Į Klaipėdos muitinę įsisuko vaiduokliai

Buvusio kalėjimo pastate įsikūrę Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai susirūpino dėl savo sveikatos būklės – jiems atrodo, kad darbovietėje vaidenasi.

S.Nėries gatvėje esančiame name sovietmečiu veikė KGB padalinys – rūsiuose buvo kalinami bei kankinami žmonės.

Kabinetais paverstose kamerose įsikūrusius muitininkus slegia niūri atmosfera.

Anksčiau šiose 12 kvadratinių metrų ploto kamerose rūsyje buvo laikomi įtariamieji. Požemiuose buvo ir karceris, kuriame nuolatos telkšojo vanduo. KGB budeliai čia vykdydavo ir slaptas egzekucijas.

Perdavus šį pastatą muitininkams, prie fasado buvo pritvirtinta granito lenta su užrašu, jog po karo čia buvo tardomi ir kankinami Lietuvos patriotai. Nurodoma, kad rūsiuose įrengta memorialinė kamera.

Negalėjo patikėti savo akimis

Rūsio patalpose dirbantiems silpnesnių nervų muitininkams atrodo, kad krauju apšlakstytose kamerose vis dar blaškosi čia nukankintų žmonių vėlės.

Kai kurių mįslingų reiškinių jie negali paaiškinti.

„Kartą lentynoje sukrauti vokai su dokumentais po vieną ėmė virsti į šoną, nors niekas jų nelietė, langai buvo sandariai užverti, neveikė ventiliavimo įrenginiai“, – pasakojo vienoje buvusių kamerų dirbanti sandėlininkė Vita Daugintienė.

Rūsyje įsikūrę finansų ir apskaitos, ūkio aprūpinimo skyriai, amunicijos sandėliai.

Buvusiose kamerose dirbantys muitininkai patvirtino, kad požemiuose kartais regi protu nesuvokiamus vaizdinius.

Vėlinės – keliskart per metus

Per atmintinas tautos tragedijų dienas buvusio kalėjimo pastatą apsupa politiniai kaliniai, tremtiniai ir jų giminaičiai. Iš lauko pusės prie grotuotų langų žmonės padeda gėlių ir uždega atminimo žvakutes KGB aukoms.

„Tai matome per langus ir jaučiamės kaip per Vėlines“, – sakė V.Daugintienė.

„Lietuvos ryto“ žurnalistams apsilankius šios muitinės rūsiuose, darbininkai iš memorialine vadinamos kameros skubiai kraustė ten suverstą šlamštą.

Papiktino melagingas užrašas

Daugelis klaipėdiečių nė neįtaria, kad buvęs KGB kalėjimas paverstas administracijos patalpomis. Nuoroda ant pastato, esą čia įrengtos genocidą Lietuvoje primenančios kameros, – melaginga.

„Jokių memorialinių kamerų ten nėra“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo požemiuose apsilankiusi mokytoja klaipėdietė Danutė Trukanaitė, kurios tėvas Kazys Trukanas dvejus metus buvo kalinamas KGB būstinėje.

K.Trukanas buvo pirmosios lietuviškos Vytauto Didžiojo gimnazijos Klaipėdos krašte įkūrėjas ir direktorius. Neįtikęs vokiečiams, o vėliau patekęs ir į KGB gniaužtus, šis pedagogas 8 metus praleido Krasnojarsko lageriuose.

Nenorėjo įsileisti į rūsį

„Nesmagu, jog užrašas ant muitinės pastato neatitinka tikrovės. Kai pasakiau, kad noriu pamatyti rūsį, kuriame kalėjo tėvas, muitininkai mane labai nenoriai į jį įsileido“, – sakė D.Trukanaitė.

Vadinamoji memorialinė kamera nustebo D.Trukanaitę – joje buvo suversti seni baldai. Moteris prisiminė, jog tėvas su kitais suimtaisiais į Sibirą išvežtas iš kito Jūros gatvėje buvusio kalėjimo.

Šiame pastate dabar įsikūręs Klaipėdos vyriausiasis policijos komisariatas.

Žmones klaidina tremtiniai?

S.Nėries gatvės pastate KGB ne tik kankino, bet ir šaudė žmones. Išlikusi pastogė, kurioje buvo kraunami nužudytųjų kūnai. Pasak liudininkų, budeliai naktimis aukas laidojo gretimose kapinėse. Jos vėliau buvo sunaikintos ir paverstos Martyno Mažvydo skulptūrų parku.

„Jeigu muitininkams rūpi KGB aukų atminimas, granite iškalti žodžiai neturėtų skirtis nuo tikrovės. Arba reikėtų pašalinti klaidinantį užrašą nuo valstybės įstaigos sienos“, – mano D.Trukanaitė.

Anot buvusio Klaipėdos teritorinės muitinės vadovo Stanislovo Stonkaus, žmones suklaidino buvę kaliniai ir tremtiniai, pritvirtinę klaidinantį užrašą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.