Kai kurie dviračių entuziastai mina dviratį ištisus metus. Tačiau dauguma šio sveiko transporto gerbėjų į tolimesnes keliones leidžiasi jau atšilus orams – pavasarį ir vasarą. Panevėžiečiai dviratininkai taip pat nesnaudžia. Pernai jie numynė dviračiais per 2 tūkstančius kilometrų.
Didžiausi kelionių dviračiais entuziastai Panevėžyje – panevėžiečiai Artūras Kilius ir Renatas Nagulevičius. Apie šiuos du vyrus susibūrė 15-30 dviračių žygių mėgėjų. Dviračių žygeivių maršrutai driekiasi po visą Aukštaitiją ir dar toliau. Dviračiais stengiamasi išvykti beveik kiekvieną savaitgalį.
Kol žemėlapyje neliks baltų dėmių
A.Kilius prisipažino intensyviau keliauti dviračiu pradėjęs nuo 2000 metų. Per tą laiką jau įveikta per 11 tūkst. kilometrų.
Nuo to laiko dviračių entuziastas pildo kelionių žurnalą. Anot A.Kiliaus, pernai Panevėžio žygeiviai nukeliavo beveik 2,3 tūkst. kilometrų, iš jų 1326 kilometrai buvo įveikti važiuojant dviračiais.
Pernai panevėžiečiams labiausiai įsiminė 8 dienų dviračių žygis „Po Šešupės kraštą”. Jame ryžosi dalyvauti 16 panevėžiečių. Tai buvo tarptautinis maršrutas, organizuotas Šakių entuziastų. Jis prasidėjo Lenkijoje, kirto pasienį, vingiavo per įdomias savo kraštovaizdžiu Lietuvos vietas – Vištyčio ežerą, Vilkaviškį, Kudirkos Naumiestį, Šakius. Po to kelias vedė palei Nemuną – per Zapyškį, Kačerginę, Kauną.
„Prie grupės prisijungė ir olandų šeima. Vyras ir žmona visus stebino sutartinai mindami tandemą – dvivietį dviratį”, – prisiminė įspūdžius A.Kilius.
Pasak panevėžiečio, nuostabios kelionės dviračiais yra pajūryje – Kuršių Nerija, Šventoji, Klaipėda, Palanga. Minant dviračių takais, kai kuriose vietose tiek priartėjama prie jūros, kad girdėti bangų šniokštimas.
„Visada stengiuosi pasirinkti naują maršrutą. Man įdomiausia ten, kur nesu buvęs, – sakė A.Kilius. – Lietuvoje yra daug lankytinų vietų – dvarų, piliakalnių, gamtos paminklų. Aš turiu baltą Lietuvos žemėlapį, kuriame spalvotu pieštuku žymiu keliautus maršrutus. Dabar žemėlapis mirguliuoja, tačiau mano tikslas – kad jame neliktų baltų dėmių”, – sakė entuziastas, dviračiu apkeliavęs du trečdalius lankytinų Lietuvos vietų.
Jau apsuko „Pavasario ratą”
Smagiai keliauti galima ir po Panevėžio apylinkes. A.Kilius sakė, jog apie 20 panevėžiečių jau apsuko tradicinį „Pavasario ratą 2006”. Jis buvo pradėtas Senvagėje, o vėliau tęstas per Paliūniškį, Naujikus, Linkę. Grįžtant maršrutas buvo keistas per Paliūniškį ir Piniavą.
Panevėžiečiai į artimus žygius po Panevėžio rajoną išvyksta kone kiekvieną savaitgalį. Populiariausios kryptys – Berčiūnai, Žalioji giria, Paliūniškis ir kt.
Vidutiniškai žygeiviai per dieną įveikia 50 km. Tačiau kartą, pučiant palankiam vėjui, per dieną buvo nuvažiuota 120 km. Kelionės dviračiais žavi įvairaus amžiaus žmones. Vyriausiam keliautojui Algimantui Antanaičiui – per 70 metų.
Dviratis turi būti geras
Keliautojai paprastai turi po 2-3 dviračius. Vienas – patvaresnis ir brangesnis, skiriamas tolimoms kelionėms, kiti – vietinės reikšmės išvykoms.
Pasak A.Kiliaus, geram, patvariam dviračiui reiktų nepagailėti 600-1000 litų. „Tai minimali suma. Rėmas paprastai būna lengvas – tai kokybės požymis. Vidiniai bėgiai užpakaliniame rate. Su geru dviračiu yra didesnė tikimybė išvengti gedimo ir nesutrukdyti kelionės sau ir kitiems”. Keliautojai, įsigiję dviratį, dar kreipiasi pas meistrus, kurie jį perrenka iš naujo, pašalina trūkumus.
Tiesa, į dviratį reikia investuoti kelis tūkstančius litų. Pasak A.Kiliaus, būtent taip ir padarė vilnietis Sigitas Kučas, kuris kartu su trimis bendražygiais prieš 6 metus apkeliavo aplink Žemę. Įvairiomis transporto priemonėmis, o dažniausia dviračiu, buvo įveikta per 40 tūkst. kilometrų.
Panevėžio dviračių takai
Intensyviai dviračiais keliaujama ir Panevėžyje. Panevėžiečiai gali didžiuotis miesto dviračių takais, kurie yra geriausi ir ilgiausi respublikoje. Šių takų ilgis (kartu su užmiesčiu) siekia apie 120 kilometrų.
Panevėžyje dviračių takai jau eksploatuojami 10 metų. Prie dviračių populiarinimo ir jų takų plėtros ypač prisidėjo panevėžietis Alfonsas Barauskas. „Dviratis man yra geriausias treniruoklis – stiprina širdį, raumenis, ventiliuoja plaučius”, – sako A.Barauskas, sporto klubo „Dviračiai” pirmininkas. Šį 73 metų žvalų vyrą dažnai galima pamatyti ant dviračio ir su apsauginiu šalmu.