Jau formuojama 14-oji Vyriausybė nuo to laiko, kai prieš 16 metų Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybė. Rengiama 13-oji ministrų kabineto programa. 13-oji, nes Alberto Šimėno Vyriausybė 1991-ųjų sausį gyvavo tik tris dienas, todėl programos nepristatė.
Per daug lėšų perskirsto
Visose Vyriausybės programose buvo siekiama pagerinti žmonių gyvenimą. O realybė visai kitokia. Lietuvoje sauja oligarchų, kurie savo rankose sukaupė šimtus milijonų litų. Vidutiniokų – irgi nedaug. Apie 85 procentus, anot Seimo nario Vytauto Čepo, tautiečių gyvena nuo algos iki algos. Jie nei vidutiniokai, nei skurdžiai. O skurstančių žmonių gausėja.
Pasak V.Čepo, padėtį gali pakeisti tik radikalus mokesčių mažinimas. „Žmonės geriau už valdžią žino, kur išleisti pinigus. Tačiau Lietuvos vyriausybės nori kuo daugiau lėšų perskirstyti. Valdžia nepasitiki Lietuvos žmonėmis”, – teigė Seimo narys.
Parlamentaras Antanas Bosas mano, kad žmonių gyvenimą gali pagerinti tik socialiai orientuota programa. „Tokią programą vykdė buvusi šio Seimo dauguma. Ir infliacija buvo mažesnė, nei augo pensijos ir algos”, – teigė parlamentaras.
Jo nuomone, turi būti didinamos minimalios algos ir pensijos, nes neišvengiamai brangs šiluma.
A.Bosas sakė, kad reikia kelti algas mokytojams, policininkams, gydytojams, kad jie neemigruotų, ieškodami geresnio uždarbio.
„Valstybei reikia stabilių reformų, o ne Algirdo Brazausko stabilumo, kai valstybėje niekas nevyksta. Tik švaistomasi fantastiškais skaičiais apie visokius augančius „bėvėpė”, tačiau nuo tų skaičių gerovės naštos ant savo pečių žmonės nejaučia”, – pasakojo V.Čepas.
Mažuma – nestabili
Parlamentarai nežada mažumos Vyriausybei ilgos kadencijos.
Anot V.Čepo, nuo naujos Vyriausybės nepriklausys, kiek laiko ji dirbs. Mažumos Vyriausybę bet kurią dieną gali nuversti Seimas.
A.Bosas mano, kad ministrų kabinetas iškart sugrius, jei netaps Seimo daugumos Vyriausybe.
Pasak V.Čepo, Vyriausybės gyvavimo laikas labai priklausys nuo ministrų. „Kokie jie bus? Ar vėl su pusiau diplomais, iš koncernų, su praeities uodegomis?” – svarstė parlamentaras.
Visi prieš vieną
Mažumos Vyriausybė, anot V.Čepo, turės ryžtingai kovoti su korupcija. Todėl, jo nuomone, Vyriausybėje negalėtų būti liberalcentristų – Artūro Zuoko šalininkų.
„Jo pavardė – korupcijos sinonimas”, – tryško sąmoju parlamentaras.
V.Čepas mano, kad naujoje Vyriausybėje negalėtų dirbti ir Zigmantas Balčytis, kuris yra atsakingas, kad nebuvo įvestas euras.
A.Bosas irgi sutinka, kad Z.Balčytis negalėtų būti ministru, nes nenorėjo įvesti euro, nors tą padaryti galėjo.
Visi buvusios Vyriausybės ministrai, anot A.Boso, buvo susikompromitavę. Jo teigimu, Darbo partija turi didžiausią rinkėjų pasitikėjimą, todėl prieš ją susivienijo ir opozicija, ir pozicija. „Taip pat buvo ir su Rolandu Paksu – visi prieš vieną” ,- palygino A.Bosas.
Pasak jo, Viktoras Muntianas tapo geručiu, nes išardė Darbo partiją.
Ministrams – kietos rankos
Ministrai nepiktnaudžiautų tarnyba, jei griežčiau būtų paisoma etikos.
„Keista, kad iki šiol nesugebama Seime priimti politikų elgesio kodekso. Kazimira Prunskienė suteikė iš Europos Sąjungos lėšų paramą savo sūnui. Ar tai normalu?” – retoriškai klausė A.Bosas.
V.Čepo nuomone, ministrams turėtų būti taikomi griežti etikos reikalavimai. Anot jo, Žilviną Padaigą reikėjo iškart atstatydinti iš sveikatos apsaugos ministrų, kai paaiškėjo, kad jis važinėja kasdien iš namų Kaune į Vilnių ir atgal valdiška mašina su vairuotoju.