Jaunimas kraują dovanojo vangiai

Vakar penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose buvo surengta savanoriškos kraujo donorystės akcija „Tau – mano jaunas kraujas“, tačiau kauniečiai aktyvūs nebuvo

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje nustatytose vietose buvo galima duoti savo kraujo ir taip padėti nelaimės ištiktiesiems. „Džiugu, kad jaunuoliai yra aktyviausi savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės propaguotojai, todėl vasarą, kai daugelis išvažiuoja ilsėtis, kraujo centrai pradeda jausti netekę dalies kraujo donorų“, – dar prieš akciją sakė Nacionalinio kraujo centro vadovas Vytenis Kalibatas. Šis centras kartu su Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) ir buvo akcijos organizatoriai.

Tikrina sveikatą

Akcijoje dalyvauti buvo kviečiami jau aštuoniolikos metų sulaukusieji, tačiau ar visų panorusių joje dalyvauti sveikata yra tinkama donorystei, kaip įprasta, nustatinėjo donorų atranką atliekantis gydytojas, prieš tai peržiūrėjęs dalyvių užpildytą anketą. Be to, visiems donorams buvo nemokamai atlikti svarbūs laboratoriniai tyrimai.

„Kraujo donoru norintis tapti žmogus pirmiausiai užpildo anketą apie savo sveikatą ir gyvenimo sąlygas, tada jam atliekami hemoglobino kiekio kraujyje tyrimai ir jei jų atsakymai geri, paimama 470 mililitrų kraujo. Iš jų 20 mililitrų yra skirta tyrimams. Tik paaiškėjus, kad kraujas yra „sveikas“, jis perduodamas kraujo bankui“, – pasakojo Kauno kraujo centro gydytoja Regina Rūta Bajorūnienė.

Nepatogus laikas

Devyniolikmetis Platonas Filimonovas teigia, kad akcijoje gal ir būtų dalyvavęs, tačiau laikas jam buvo labai nepatogus. „Aš, kaip ir dauguma jaunų žmonių, dirbu, todėl net ir norėdamas šios akcijos metu kraujo donoru tapti negalėčiau“, – sakė Platonas.

Kaune akcija vyko bendrovėje „Binational plasma“ (Kauno kraujo centre). Kraują buvo galima duoti tik nuo 8 iki 15 valandos. Be to, buvo net pusantros valandos pietų pertrauka. Nepaisant to, organizatoriai akciją vadino pavykusia, o kitą kartą planuoja pasimokyti iš klaidų.

„Vasara iš tiesų nėra pats tinkamiausias laikas: daug žmonių dirba arba išvažiavę. Be to, donorystė nėra populiari, daugelis jos dažnai bijo“, – sakė Dominykas Vileikis, LiJOT savanorystės programos koordinatorius. Vaikinas pridūrė, kad pagrindinis akcijos „Tau – mano jaunas kraujas“ veiksmas vyko Vilniuje, o čia akcija tikrai sėkminga, nes net susidarydavo norinčiųjų duoti kraują eilė.

Dalyvių sulaukė mažai

Likus valandai iki akcijos pabaigos, Kauno kraujo centre po įvairius kabinetus vaikštinėjo apie dešimt žmonių, tačiau nebuvo nė vieno dalyvaujančio akcijoje. Registratūros duomenimis, iki 14 valandos vos penki jaunuoliai dalyvavo šioje akcijoje ir kraują davė neatlygintinai. Be to, vienas žmogus negalėjo tapti donoru, nes dar nebuvo pilnametis.

Gydytoja R.R.Bajorūnienė iš dalies sutiko, kad akcija pavyko, nes paprastai be atlygio duoti kraujo ateina du trys žmonės. „Organizatoriai padarė dvi klaidas: pasirinko netinkamą laiką ir per mažai reklamavo šią akciją“, – sakė gydytoja.

Pačiame centre jokių informacinių plakatų ar lankstinukų apie šią akciją nebuvo. Registratūroje dirbanti moteris parodė gautus keletą mažų lipdukų su akcijos simbolika. „Mes nesiūlėme dalyvauti akcijoje, tiesiog kaip visada klausėme, ar žmogus nori kraujo duoti neatlygintinai“, – sakė moteris.

Už pinigus

Gydytoja R.R.Bajorūnienė teigė, kad Lietuvoje dažniausiai žmonės donorais tampa iš materialinių paskatų. Per dieną į Kauno kraujo centrą paprastai ateina per penkiasdešimt žmonių, tačiau jie už tai gauna maždaug po keturiasdešimt litų. „Retas kuris tai daro norėdamas padėti kitam“, – apgailestavo R. R. Bajorūnienė.

Prie vieno iš kabineto durų laukęs dvidešimt septynerių metų Pavelas sakė kraujo donoru esantis jau septynerius metus, tačiau visada kraują duoda už atlygį. „Net nežinojau, kad vyksta tokia akcija. Daviau kraujo kaip visada. Galbūt būčiau davęs ir neatlygintinai – reikėjo apie tai pagalvoti iš anksto“, – sakė vaikinas.
Neringa Gudišauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.