Pamario upes, jų intakus ir marias skrodžiantys greitaeigiai kateriai, kuriais piktinasi vietos gyventojai ir aplinkosaugininkai, vėl praliejo kraują.
Trečiadienio vakare Rusnės saloje, Pakalnės upėje, nenustatytas kateris trenkė iš vandens išnirusiam šešiolikmečiam Artūrui Mažeikai į galvą.
Vaikinas nuskendo, o kateris nulėkė net nestabtelėjęs. Jis iki šiol nesurastas.
Ši kraupi drama įvyko vaikino artimųjų akivaizdoje. Jie patyrė šoką ir neįsidėmėjo nei katerio, nei vairininko.
Bandė įspėti klyksmu
Mažeikų šeima pusę dešimtos vakaro atėjo į maudyklą Lakštingalų gatvėje. Čia pastatytas tiltelis šuoliams į vandenį. Pakalnės gylis ties juo – apie 4 metrus.
Sportiškas jaunuolis įsibėgėjęs nušokdavo beveik į siauros upės vidurį ir bandydavo išnirti kitame krante.
Tuo metu, kai šešiolikmetis buvo po vandeniu, jo šeimos nariai išvydo visu greičiu iš už posūkio artėjantį katerį.
A.Mažeikos įmotė klyksmu pabandė sustabdyti katerį, bet laivavedys gal nesusigaudė, ko norima.
Po akimirkos kateris trenkėsi į vaikino galvą, išnirusią iš vandens.
Upė paraudonavo nuo kraujo, o gelmė iškart pasiglemžė kūną.
Skenduolį surado naras
Keli vyrai valtimis nuplaukė į nelaimės vietą ir bandė surasti kūną. Tačiau paieškos nebuvo sėkmingos.
Buvo iškviesta Šilutės gelbėtojų komanda. Naras po valandos surado skenduolį.
Vaikinas, kuriam buvo sužalota galva, rastas beveik toje pačioje vietoje, kur kateris jį užmušė.
Kateriai nuolat kelia pavojų
Tragedijos vietoje Rusnės gyventojai piktinosi saugios laivybos inspektoriais, kurie nenori ar nesugeba sutramdyti siaučiančių katerių savininkų.
„Vaikų maudyklos jau virsta mėsmale, nes niekas už jų saugumą Šilutės rajone neatsakingas”, – kalbėjo du vaikus šalia upės auginantis ir dėl jų saugumo susirūpinęs rekreacijos specialistas Simas Knapkis.
Greitaeigiai kateriai skraido visomis upėmis, intakais, Kuršių mariomis, įlankomis nuo ankstyvo pavasario iki rudens. Balandį ir gegužę jie neleido ramiai perėti paukščiams, o vasarai prasidėjus – mėgautis ramybe poilsiaujantiems žmonėms.
Saugios laivybos inspekcija yra įsikūrusi Klaipėdoje, 60 kilometrų nuo Rusnės. Jos vadovas „Lietuvos rytui” tvirtino, kad į reidus vyksta retai, nes trūksta lėšų degalams. Be to, neturima greičio radarų, galinčių demaskuoti vandens kelių pažeidėjus.
Šilutės rajono vandenis kontroliuojantis Jonas Lukša vakar nieko konkretaus apie šešiolikmečio žūties tyrimą nepasakė. Jis dar nežino, nei kas žmogų upėje užmušė, nei kam kateris priklauso.
Prašo griežtinti tvarką
„Laivavedžius reikia tramdyti ne 100-200 litų baudomis, o atimti licencijas metams ar keleriems, gal tai padės”, – piktinosi Rusnės gyventojai.
Žmonės prisimena, kaip Skirvytės upėje prieš trejus metus greitaeigio katerio sraigtu koją savo draugui nukirto Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Kęstutis Šiliauskas.
Tada 200 litų baudą gavo laivavedys inspektorius, nes be vadovo žinios įmontavo galingą variklį.
Pernai iš viso niekas nebuvo baustas, kai Atmatoje nuo sukeltų bangų apvirto pripučiamas ratas ir nuskendo ant jo plūduriavusi paauglė.
Našlaičius priglaudė dėdės
Žuvusiojo dėdės Gintautas ir Renatas Mažeikos turi katerį. Pareigūnai tiria net ir šią versiją – ar kuris jų neužmušė sūnėno.
Prieš šešerius metus jiedu įsivaikino mirusio savo brolio vaikus – Helgą, Artūrą ir Tomą.
Motinos dar kūdikystėje paliktus vaikus tėvas augino vienas. Bet prieš keletą metų jis mirė.
Sūnėnų bei dukterėčios į vaikų namus neatidavė dėdės. R.Mažeika įsivaikino Helgą bei Artūrą, o G.Mažeika – Tomą.
Helga apie brolio žūtį sužinojo Anglijoje, kur uždarbiauja.
Signataras išvengė mirties
Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Patackas per plauką išvengė mirties, kai 1992-ųjų rugpjūtį ant jo užplaukė kateris.
Kauno mariose lėkdamas didžiuliu greičiu kateris atsitrenkė į plaukiojantį politiką.
Sunkiai sužalotą kaunietį išgelbėjo nelaimę matę žmonės. Jam buvo prakirsti plaučiai, lūžo šonkauliai. Politikas tik po poros mėnesių atsikėlė iš ligos patalo.
A.Patackas įsitikinęs, kad būtina griežčiau reglamentuoti greitai plaukiojančių transporto priemonių naudojimą: „Kateriai pavojingi ne tik žmonėms, bet ir vandens gyvūnams, augalams”.