Natų kopijavimas – autorių teisių pažeidimas

Lietuvos muzikiniai teatrai gali sulaukti inspektorių, kurie tikrins, ar orkestrai ir chorai nesinaudoja neteisėtai padaugintomis natų kopijomis.

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinio direktoriaus Edmundo Vaitekūno žiniomis, daugelis šalies muzikinių teatrų turi kopijavimo aparatus ir, įsigiję tik vieną natų leidinį, patys prisikopijuoja jų tiek, kiek reikia.

„Tai yra neteisėta veikla. Dėl to autoriai ir leidėjai patiria nemenkų nuostolių. Įstatymas leidžia neatsiklausus autoriaus pasidaryti vieną kūrinio natų kopiją ir ją naudoti asmeniniams tikslams”, – sakė E. Vaitekūnas.

Anot jo, užsienyje jau įprasta, kad po kai kurių muzikinių teatrų pasirodymų ateina inspektorius ir patikrina, ar buvo grota iš legalių natų rinkinių.

„Lietuvoje kol kas dar tik bandome įvesti tvarką. Tiesa, kai kurie chorų vadovai piktinosi, kad dabar jie nukentės finansiškai, bet nieko nepadarysi – autorių teises gina įstatymai”, – kalbėjo E. Vaitekūnas.

Klaipėdos muzikinio teatro meno vadovas Stasys Domarkas sakė žinantis, kad natų kopijuoti negalima, tačiau neslėpė, kad tai yra tekę daryti.

„Tiesa, kopijuodavome anksčiau, dabar stengiamės šitą problemą išspręsti kitaip. Pavyzdžiui, simfoninių kūrinių, klasikinių operečių natas skolinamės iš kitų teatrų – Kauno, Vilniaus. Teatrai gražiai tarpusavyje pasidalija valstybės nuosavybe, kuri buvo įgyta dar sovietiniais metais ir yra saugoma bibliotekose.

Tiesa, kartais natos būna jau labai senos, sunkiai įžiūrimos, tad jas nukopijuojame, nes tuomet, šiek tiek pašviesinus, jų kokybė pagerėja”, – pasakojo S. Domarkas.

Be abejo, maestro pripažino, kad šitaip skurdinamas teatro repertuaras, nes rinktis galima tik tuos kūrinius, kurių natas galima pasiskolinti. Tačiau nupirkti natas visam orkestrui esą būtų labai brangu.

Su šiuolaikinių kūrinių autoriais tariamasi – vieni patys duoda teatrui reikiamą egzempliorių kiekį, kiti duoda viena egzempliorių su teise persirašyti.

„Žaidimo taisykles žinome. Stengiamės joms nenusižengti. Gal kartais kas nors ir praslysta, gal ir aš ne viską žinau”, – sakė S. Domarkas.

E. Vaitekūnas kol kas nesakė, kokios baudos būtų skiriamos nelegaliai natas dauginančių teatrų vadovams.

„Kol kas norime, kad visi teatrai žinotų, kaip privalo elgtis. Sankcijas taikysime vėliau”, – žadėjo E. Vaitekūnas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.