Buvęs ministras paleido korupcijos džiną

Iš ūkio ministro pareigų atsistatydinęs susikompromitavęs Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas ėmėsi politinio revanšo – jis metė totalinės korupcijos šešėlį ant Seime esančių politikų.

Eksministras įsitikinęs, kad jį, pasinaudodami Rusijos specialiosiomis tarnybomis, nuvertė parlamentines partijas pinigais maitinantys dujų ir naftos verslo magnatai – esą V. Uspaskicho politinė pozicija verslininkams buvo itin nepalanki.

Tačiau vakar „Vakarų ekspreso” kalbinti daugumos Seimo frakcijų lyderiai sakė netikintys „darbiečio” versijomis ir įtarė šio politiko norą apjuodinti kitus bei sukelti sumaištį V. Uspaskicho veiklą tiriančiose parlamentinėse komisijose, netrukus pateiksiančiose savo išvadas.

Įtaria magnatus

Prieš išvykdamas į savo gimtinę Rusijoje, Archangelsko srityje, V. Uspaskichas praeitą savaitę pateikė skandalingos informacijos.

Pasak eksministro versijos, jį iš posto esą nuvertė dujų verslo atstovai iš bendrovės „Dujotekana” – dar būdamas ministru V. Uspaskichas įstatymų pataisomis siekė apkarpyti šios įmonės pelną.

Praėjusią savaitę šis politikas kreipėsi į žiniasklaidą ir net įvardijo asmenį, kuriam esą buvo parankiausia nuversti ūkio ministrą – neva tai Lietuvos naftos ir dujų verslo magnatas Rimantas Stonys.

V. Uspaskichas pateikė ir tariamą slaptą pokalbio įrašą, kuriame neva kalbama apie tai, kad už sau palankius įstatymus prieš dvejus metus naftos verslo rykliai parlamentinėms partijoms galėjo būti sumokėję milžiniškus kyšius.

Anot buvusio Seimo nario, tai, kad jį nuversti esą labiausiai reikėjo R. Stoniui, patvirtina vienas elektroninis laiškas, adresuotas „Minijos naftos” vadovui Tomui M. Haseltonui. Laiškas išsiųstas šių metų gegužės 18-osios popietę, kai skandalas dėl Maskvos Vyriausybės atstovo Baltijos šalims Aleksandro Mizgario ataskaitos buvo jau įsisiūbavęs.

„Tomai, Stonys, Jaworski giriasi čia, kad jie pašalins ministrą Uspaskich, kuris trukdo jų „Nafta gavybai”. Čia sprogo reikalas ir vykdomi lenkų-lietuvių pokalbiai dėl šios bylos”, – rašoma tariamame elektroniniame laiške, kurio autorius – pareigų nenurodantis Jaroslavas Krukas.

Laiške minimas ponas Jarovskis yra Lenkijos kompanijos „Petro Baltic” direktoriaus pavaduotojas. Minėta Lenkijos bendrovė valdo 42 proc. „Geonaftos” akcijų.

„Dujotekanai” atstovaujančios ryšių su visuomene agentūros direktorius Ričardas Jarmalavičius teigia, kad R. Stonio vadovaujama bendrovė kompetetingoms institucijoms visada pateikia visus atsakymus, o kalbų, kurios galėtų ją įtraukti į politinius žaidimus, nekomentuoja.

Politikai – stebimi

Apie V. Uspaskicho įtarinėjimus vakar „Vakarų ekspresas” bandė pasiteirauti eksministro kolegos, Darbo partijos Klaipėdos skyriaus vadovo parlamentaro Antano Boso.

Šis politikas teigė dar nespėjęs susipažinti su pateikta informacija, tačiau, išgirdęs R. Stonio pavardę, atsakė: „Man neetiška būtų komentuoti tokius dalykus. R. Stonys – buvęs mano kolega, negaliu komentuoti, mūsų santykiai – geri. Apie verslininkų ir politikų sąjungas aš žinau tik iš laikraščių, tačiau mūsų partijoje tokių dalykų nėra”, – teigė klaipėdietis.

A. Bosas kartu su R. Stoniu ir dar dviem verslininkais buvo Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos valdytojai bei akcininkai.

Darbo partijos frakcijos Seime seniūnė Loreta Graužinienė mūsų dienraščiui sakė, kad naujos komisijos V. Uspaskicho pateiktai informacijai tirti parlamente nereikės.

„Toje komisijoje, kuri tiria A. Mizgario ataskaitą, mes kalbėsime ir apie V. Uspaskicho mestus įtarimus, nes tai – susiję. Asmeniškai aš tikiu, kad ministrą nuvertė verslo magnatai – juk esmė ne tuose verslo informaciniuose centruose ar raštuose iš Maskvos, o giliau, čia kiti reikalai, kurie susiję su dujų ir naftos verslu”, – sakė politikė.

Ji teigė tikinti galimu politinių partijų ir verslo gigantų tandemu.

„Kai buvo nagrinėjamas įstatymas dėl dujų, šilumos kainų, kai kurių Seimo partijų atstovų elgesys akivaizdžiai parodė, kad jie su kai kuo susiję. Buvo tik parengiamasis įstatymo priėmimo svarstymas, tačiau Seimo plenarinių posėdžių salėje sėdėjo ponas R. Stonys. Jis stebėjo, kaip elgiasi Seimo nariai per svarstymą, žiūrėjo į juos, todėl aš ir susidariau tokį įspūdį”, – samprotavo L. Graužinienė.

Ji pasiūlė pažiūrėti į partijų finansinius rėmėjus, tarp kurių – dešimtis ir šimtus tūkstančių litų skyrusios naftos ir dujų verslu užsiimančios įmonės.

Pavyzdžiui, per 2004-ųjų rinkimus į Seimą „Dujotekana” socialdemokratams ir socialliberalams skyrė po 37 tūkst. 500 litų, socialliberalai tiek pat gavo ir iš „Geonaftos”.

Per pernai vykusius prezidento rinkimus ta pati bendrovė 100 tūkst. litų parėmė kandidatavusios socialliberalės Vilijos Blinkevičiūtės rinkiminę kampaniją, tiek pat soclibai iš minėtos bendrovės gavo ir per rinkimus į Europos Parlamentą.

Dujų ir naftos verslu užsiimančios bendrovės dosniai rėmė ir konservatorius, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungą.

Beje, 100 tūkst. litų per 2004-ųjų Seimo rinkimus „Dujotekana” parėmė ir pačią Darbo partiją.

Melo piramidė

Vertindamas V. Uspaskicho bandymą paleisti korupcijos džiną, Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas buvo griežtas ir negailėjo aštrių žodžių.

„Žmogus, kuris susipainiojo savo viešuosiuose ir privačiuosiuose interesuose, dabar stato dar didesnę melo piramidę ir bando apjuodinti kitus. Aiškiai matyti jo bandymai „pritempti” skandalą iki kitų apjuodinimo, neva aš toks, tai ir jūs tokie patys. Iš tokio žmogaus, kaip V. Uspaskichas, galima visko laukti ir ateityje – manau, jis sieks politinio revanšo”, – „Vakarų ekspresui” sakė buvęs sveikatos apsaugos ministras J. Olekas.

Jis teigė V. Uspaskicho informacijoje jokio kriminalo neįžvelgiantis, nes visi partijų rėmėjai buvo viešai deklaruoti, o po rinkimų jokių korupcijos atvejų nebuvo įžvelgta.

„Viktoras buvo tų minimų ponų verslo partneris, su jais jis bendravo artimai, net pavardžių neminėdamas – vien vardais. Ir su tais jo minimais Rusijos specialiųjų tarnybų atstovais, „kagėbėšnikais” – taip pat. Todėl dabar jam reikėtų atgailauti, o ne drabstytis purvais”, – pasiūlė socdemas.

Liberalcentristų lyderis Seime Algis Čaplikas apskritai nesiėmė vertinti eksministro informacijos: „Šiais laikais Lietuvoje tiek daug įvairiausių sąmokslo teorijų, kad dar viena jau nebestebina. Čia teisininkų, ne politikų reikalas”, – sakė jis.

Įžvelgė taktiką

Trijų V. Uspaskicho veiklą tiriančių parlamentinių komisijų bei socialliberalų frakcijos Seime vadovas Vaclovas Karbauskis „Vakarų ekspresui” siūlė atkreipti dėmesį į vieną detalę.

„Politikas tokius įtarimus meta tik dabar, pasitraukęs iš valdžios. Tai yra labai keista. Ir kodėl jis nesikreipia į teisėsaugos institucijas, bet neša medžiagą į laikraščių redakcijas? Tačiau, jei tai, ką jis sako, yra tiesa – reikia teisėtvarkos institucijų tyrimo”, – teigė V. Karbauskis.

Jis pripažino, kad V. Uspaskicho siūlytas Dujų kainų reguliavimo įstatymas būtų labai nenaudingas „Dujotekanai”, kuri, priėmus teisės aktą, prarastų milijonus litų.

Minėto įstatymo svarstymas atidėtas iki Seimo rudens sesijos.

Konservatorius Jurgis Razma įsitikinęs, kad įplieksta kibirkštis galimame korupcijos skandale yra sąmoninga V. Uspaskicho politinė taktika – esą buvęs ministras siekia destabilizuoti laikinųjų parlamento komisijų darbą.

„Jei Darbo partijos lyderis toks principingas, kodėl jis neprašo oficialiai ištirti jam įtarimų keliančias aplinkybes, kodėl anksčiau tylėjo?” – stebėjosi konservatorius.

Denisas Nikitenka

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Buvęs ministras paleido korupcijos džiną"

  1. tautietis

    Nieko nebesuprantu. Anksciau buvo KGB, dabar Stonys, kas sekantis? O jeigu tai tikrai Stonys turejes bendru reikalu su Bosu, tai reiskia ir Bosas? Nebezino Viktaras kaip issisukti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.