Pasikeitus globos išmokos mokėjimo tvarkai, buvusiems globos namų auklėtiniams sunkiau gauti 500 litų pašalpą.
Anksčiau ši pašalpa buvo mokama mokymo įstaigose. Dabar, kai pašalpą pavesta skirti ir mokėti savivaldybių socialinės paramos centrams, jaunuoliams reikia pristatyti dokumentą, įrodantį jų globos faktą.
Tačiau daug našlaičių ar buvusių internatų, globos namų auklėtinių, kuriems priklausytų išmoka, neturi valstybės globą patvirtinančio dokumento. Daugeliui beglobių dėl aplaidžių tuometinių institucijų specialistų laiku nebuvo priimtas sprendimas steigti globą.
Kita priežastis, kodėl buvę globos namų auklėtiniai dabar turi ieškoti teisybės teismuose, – visiškai kitokia anksčiau galiojusi sistema. Tai dažniausiai susiję su jaunuoliais, kurie augo globos namuose iki susikuriant vaikų teisių apsaugos tarnyboms, maždaug iki 1990 – 1993 -iųjų. Anksčiau vaikai į globos namus buvo nukreipiami liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto sprendimu. Jis įrodo tik tai, kad vaikas buvo apgyvendintas globos namuose. Neretai auklėtinio statusas taip ir likdavo neišspręstas: valstybės globotinis jis ar ne. Taip atsitikdavo dažniausiai todėl, kad tėvų valdžia (tėvystės teisės) nebuvo apribojamos. Mat dauguma šeimų, nors ir buvo remtinos, tačiau galėjo rūpintis vaikais, nebuvo asocialios.
Dėl fakto – į teismą
Tokiais atvejais asmenys, neturintys globos nustatymą patvirtinančių dokumentų, pirmiausiai turi kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybą. Tarnyba privalo informuoti, ar auklėtiniui buvo nustatyta globa arba dėl kokių priežasčių tai nebuvo padaryta.
„Jei dėl savivaldybės institucijų neveiklumo laiku nebuvo priimtas sprendimas steigti globą, buvęs vaikų globos namų auklėtinis turi teisę kreiptis į teismą su prašymu nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jis iki pilnametystės buvo globojamas”, – teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorės Violetos Murauskaitės išaiškinime apskričių viršininkams ir savivaldybių direktoriams.
Tik teismui nustačius šį faktą, buvęs globotinis įgyja teisę į išmoką. Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos vyriausioji specialistė Virginija Gelažnikienė teigė, kad dažniau į tarnybą pagalbos dėl archyvų kreipiasi globos institucijų administracija, o ne asmeniškai patys jaunuoliai.
500 litų – ne visiems
Kas mėnesį skiriama 500 litų pašalpa yra skiriama jaunuoliui, jei jis mokosi profesinės, aukštesniosios ar aukštosios mokyklos dieniniame skyriuje ir nedirba. Taip pat tuo atveju, kai mokymosi šiose mokyklose laikotarpiu miršta nedirbančio asmens abu tėvai ar turėtas vienintelis iš tėvų ar įtėvių.
Pasak Klaipėdos socialinės paramos centro direktorės pavaduotojos Editos Bružinskienės, iš viso nuo 2005 sausio pirmos iki birželio pirmos dienos buvo išmokėta 225 tūkst. 201 litas. Tai 386 pašalpos besimokantiems asmenims.
Vieniems našlaičiams ar likusiems be tėvų globos besimokantiems profesinės, aukštesniosios ar aukštosios mokymo įstaigos dieniniame skyriuje asmenims mokama 500 Lt išmoka, tačiau tik tuo atveju, jei jie neturi teisės gauti kitų pašalpų.
Kitiems ši suma mažinama, jei gaunamos kitos išmokos bei pašalpos. Tarp jų – maitintojo netekimo pensija, valstybinė pareigūnų ir karių našlaičių pensija, našlaičių pensija ar gaunami alimentai.
Tokiu atveju, jei jaunuoliams yra mokamos išvardintos išmokos, mokamas tik skirtumas, likęs iš 500 litų atėmus gaunamos išmokos dydį.
Išmoka skiriama ne ilgiau, nei besimokančiajam sukanka 24 metai.
Norint gauti šią išmoką, būtina pateikti šiuos dokumentus:
• prašymą (pildomas centre);
• asmens tapatybę įrodantį dokumentą;
• dokumentus apie globos ar rūpybos nustatymą ir asmens paskyrimą globėju ar rūpintoju;
• pažymą apie gaunamus ar negaunamus alimentus, jeigu asmeniui priteistas išlaikymas;
• mirties liudijimus, jeigu asmens tėvai yra mirę;
• pažymą iš mokymosi įstaigos, jeigu vyresnis kaip 18 metų asmuo mokosi;
• pažymą apie išmokėtą per 3 paskutinius mėnesius valstybinę socialinio draudimo maitintojo netekimo pensiją, valstybinę pareigūnų ir karių našlaičių pensiją, šalpos (socialinę) našlaičių pensiją, jei jie negauna minėtų pensijų Valstybinio socialinio draudimo fondo Klaipėdos skyriuje;
• banko atsiskaitomosios sąskaitos numerį.
dėl išmokos reikėtų kreiptis į Socialinės paramos centrą.
Ramunė Šeštokienė