Daugumą negalavimų išeinamosios angos srityje sukelia hemorojus. Tai kraujavimas, skausmas, perštėjimas, niežėjimas, išsiverčiantys mazgai. Manoma, kad kas antras žmogus per gyvenimą nors kartą kenčia nuo hemorojaus. Kas yra hemorojus ir kas naujo jį gydant?
Tiesiosios žarnos gale, po gleivine ir aplink išeinamąją angą yra veniniai rezginiai, kurie padeda visiškai užsidaryti išeinamajai angai, tačiau dėl įvairių priežasčių, kurios padidina kraujo sąstovį bei spaudimą pilvo ertmėje, šie mazgai padidėja, hipertrofuoja ir gali sukelti skausmą, kraujavimą bei kitokius nemalonius jutimus išeinamosios angos srityje. Esant užkietėjusiems viduriams įplyšta ties mazgu esanti gleivinė ir gali pasirodyti kraujo – lašelis arba gana daug. Retais atvejais kraujavimas sukelia mažakraujystę arba būna toks gausus ir ūmus, kad reikalinga neatidėliotina pagalba. Esant nors nežymiam kraujavimui iš tiesiosios žarnos visada būtina ištirti – atlikti rektoskopiją (apžiūrėti tiesiąją žarną iš vidaus naudojant specialią įranga), o neretai ir dar kai kuriuos papildomus tyrimus, nes kraujuoti galima ne tik dėl hemorojaus, bet ir dėl kitų ligų: storosios žarnos uždegimo, vėžio ir kt.
Skiriami vidiniai ir išoriniai hemorojaus mazgai. Vidinius dengia gleivinė, o išorinius – oda. Kraujuoja dažniausiai vidiniai mazgai.
Daugeliu atveju hemorojus gali būti gydomas ambulatoriškai.
Be mažai invazyvių hemorojaus gydymo būdų (skleroterapijos, koaguliacijos infraraudonaisiais spinduliais, guminių žiedų ligatūrų), taikomos ir chirurginės operacijos, atliekamos stacionaro sąlygomis. Hemorojaus operacijos trūkumus yra ne tik tas, jog gana skausmingas gijimo periodas: ligonis net kelias savaites būna nedarbingas, turi ištverti narkozę, be to, neretai po operacijos kyla problemų, kartais net sunkesnių už ligą.
Palyginti neseniai Lietuvoje pradėtas taikyti guminių žiedų ligatūros metodas (to išmokė JAV specialistai) yra beveik idealus 1-2 laipsnio hemorojui gydyti. Šio metodo esmė: naudojant specialų vakuuminį instrumentą dalis hemorojaus mazgo įtraukiama ir užveržiama guminiu žiedu. Uždėjus žiedą mazgas per 4-6 dienas apmiršta ir pats pasišalina. Uždėjus 3-4 žiedus hemorojaus mazgai gerokai sumažėja. Gydymas atliekamas per du kartus, 2-3 savaičių intervalu. Šio metodo efektyvumas artimas chirurginės operacijos rezultatams, tačiau nepalyginamai paprastesnis, o komplikacijos itin retos. Žiedų uždėjimas nesukelia didesnio skausmo ir narkozė nereikalinga. Be to, žmogus nepraranda darbingumo. Kai diagnozuojamas 4 laipsnio hemorojus, siūlomas vienintelis gydymo būdas – operacija. Būtent todėl norėtųsi paraginti neužleisti ligos, atvykti pas gydytoją atsiradus pirmiesiems negalavimams.
Narimantas Samalavičius
Medicinos mokslų daktaras chirurgas koloproktologas