Klaipėdoje gruziniškas vestuves atšokę legendinio ansamblio „Rustavi” nariai taip pakerėjo Žvejų rūmuose susirinkusius žiūrovus, kad šie nuo savo kėdžių pakilo ploti dar nepasibaigus koncertui.
Skraidantys šokėjai
Tokio smagaus renginio klaipėdiečiai sakė jau seniai nematę, o dar 1968 metais įkurto garsiausio Gruzijos ansamblio vadovai ir atlikėjai savo ruožtu gyrė uostamiesčio publiką.
Vestuvės Gruzijoje yra didžiulis įvykis – nacionaliniai kostiumai, šimtmečių istoriją menantys tradiciniai šokiai ir dainos vestuvių ritualą paverčia nuostabia švente.
Vestuvių linksmybes „Rustavi” pabandė perkelti į Žvejų rūmų sceną. Penkiasdešimt šokėjų, dainininkų ir muzikantų scenoje atrodė išties įspūdingai – tam tikrais epizodais netgi buvo akivaizdu, kad ši scena tokiam kolektyvui yra per ankšta. Atlikėjai dažnai keitė savo tautinius kostiumus.
Žiūrovus ypač sužavėjo šokėjai. Šokėjai vyrai striksėjo neįtikėtinu greičiu ir išdarinėjo tokius dalykus, kad retsykiais atrodė, jog jie ne šoka, o skraido. Vieni temperamentingiausių buvo šokiai su durklais ir kardais. Šokėjams meistriškai vaizduojant kautynes į visas puses skriejo žiežirbos. Apie „Rustavi” pasirodymą Žvejų rūmuose dar ilgai primins į grindis šokių metu susmeigtų durklų žymės.
Moterų šokiai nebuvo tokie siautulingi, tačiau šokėjos savo profesionalumu taip pat neleido suabejoti. Šokėjos scena tarsi plaukė, jų šokiai buvo kupini lengvumo.
„Tai mūsų kraujyje”
Koncertui pasibaigus atlikėjai pirmiausia nuskubėjo valyti storo grimo sluoksnio, o juos atlydėję ansamblio vadovai priiminėjo gėles ir sveikinimus.
„Mums labai patiko jūsų žiūrovai. Jie taip šiltai reagavo į kiekvieną pasirodymo momentą, – „Vakarų ekspresui” sakė „Rustavi” įkūrėjas ir meno vadovas, nusipelnęs Gruzijos artistas Anzoras Erkomaišvilis. – Tai mūsų ansambliui yra geriausia dovana.”
Išgirdęs, kad žiūrovai itin stebėjosi šokėjų kojų miklumu, A. Erkomaišvilis šypsojosi: „Tai yra mūsų kraujyje. Šokėjai daug dirba, jie šoka nuo mažų dienų”.
Vis dėlto meno vadovas pripažįsta, kad kasdieniame gyvenime tradicijos vis dažniau nustumiamos į šalį. „Laikai keičiasi, tradicijos – taip pat. Tokios gruziniškos vestuvės, kuriose laikomasi visų tradicijų, keliamos jau labai retai. Nacionalinius šokius svečiai prisimena turbūt tik gerai išgėrę…”, – sakė A. Erkomaišvilis.
Dvidešimtmetis šokėjas Georgijus Taušvilis, gruziniškų vestuvių programoje atlikęs jaunikio vaidmenį, džiaugėsi, kad ansamblį sėkmė lydi visur – ir gimtojoje Gruzijoje, ir Japonijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje, kur „Rustavi” taip pat jau koncertavo. „Šokiai mums yra viskas. Aš pats šoku jau vienuolika metų”, – sakė Georgijus.
Žiūrovai atkreipė dėmesį, kad nuotaka beveik viso koncerto metu atrodė labai liūdna. Tai paaiškinti paprašyta ansamblio solistė vos 18 metų turinti Leika Echvaija sakė: „Nepasakyčiau, kad atrodžiau liūdna. Veikiau mano veide atsispindėjo jaudulys. Taip jau įprasta Gruzijoje – jaudulys neišvengiamas, nes renkiesi žmogų visam gyvenimui”.
O apie ką gruziškai dainavo ansamblio dainininkai? Solistas Georgijus Bigenišvilis pasakojo, kad skambėjusios dainos buvo skirtos ne tik meilei, bet ir jų tėvynei, draugystei. Tik vyrai, pasak Georgijaus, dainavo neatsitiktinai – taip priimta Gruzijoje. „Mes savo šalį labai mylime. Jei Gruzija negali būti pirma šalis pasaulyje, tai tikiuosi, kad kada nors ji bus bent jau penkta, – juokėsi dainininkas. – Džiugu, kad gyvenimas Gruzijoje gerėja – po viso to, ką mums teko iškentėti… Vis daugiau turistų atvažiuoja.”
Tarp žiūrovų – Klaipėdos gruzinai
„Rustavi” koncertą ypač audringai stebėjo Klaipėdoje gyvenantys gruzinai. „Vakarų ekspresui” jie tvirtino tokių renginių metu pasijuntantys itin arti savo šalies.
„Labai smagu Klaipėdoje matyti „Rustavi” pasirodymą. Esu buvęs šio ansamblio koncerte Tbilisyje. Jo nariai labai gražiai šoka ir dainuoja”, – sakė gruzinas Genadijus, uostamiestyje gyvenantis jau šešiolika metų.
Verslininkas sakė koncerte nematąs daug savo tautiečių, nes gruzinų Klaipėdoje gyvena visai mažai. „Mūsų yra gal tik dvidešimt šeimų. Mažai. Į bendruomenę nesame susibūrę. Nežinau, kodėl. Niekas neparodė iniciatyvos, o aš pats tuo užsiimti laiko neturiu”, – kalbėjo Genadijus.
Gruzinų tautybės žmonių uostamiestyje gyvena išties labai mažai. Tarp beveik 30 proc. kitos tautybės gyventojų yra 21,3 proc. rusų, 2,4 proc. ukrainiečių, 1,8 proc. baltarusių, 0,39 proc. lenkų ir 0,17 proc. žydų, tačiau kiek iš jų gruzinų – tokios statistikos nėra. Gruzinai statistikoje neišskiriami ir patenka į menkus 2,94 proc., kuriuos sudaro nenurodomos tautybės asmenys.
„Aš džiaugiuosi, gyvendamas Lietuvoje. Jūsų šalis labai draugiška, man čia gerai”, – sakė Genadijus, šeimą sukūręs su lietuvaite.