Atrakcionų įmones purto Mokesčių inspekcija

Aiškinamasi, ar iš užsienio atvykusios bendrovės nesiekia susimažinti mokesčių naštos

Tik po „Kauno dienos” publikacijos mokesčių inspektoriai suskubo patikrinti, kokiomis sąlygomis mieste dirba užsienietiški atrakcionai. Po visą Lietuvą keliaujančių Čekijos verslininkų bei jiems talkinusių lietuvių darbo principai sukėlė įtarimų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), kuri pradėjo išsamų patikrinimą.

Vietoj bilietų – kortelės

Prieš mėnesį rašėme, kaip Kaune, prie prekybos centro „Molas”, veikė iš Čekijos atvykę atrakcionai „Europark”. Pinigus iš pramogaujančių gyventojų surinkdavo jauni lietuvaičiai, tačiau vietoj įprastų bilietų dalydavo daugkartinio naudojimo laminuotas korteles. Kauniečiams jokie kasos kvitai nebuvo išduodami.

Prieš pat įjungiant karuseles, laminuotus „bilietus” aptarnaujantis personalas surinkdavo atgal, o juos iš karto perskaičiuodavo čekai, akylai stebėję dirbančius lietuvius ir kontroliavę visą atrakcionų darbą.

„Kauno diena” išsiaiškino, jog oficialiai atrakcionus valdo Vilniuje registruota bendrovė „Autositus”, kuri išsinuomojo iš čekų visą įrangą ir pasirūpino aptarnaujančiu personalu. Įmonės vadovas tvirtino, jog atrakcionai veikia legaliai, o lietuviai dirba su verslo liudijimais. Todėl tokiai veiklai kasos aparatų nereikia, o lankytojams galima neduoti jokių bilietų.

Nieko blogo verslininkas neįžvelgė ir dėl to, kad kartu su lietuvaičiais dirba čekai, nors šie oficialiai nebuvo įdarbinti.

Sostinės bendrovė čekų įrenginius planavo eksploatuoti visą vasarą įvairiuose šalies miestuose.

Galėjo slėpti mokesčius

Po „Kauno dienos” publikacijos „Europarke” apsilankė ir Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai. Inspektoriams kilo labai nemažai abejonių dėl to, kaip veikia atrakcionai. Įtariama, kad čekai kartu su jų atrakcionus išsinuomojusiais lietuviais vedė nepakankamą bilietų ir gautų pajamų apskaitą. Aiškinamasi, ar tokie veiklos principai nebuvo įdiegti tik tam, kad būtų galima išvengti dalies mokesčių.

Visą surinktą medžiagą kauniečiai jau išsiuntė į Vilniaus apskrities VMI, kurios teritorijoje registruota atrakcionus išsinuomojusi bendrovė. Tolesnį tyrimą atlieka Nepriemokų išieškojimų skyrius. Inspektoriai kol kas neteikia detalesnės informacijos apie nustatytus pažeidimus. Tebesiaiškinama, kuri mokesčių dalis nebuvo sumokėta.

Atrakcionus išsinuomojusios bendrovės vadovas geranoriškai teikia informaciją tyrėjams, nors Kaune inspektoriams kilo problemų bendraujant su aptarnaujančiuoju personalu ir renkant medžiagą.

„Kauno dienos” žiniomis, čekų atrakcionų „Europark” veikla buvo tikrinama ir kitose apskrityse.

Olandams priekaištų neturėta

Pagal mūsų šalies įstatymus, užsienio įmonė, teikianti atrakcionų paslaugas Lietuvoje, neprivalo naudoti kasos aparatų, tačiau lankytojams turi būti išduodami sunumeruoti ir VMI įregistruoti bilietai arba pinigų priėmimo kvitai.

Darbuotojai atrakcione negali dirbti įsigiję verslo liudijimus, jei vykdoma veikla neatitinka individualios veiklos požymių, t.y. jeigu dirbantysis pats savarankiškai nepriima sprendimų, naudoja įmonei priklausančią įrangą, teritoriją, darbo priemones ir pan. Specialistų pastebėjimu, jeigu gyventojų darbas atitinka darbo sutarties požymius, tai jam teks mokėti ir visus mokesčius.

Būtent šiuos aspektus ir aiškinasi tyrimą tęsiantys Vilniaus apskrities VMI inspektoriai.

Beje, abejotinus darbo principus savo veikloje yra įdiegusios ne visos iš užsienio atvykstančios pramogų bendrovės. Prieš savaitę netoli Sporto halės lankytojus viliojo iš Olandijos atvežti atrakcionai. Mokesčių inspektoriai patikrino ir šių užsieniečių veiklą, tačiau didesnių priekaištų neturėjo. Pramogaujantiems lankytojams buvo išduodami įprasti bilietai.

„Nėra garantijos, kad tokius bilietus gauna visi iki vieno lankytojo, tačiau stebėdami atrakcionų darbą tokių pažeidimų nepastebėjome”, – pridūrė specialistai.

Veikia be miesto valdžios žinios

Mokesčių inspektoriai stebėjosi, kad užsieniečiai gana pavojinga atrakcionų veikla Kaune gali užsiimti be miesto valdžios žinios. Kadangi miesto Taryba nėra patvirtinusi jokių atrakcionų veiklos taisyklių, tai įsikurti privačioje teritorijoje verslininkams nėra jokių kliūčių.

Apie „Europarko” siūlomas pramogas nebuvo žinoma nei Licencijų ir paslaugų skyriui, nei Renginių komisijai. Pastarosios leidimas būtinas tik tuo atveju, jeigu pramogų parkas įsikuria viešojoje teritorijoje, kurią Savivaldybė valdo patikėjimo teise.

„Europark” Kaune įsikūrė privačios bendrovės nuomojamoje teritorijoje. Kad nepakliūtų į pareigūnų akiratį, nuomininkams tereikia laikytis viešosios tvarkos.

VMI specialistai teigia nuolatos tikrinantys atrakcionų veiklą organizuojančias įmones. Labiausiai domimasi, ar yra darbo sutartys, kaip apskaitomos pajamos, kokie santykiai tarp užsienio atstovų-atrakcionų savininkų ir Lietuvos įmonių. Mokesčių inspektoriams yra žinoma, jog iš užsienio atvykę fiziniai asmenys, atsivežę į šalį atrakcionų įrengimus, dažniausiai vykdo veiklą kartu su Lietuvos įmonėmis.

Patikrinimų metu buvo nustatyta, jog darbo santykius mėginama „dengti” verslo liudijimais, taip siekiant išvengti gyventojų pajamų ir socialinio draudimo mokesčių. Be to, pastebėta, jog kai kuriose įmonėse nevedama bilietų apskaita.

Lina Navickaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.