Musulmonai ir balvonai

Danijos laikraštis „Jyllands-Posten“ išspausdino dvylika karikatūrų, kuriose vaizduojamas musulmonų pranašas Mahometas. Tai sukėlė masinius smurtinius protestus Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje ir Azijoje. Per pasaulį nuvilnijo abipusės neapykantos banga, dar labiau užaštrinanti jau seniai vykstantį civilizacijų konfliktą.

Ką tai reiškia Lietuvai? Ar po danų pavyzdžio vis dar galime galvoti, jog esame saugūs ir nepasiekiami savo mažytėje parapijoje? Vargu. Terorizmas, perfrazuojant žinomą posakį, mąsto lokaliai, o veikia globaliai. Niekas nežino, kur ir kada nugriaudės kitas sprogimas. Po Pasaulio prekybos centro sunaikinimo Vakarai pajuto, jog sėdi ant parako statinės.

O kai kurie besėdėdami dar ir pažaidžia su degtukais. Paprašytas argumentuoti savo poelgius, „Jyllands-Posten“ redaktorius išdidžiai pareiškė, jog išspausdindamas karikatūras jis siekė švento tikslo – kovojo už žodžio laisvę. Panižo mat žmogui išbandyti, kaip jinai, ta žodžio laisvė, veikia Europoje. Iki kokios ribos leistina eiti. Beeksperimentuodamas, tiesa, peržengė kitas ribas – elementaraus padorumo. Pasielgė ne kaip subtiliai korektiškas vakarietis, o kaip paprasčiausias šimtaprocentinis chamas. Pasityčiojo iš to, kas kitam žmogui (nebent, jo manymu, musulmonai ne žmonės?..) šventa. Žinoma, jam pačiam tuomet tikriausiai atrodė, jog elgiasi be galo drąsiai ir šmaikščiai – taip, beje, dažniausiai ir atrodo kiekvienam chamui, spjaudančiam praeiviams ant galvų ar padeginėjančiam kaimyno pašto dėžutę. Negana to – įžeidinėdamas musulmonų religinius jausmus redaktorius pasielgė ne tik chamiškai, bet ir visiškai beprotiškai: nors šiek tiek išmanant islamo fundamentalistų būdą ir papročius nesunku prognozuoti, kuo tokios akcijos pasibaigs. Na, gal žmogus paprasčiausiai tikėjosi, jog mažytėje Danijoje, mažyčiame pasaulio mastais laikraštėlyje kelių išspausdintų kvailų piešinukų niekas nepastebės. Kaip sako lietuviai – nė šuo nesulos. Nesuvokė, jog laikai pasikeitė, šiuolaikinis pasaulis tėra didelis kaimas, kurio vienam gale šunys loja, o kitam atsiliepia. Globalizacija. Net danų balvonai jau beveik niekuo nesiskiria nuo lietuvių balvonų.

O gal tas redaktorius anaiptol nebuvo naivus, gal turėjo savų, viešuomenei nežinomų sumetimų? Bet kam galėjo būti naudinga tokia diversija? Šiaip ar taip, jau tikrai ne Europos Sąjungai, kuriai jos pilietis, doras danų sūnus, ir mestelėjo šitą žavingą dovanėlę.

Įsivaizduokim, kad tas danų laikraščio redaktorius nebuvo nei slaptas talibų agentas, nei pamišėlis, nei didysis kovotojas už žodžio laisvę. Įsivaizduokim – šitas variantas labiausiai realistinis – jog jis tėra paprasčiausias eilinis iniciatyvus kvailys. Tipiškas kapitalizmo produktas. Ir kad visa šita velniava su karikatūromis (beje – ar tai jums neprimena kitos karikatūrinės velniavos, ne per seniausiai nuskambėjusios Lietuvoje ir už jos ribų? Keistoki sutapimai…) buvo sugalvota vien tam, kad „užaugintų“ laikraščio tiražą. Kaip sako rinkos ekonomikos specialistai, pagyvintų perkamumą. O gražūs žodžiai apie spaudos laisvę – vien viešųjų ryšių sukurpta propagandinė etiketė, už kurios slypi visiškas beidėjiškumas ir nepasotinamas pinigų troškulys.

Sakau – įsivaizduokim, nes kaip yra iš tiesų, nežinau. Nepažįstu aš to nelaimingo danų redaktoriaus – o ir vargu ar norėčiau pažinti. Ir be to galima maždaug įsivaizduoti, ar ne?..

Galima netgi įsivaizduoti, kaip jis atsisėda už savojo darbo stalo ir lengviau atsipučia: akcija baigta, visi tikslai pasiekti. Laikraščio reitingai pakilo. Tiražas sparčiai auga. Susižavėjusiai miniai suvaidintas didvyris, demokratijos gynėjas. Ant stalo – gėlių puokštės, ausyse tebeskamba plojimai.

O jei staiga ims kas nors ir išlėks į orą kuriame jo mažytės šalies mieste, redaktorius, žinoma, operatyviai įdės spalvotą ištaškytų kūnų nuotrauką į pirmąjį puslapį ir savo ranka prirašys kraują stingdantį komentarą apie įgimtą musulmonų žiaurumą.

Ir laikraščio perkamumo kreivė džiaugsmingai šoktels į dar neregėtas aukštumas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Nuomonė su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.