionalinė komanda, parduotuvėse. Moterys nesikuklindamos švaistė savo ir vyrų uždirbamus pinigus – kartą parduotuvėse per pusvalandį jos išleido kelias dešimtis tūkstančių svarų. Pirmomis čempionato dienos britų spauda apie futbolininkus rašė mažiau nei apie žmonas, joms sugalvojo ir specialų terminą – WAGS, reiškiantį pasaulio čempionato dalyvių žmonas ir drauges.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.