Nepaprastų galimybių laikas

Keliasdešimt hektarų nuosavos žemės – tokia buvo kaišiadoriečio Romo Juodeikio ūkininkavimo pradžia. Šiandien jis valdo beveik 2000 hektarų.

Kaišiadorių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriuje kiekvienas specialistas patvirtins, kad geriausiai ES fondais pasinaudoja plačiausiai ūkinę veiklą plėtojantis Juodeikis.

Paramos rezultatai

Pirmąją paraišką gauti SAPARD paramą Juodeikis pateikė 2003-iųjų gegužę. Pinigų teko lūkuriuoti ištisus metus. Jų sulaukęs ūkininkas įsigijo modernų kombainą, sėjamąją, ražienų skutiką ir purkštuvą. Antrąją paraišką (pagal Bendrojo programavimo dokumentą – BPD) pateikė 2004 metų pabaigoje. Ir vėl paramos pinigai atkeliavo maždaug po metų. Už juos pirko du modernius traktorius, javų kombainą ir šiek tiek kitokios technikos.

Iš viso ūkininkas jau sulaukė apie milijoną litų paramos. Tačiau būtina pasakyti, kad daugiau nei pusę lėšų projektams įgyvendinti Juodeikis turėjo rasti pats, tad teko kreiptis į bankus. Ūkininkas neslepia, kad turi skolų, tačiau kai ūkis pasiekė beveik 2000 hektarų, bankai jį ėmė vertinti kaip rimtą partnerį.

Paskata imtis verslo

Pernai Kaišiadorių rajone dėl tiesioginių išmokų kreipėsi 4550 žemės naudotojų. Jiems išmokėta apie 6 mln. milijonus litų. Šiemet tokių bus šiek tiek mažiau, nes dalis žemdirbių traukiasi nuo žemės. Būtent ankstyvo pasitraukimo išmokomis Kaišiadorių rajone pernai pasinaudojo 128 asmenys, o Lietuvoje – beveik 8000. Gerai tai ar blogai, spręsti sunku, bet 23 mln. litų jau panaudoti. Galima tikėtis, kad šie pinigai ne vieną buvusį žemdirbį skatins galvoti apie naują verslą.

Gyvulių augintojai gali gauti išmokų už karves žindenes bei mėsines telyčias. Kaišiadorių rajone iki kovo 31 dienos jų registruota apie 600. Šiemet tikimasi sulaukti daugiau paraiškų, nors specializuojasi šioje srityje tik viena ūkininkė. Tiesa, veislininkystės specialistai kiek nerimauja, nes dar neaišku, ar bus mokami pinigai už kontroliuojamas melžiamas karves. Žemės ūkio ministerija delsia priimti sprendimą, o žmonės jau klausinėja rajono specialistų, ko gali tikėtis. Mat anais metais tokia veikla buvo paskatinta 346 litais už karvę. Tad pridėjus priemokas už pieno kvotos vykdymą susidaro apčiuopiama suma.

Milijonų dalybos

Kaišiadorių rajone žmonės noriai naudojasi parama mažiau palankioms ūkininkavimo vietoms. Tokiomis patvirtintos net keturios seniūnijos ir gauta per 2000 paraiškų. Paparčių, Palomenės, Kruonio ir Nemaitonių kraštų gyventojai papildomai gavo daugiau kaip 3 mln. litų.

Negausu paraiškų plėtoti kaimo turizmo verslą Kaišiadorių rajone, užtat smarkokai pasinaudota kaimo plėtros plano priemone standartų laikymuisi. Čia beveik milijoną pasidalijo 33 ūkininkai. Nemažai žemės savininkų teikia paraiškas, kad būtų kompensuota dirbamos žemės apsodinimas mišku. Daugiau nei pusė milijono litų turėtų tekti 28 Kaišiadorių rajono gyventojams.

Kitos programos ne tokios populiarios. Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo skatinimo lėšomis planuoja pasinaudoti 11 asmenų, pusiau natūrinių restruktūrizuotų ūkių rėmimo lėšų – tik 6 prašymai, agrarinės aplinkosaugos – 22, vandens išteklių apsaugos ir plėtros – tik vienas. Paradoksalu, tačiau niekas nenori naudotis žemėms konsoliduoti skirtais pinigais. Visoje Lietuvoje gauta tik 14 prašymų. Didžiausia priežastis, matyt, yra ta, kad daug žemių savininkų tikisi pardavinėti sklypus kitai paskirčiai ir mano, jog pigiau bus parceliuoti mažus plotelius. O kad dirbamos žemės kelis sklypus dokumentuose turėti nepatogu, įsitikino ne vienas. Baugu, kad šie pinigai neprapultų visai, nes norint savomis lėšomis sujungti kelis žemės plotelius tenka labai išlaidauti.

Kaišiadoriečiai patenkinti bendravimu su Nacionalinės mokėjimų agentūros Kauno skyriaus specialistais. Šie kas savaitę atvažiuoja sava iniciatyva patarti rajono žmonėms. Paraiškas padeda rengti ir kiti konsultantai, tačiau jie nori gauti atlygį iš karto, o projekto sėkmės negarantuoja.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.