Pilvo chirurgijos skyriuje – operacijos be kraujo

Klaipėdos apskrities ligoninė, prieš penkerius metus jai ėmus vadovauti chirurgui Romaldui Sakalauskui, tapo rimtu konkurentu ne tik uostamiesčio, bet ir kitoms šalyje esančioms stacionarioms gydymo įstaigoms.

Apskrities ligoninėje nuo liepos 1-osios modernizuotas Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyrius pretenduoja tapti vedančiuoju tokio profilio skyriumi ne tik tarp uostamiesčio, bet ir kitų Vakarų Lietuvoje esančių ligoninių, teikiančių daugiaprofilines paslaugas.

Į Klaipėdos apskrities ligoninę šią vasarą atėjus dirbti laparoskopinės chirurgijos specialistams – Nerijui Kaseliui ir Žilvinui Šidlauskui, viena po kitos atliekamos mažai invazinės operacijos be kraujo.

Apskrities ligoninėje jau atlikta itin sudėtinga laparoskopinė tiesiosios žarnos pašalinimo operacija dėl naviko (Operavo N. Kaselis, Ž. Šidlauskas ir A. Berenis. – Aut. past.). Po operacijos praėjus šešioms paroms pacientas geros būklės išrašytas iš ligoninės.

Taip pat sėkmingai padarytos laparoskopinės fundoplikacijos sergantiesiems hiatine stemplės išvarža ir eroziniu refliuksezofagitu. Tokie ligoniai operuojami tada, kai jiems nebepadeda rūgštingumą mažinantys medikamentai.

Laparoskopiniu būdu taip pat atliktos ir kirkšnies išvaržų bei recidyvinių išvaržų operacijos.

Sukomplektuota šiuolaikiška aparatūra

Pasak kolegų, gydytojas N. Kaselis yra vienas iš pradininkų diegiant Lietuvoje pažangiausias pasaulyje taikomas mažai invazinės chirurgijos technologijas.

Viena perspektyviausių krypčių chirurgijoje – endoskopinė chirurgija. O pilvo chirurgijoje – laparoskopinės operacijos.

Apskrities ligoninės vyr. gydytojo R. Sakalausko pastangomis Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje, turinčiam Krūtinės ląstos chirurgijos padalinį, sukomplektuota šiuolaikiška, aukščiausius Europos vedančiųjų klinikų standartus atitinkanti medicininė aparatūra.

Apskrities ligoninė įsigijo moderniausią įrangą – ultragarsinį skalpelį ir laparoskopinę įrangą, leidžiančius operacijas praktiškai atlikti be kraujo.

Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje, kuriam vadovauja N. Kaselis, dirba chrirurgai – Kazimieras Garalis, Žilvinas Šidlauskas, Vytautas Baužys, Romualdas Žemaitis, Vytautas Venclauskas, Arvydas Berenis, Žydrūnas Gečas ir Vitalijus Dagilis (V. Dagilis vadovauja Krūtinės ląstos chirurgijos padaliniui. – Aut. past.).

Šiandien Apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje atliekamos šios laparoskopinės operacijos: tulžies pūslės pašalinimas dėl akmenligės, akmenų pašalinimas iš kepenų tulžies latakų, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos prakiurusių opų užsiuvimas, pilvo ertmėje esančių sąaugų pašalinimas, apendektomija dėl ūmaus ar lėtinio kirmėlinės ataugos uždegimo, ir kitos.

Laparoskopiškai atliekamos ir antirefliuksinės stemplės – skrandžio operacijos dėl diafragmos stemplinės angos išvaržos ir gastroezofaginio refliukso ligos.

Daromos kirkšnies ir recidyvinių išvaržų mažai invazinės operacijos. Tokiu pat būdu šalinama ir blužnis, antinksčiai, drenuojami kepenyse susiformavę pūliniai ir t.t.

Per mažus pjūvius – radikalūs veiksmai

Laparoskopinės operacijos yra unikalios tuo, nes jų metu daromi maži, vos kelių centimetrų pjūviai. Per pjūvį į pilvo ertmę įvedamas optinis prietaisas ir mikrochirurginiai manipuliatoriai. Šios įrangos pagalba visa operacijos eiga stebima monitoriuje. Tai reiškia, jog chirurgas gali daryti tokius pat radikalius veiksmus, kaip ir operuodamas tradiciniu būdu, t.y. darydamas didelius pjūvius.

Nepaisant, jog laparoskopinių operacijų metu atiekami maži pjūviai, per juos pašalinami ne tik gėrybiniai ar piktybiniai dariniai, bet ir suvėžėjęs organas, pavyzdžiui, inkstas.

Laparoskopiniu būdu operuojami pacientai žymiai greičiau pasveiksta, daug mažesnė pooperacinių komplikacijų tikimybė. Gerokai sutrumpėja ir tokių pacientų gulėjimo laikas ligoninėje.

Tobulinama ir tradicinė chirurgija

Pasak vyr. gydytojo R. Sakalausko, be laparoskopinių operacijų, Apskrities ligoninėje išlieka ir yra tobulinama tradicinė pilvo chirurgija – atliekant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos operacijas.

Apskrities ligoninės vadovas „Vakarų ekspresą” informavo, kad viena iš naujos veiklos sričių – numatoma vystyti kasos ir kepenų chirurgiją. Mat jau atlikta pirmoji kepenų rezekcija. Dėl kepenyse esančių darinių buvo pašalinta dalis šio organo.

Vyr. gydytojo teigimu, Apskrities ligoninėje yra stiprios chemoterapinė ir radiologinė tarnybos. Todėl, pažymi R. Sakalauskas, į šią ligoninę patenkantiems onkologiniams pacientams suteikiama visapusiška pagalba.

Jūratė Mazajeva

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.