Amerikiečiai: Lietuva – piktžaizdė, o ne šalis

Ar pamokanti buvo 2001 metų istorija apie Kretingsodžio kaimo (Kretingos r.) gyventoją Augustiną Grevį, kuriam pergalė samanės gėrimo čempionate kainavo gyvybę?

Prieš kelias dienas CNN televizija konstatavo – ne, nes ir po penkerių metų Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – tebėra Europos dugne pagal piktnaudžiavimą alkoholiu, rašo dienraštis L.T.

Lietuviai, latviai ir estai pirmauja Europos Sąjungoje (ES) pagal girtavimą, kepenų ligas, savižudybes, apsinuodijimus alkoholiu ir psichozes. Dėl to Baltijos šalyse daug eismo nelaimių.

CNN rėmėsi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis.

Sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos L.T. prašė paneigti, kad Lietuvoje yra tokia prasta situacija ir kad tuo garsėjame Europoje. Tačiau ministras patvirtino – savižudybių skaičiumi mes tikrai pirmaujame.

Kaip rašo L.T., Vyriausybės konkursą kurti Lietuvos įvaizdį laimėjusios bendrovės „Europos namai“ direktorė Judita Akromienė nematė CNN reportažo, bet prisiminė per „EuroNews“ matytus vaizdus, kaip šalys švenčia Naujuosius: „Tai buvo žiaurus Lietuvos pristatymas. Gūduma, tamsuma, du nuogi vyrai išeina iš garinės palapinės ir šoka į upę“.

J.Akromienė sakė, kad tokio barbariško įvaizdžio neatsikratysime, kol neišmoksime normaliai kalbėti ir aiškinti apie save pasauliui.

„Juk turime ir daug gerų dalykų, esame neką prastesni, o kartais net geresni už kitus“, – neabejoja „Europos namų“ vadovė.

CNN pranešė, kad Baltijos šalyse nėra visapusiškos, gerai finansuojamos programos, kuri padėtų kovoti su gausiu alkoholio vartojimu ir giliai įaugusiomis tradicijomis, skatinančiomis girtauti.

Lietuvoje 100 tūkstančių žmonių tenka 39 savižudybės ir tyčiniai susižalojimai.

L.T. rašo, jog tai didžiausias skaičius Europoje, įskaičiuojant ir šalis, kurios nepriklauso ES (Rusija, Ukraina, Baltarusija). Ekspertai tai sieja su milžinišku alkoholio vartojimo paplitimu šalyje. Pagal savižudybes Estija – trečia, o Latvija Europoje – ketvirta.

Be to, Baltijos šalių keliai – vieni nesaugiausių ES. Latvija yra pirma tarp 25 valstybių pagal vidutinį mirčių per avarijas skaičių – 220 mirčių milijonui gyventojų (2004 m. statistika). Lietuva – antra – 216 mirčių.

„Mes esame nedidelė tauta, 1,4 milijono žmonių. Ir kartu viena iš sparčiausiai pasaulyje mažėjančių populiacijų. Mūsų tauta išmirs, jei ir toliau taip gers“, – dienraščiui L.T. nuogąstavo Estijos blaivybės sąjungos lyderis Lauris Bekmannas.

Lietuva ir Estija taip pat patenka į pirmąjį penketuką pagal chroniškų kepenų ligų dažnumą. Vidutiniškai statistiniam estui tenka išgerti 13,4 litro gryno alkoholio per metus. Tai trečias rezultatas ES.

Tarp girtavimo priežasčių Baltijos šalyse PSO specialistai įvardija skurdą, politinės valios kovojant su alkoholizmu trūkumą, baltiškąsias gėrimo tradicijas ir mažas legaliai ir nelegaliai parduodamų alkoholinių gėrimų kainas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.