Turniškių ūkininkai jautė tvirtą politikų petį

Aš nieko nežinojau ir nežinau. Tokia premjero Algirdo Brazausko taktika, kai pakvimpa dideliu skandalu.

Šis aukštas politikas taip kalbėjo, kai buvo nagrinėjami jo šeimos verslo reikalai, susiję su prieštaringu sostinės „Draugystės“ viešbučio privatizavimu.

Nieko nežinąs premjeras apsimetė ir vakar, kai jo pavardė pasigirdo Seime nagrinėjant neskaidrius Vyriausybės kanceliarijai priklausančios bendrovės sandorius Turniškėse.

Prasitarė ir susizgribo

Valdžios rezervatu pramintas Turniškes prižiūrinčios bendrovės vadovas Valdas Račkys antradienį viešai pareiškė, kad sandorius dėl kotedžų statybų ir pardavimo bendrovė sudarė su paties premjero ir Vyriausybės kanclerio Antano Kaminsko žinia.

„Nieko aš nežinau. Aš neužsiimu. Čia yra ne mano reikalo sfera. Vyriausybė šitos akcinės bendrovės nekontroliuoja.

Mes jokių sprendimų Vyriausybės lygiu jokiais klausimais nesame priėmę, nepriiminėjame“, – tokia buvo suirzusio A.Brazausko reakcija į šį pareiškimą.

Vėliau pats V.Račkys susizgribo ir ėmė skubiai keisti savo parodymus.

Komisijoje – prisipažinimai

„Taip, man buvo žodinis pritarimas duotas, o paskui viską darėme pagal įstatymus. Čia ne paslaptis. Taip, pritarimas buvo, aš meluoti negaliu“, – Turniškių sandorius tiriančios Seimo komisijos posėdyje kalbėjo V.Račkys.

Taip bendrovės vadovas atsakė į komisijos nario Algimanto Matulevičiaus klausimą, ar apie bendrovės veiklą žinojo ir ją laimino A.Brazauskas ir A.Kaminskas.

V.Račkys tvirtino, kad ilgametis Turniškių gyventojas A.Brazauskas pats matė „2 tūkst. kvadratų monstrą“ – buvusias sovietinių specialiųjų parduotuvių patalpas. Jas buvo nutarta perstatyti į kotedžus-viešbučius ir parduoti privatiems asmenims.

Sujudę komisijos nariai pradėjo teirautis, ar į šį skandalą negali būti įsipainioję ir daugiau politikų ir ar šis skandalas neatsigręš prieš patį Seimą.

V.Račkys išsisukinėjo nuo tiesaus atsakymo. Vėliau jis leido suprasti, jog Seimo narių mėginimų įsikurti Turniškėse būta, bet šie mėginimai buvę neoficialūs.

Bendrovės vadovas dviprasmiškai pareiškė, kad gali įvardyti tuos politikus, „jei reikės“.

Žinojo tik apie planus?

Po premjero pasiteisinimo, esą jis nieko nežinojęs apie bendrovės veiklą ir verslo planus, antradienio pavakarę pasirodė ir Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimas.

„Bendrovės vadovas V.Račkys sakė, kad premjeras, gyvendamas Turniškėse, matė nuostolingą bendrovei priklausiusį kompleksą ir pritarė, kad jį reikia renovuoti, tačiau jis tikrai nieko nežinojo apie sandorius nei statant, nei parduodant pastatus“, – rašoma pranešime.

Čia cituojamas ir pats V.Račkys: „Premjero žodinį pritarimą turėjau tik komplekso renovacijai, bet jis tikrai nebuvo informuotas apie tai, kaip vyksta kotedžų statyba ir pardavimas, šie klausimai nebuvo sprendžiami Vyriausybėje“.

„Lietuvos ryto“ paklaustas, kodėl ėmė keisti savo liudijimus, bendrovės vadovas piktinosi, kad buvo neteisingai suprastas.

Dar laukia ne vienas pokalbis

Seimo komisijos vadovė, Darbo partijos frakcijos seniūnė Loreta Graužinienė teigė „Lietuvos rytui“, kad V.Račkio aiškinimai neįtikino.

Daugelis Seimo narių įsitikinę, kad V.Račkys negalėjo atlikti jokių veiksmų bent be tiesioginio savo viršininko A.Kaminsko žinios.

„Bendrovės akcininkai – Vyriausybės atstovai – tikrai turėjo pasidomėti, koks konkretus planuojamos renovacijos tikslas, jei jau davė žodinį pritarimą. Juk kitaip elgtis būtų paprasčiausiai neūkiška. Dar ne vieną kartą kviesime V.Račkį ir su juo kalbėsime“, – sakė komisijos pirmininkė.

Ar teisėti buvo sprendimai?

Seimo narius stebino ir tai, kad svarbius sprendimus, tarp jų ir dėl prezidento rezidencijos įkeitimo bankui, akcinės bendrovės valdyba priiminėjo posėdžiuose, kuriuose nebuvo kvorumo.

„Kaip čia jums paaiškinus… Visi sprendimai, kuriuos patvirtina notaras, yra teisėti“, – „Lietuvos rytui“ sakė V.Račkys.

Vieni prie kitų priprasdavo

Bendrovės vadovas komisijai painiai aiškino kotedžų pirkėjų atrankos kriterijus. Norinčiųjų įsigyti šiuos būstus raštiškų paraiškų buvo gauta apie 16, o parduoti kol kas 8 iš 12 kotedžų.

„Jei žmogus ten gyvena jau 15 metų, jis prie mūsų priprato, mes prie jo pripratome. Tvarką žino, saugumą, režimą – tai viskas, ką galiu paaiškinti“, – sakė V.Račkys.

J.Liaučius gyveno nemokamai

V.Račkys vakar Seimo komisijai atskleidė ir daugiau įdomių dalykų, susijusių su Turniškėmis.

Pasirodo, kad akcinės komunalinių paslaugų bendrovės veiklą kelis kartus tikrinusi Valstybės kontrolė pati yra įsiskolinusi šiai bendrovei apie 16 tūkst. litų.

Šią skolą bendrovės valdyba nutarė nurašyti kaip beviltišką.

Valstybės kontrolė 2001 metais nuomojosi vieną namą Turniškėse, kuriame gyveno tuometis valstybės kontrolierius Jonas Liaučius.

„Valstybės kontrolė mums nemokėjo už paslaugas. Už tris mėnesius, atrodo, buvo susidariusi ta skola“, – aiškino V.Račkys.

Velkasi skolų uodegos

Tarp akcinės komunalinių paslaugų bendrovės skolininkų yra ir politikų, ir organizacijų, ir netgi diplomatų.

Pavyzdžiui, Verslo darbdavių konfederacija, iš šios įmonės nuomojusi patalpas sostinės A.Jakšto gatvėje, iki šiol skolinga apie 29 tūkst. litų. Lietuvos kultūros fondas skolingas apie 25 tūkst. litų.

Akcinei bendrovei įsiskolino ir kai kurios užsienio ambasados.

„Įsivaizduojate, Kazachstano ambasadorių paduoti man į teismą. Na, įdomu“, – politikų priekaištais dėl neišieškomų skolų stebėjosi V.Račkys.

Paklaustas, kodėl nereikalauja skolos už nuomą iš buvusio Turniškių gyventojo, Darbo partijos atstovo parlamentaro Vytauto Kamblevičiaus, V.Račkys vėl reiškė nuostabą: „Bet jis dabar Seimo narys“.

Ir teisuolis – su dėme

Bendrovės dokumentuose nurodoma, kad už patalpų nuomą 12 tūkst. litų beviltiškai skolinga ir buvusi Lietuvos demokratų partija, kuriai vadovavo save teisuoliu laikantis dabartinis Seimo narys konservatorius Saulius Pečeliūnas.

Tačiau politikas BNS teigė, kad Demokratų partija, kuri šiuo metu jau nebeegzistuoja, nes yra susijungusi su Tėvynės sąjunga, juridiškai nieko neskolinga V.Račkio vadovaujamai bendrovei.

Ambasados rašo notas?

V.Račkys vakar parlamentarams užsiminė, kad, Vidaus reikalų ministerijos sprendimu atšaukus vidaus tarnybos pulkų pareigūnus, saugojusius Turniškių teritoriją, iškilo naujų problemų.

Kelios ambasados esą jau rašo notas dėl jų rezidencijų apsaugos, kuri priklauso ir pagal tarptautinius susitarimus.

Paklaustas, iš kur turi tokių žinių, V.Račkys teigė bendraujantis su Turniškių gyventojais.

Pripažino ne vieną klaidą

Beveik pusantros valandos atsakinėdamas į parlamentarų klausimus V.Račkys pripažino ne vieną savo, kaip vadovo, ir kitų bendrovės darbuotojų klaidą.

Ir moraline, ir politine klaida V.Račkys vadino ir bendrovės valdybos sprendimą įkeisti bankui prezidento rezidenciją.

„Tas namas tuomet dar turėjo premjero rezidencijos statusą. Jis tuo metu buvo tuščias.

Kai prasidėjo tuomečio prezidento Rolando Pakso apkalta ir prezidentu vėl tapo Valdas Adamkas, kaip aš galėjau atspėti, kad V.Adamkus negrįš atgal į savo rezidenciją“, – aiškino bendrovės vadovas.

Valdininkas ginasi ilgu liežuviu

Vienas pagrindinių Turniškių skandalo dalyvių Valdas Račkys neieško žodžio kišenėje.

* * *

„Buvo žodinis pritarimas duotas, o paskui viską darėme pagal įstatymus“, – tokiu pareiškimu akcinės komunalinių paslaugų bendrovės vadovas pripažino, kad pirmiau buvo padrąsinantis premjero žodis.

„Pasižiūrėdavau jiems į akis ir pasidarydavo viskas aišku“, – plykstelėjus Turniškių skandalui, V.Račkys taip paaiškino šio rezervato gyventojų atranką.

„Būtų naudinga prašymą patenkinti“, – tokiais žodžiais jis palaimindavo asmenų, norėjusių Turniškėse įsigyti kotedžus arba butus, pareiškimus.

„Niekas su botagu tų patarėjų čia neatvarė“, – rėžė valdininkas, kai dėl skandalo buvo priversti trauktis du prezidento komandos nariai, susigundę būstais Turniškėse.

„Kai pamačiau, kas vyksta, net išsigandau“, – taip V.Račkys kalbėjo apie valdžios rezervate ne be jo pagalbos įsikūrusią Veroniką Augustinienę, kurios pavardė minima vagysčių ir dokumentų klastojimo bylose.

„Kas nori, tas žaidžia. Tik aš negaliu, nes stuburą skauda“, – bendrovės vadovas tikino, kad Turniškėse esančiame teniso aikštyne neva lankytis gali visi.

„Į kovą jau mesti visi tankai – bandys dabar mane ir psichologiškai palaužti“, – V.Račkys piktinosi kaimynų surengtu piketu prie jo namų Tarandės rajone netoli Vilniaus.

„Juos būtų nusipirkę banditai ir net čečėnai arba rusų specialiosios tarnybos“, – valdininkas paaiškino, kodėl Turniškių kotedžų nepardavė aukcione.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Turniškių ūkininkai jautė tvirtą politikų petį"

  1. L.

    kaip liudna…As gyvendama uzsienyje visiems savo draugams pasakoju:Palaukit,atvaziuosit,pamatysit mano nuostabiausia miesto gatve! Kaip iseina,nebera kuom girtis…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.