Šypseną aplinkiniai pastebi pirmiausia, o ką daryti, kad spindintis šypsnys nedingtų nuo veido? Pateikiame devynis blogiausius įpročius, kenkiančius dantims.
1. Per stiprus dantų valymas
Valydamiesi dantis kietu šepetėliu ir per stipriai jį spausdami galite pažeisti emalį ir dantenas. Rinkitės šepetėlį minkštais šereliais ir sukamaisiais judesiais valykitės juo dantis mažiausiai dvi minutes du kartus per dieną. Geriausia pasiieškoti dantų šepetėlio tankesniais šereliais ir lanksčiu koteliu. Kuo jis bus ilgesnis, tuo lengviau pasieksite krūminius dantis ir geriau juos išvalysite.
2. Prasta dantų pasta
Kai kurios pastos, ypač šalinančios dantų akmenis, yra per šiurkščios ir gali pažeisti emalį bei dantenas. Fluoras – dantims reikalingiausia sudedamoji pastos dalis.
3. Nenaudojamas dantų siūlas
Nuo maisto likučių burnoje bakterijos kaupiasi visą parą. Kad juos pašalintumėte, kartą per dieną tarpdančius valykite dantų siūlu. Geriausia, jei jis bus dengtas kvarcu. Šios medžiagos yra ir balinamosiose pastose.
4. Dažantis maistas
Nuo visko, kas puodeliuose, stiklinėse arba lėkštėse palieka rudų apnašų (kava, arbata, kokakola, raudonasis vynas), gelsta dantys. Pasiteiraukite stomatologo apie dantų balinimą lazeriu. Tai nauja visiškai nekenksminga ir emalio nepažeidžianti procedūra, kai purškiama galinga vandens su ištirpdytu kalio hidrokarbonatu srovė.
Balinamojoje dantų pastoje yra kietųjų medžiagų, kurios gali pažeisti emalį, todėl ją naudokite ne ilgiau kaip dvi savaites, po to dantis vėl valykitės įprasta pasta su fluoru.
5. Dažnas užkandžiavimas
Kiekvieną kartą, kai ragaujate krakmolingo arba saldaus maisto, burnos bakterijos išskiria rūgštis, kurios ne tik skaido angliavandenius, bet ir gadina dantis. To išvengsite, jei po saldaus maisto valgysite kietų vaisių ir daržovių (pavyzdžiui, morkų, obuolių). Daugelis stomatologų mano, jog tai pats natūraliausias būdas išvalyti dantis.
Po valgio kramtydami becukrę kramtomąją gumą taip pat apsaugosite dantis – su gausiau išsiskiriančiomis seilėmis nuryjamos ėduonį sukeliančios bakterijos.
6. Dantys – vietoj įrankių
Atidarinėdami bulvių traškučių dėžutes, butelius ar atrišdami mazgus dantimis galite juos nulaužti, sugadinti plombas. Taip pat pavojinga kramtyti ledo gabaliukus ir kietus saldainius.
7. Blogas burnos kvapas
Jo išvengsite neleisdami išdžiūti gleivinei. Vandens turite gerti kuo daugiau. Vanduo ir seilės iš burnos šalina bakterijas, bet jas galima nuvalyti ir liežuvio grandykle.
8. Vengimas lankytis pas stomatologą
Turbūt gerai žinote, kad pasitikrinti dantis reikia mažiausiai du kartus per metus. Tačiau kai kuriems stomatologo kabinete privalu lankytis kas tris mėnesius.
9. Nesirūpinimas lūpomis
Nors jūsų dantys sveiki, šypsena neatrodys tokia žavi, jei lūpos bus suskilinėjusios. Lūpų oda labai plona ir greitai sausėja, tad kasdien naudokite drėkinamąjį balzamą. Lūpos taps švelnios ir lygios.
Parengė Kęstutis Urbanavičius