Galimai neteisėtų statybų vajų Kuršių nerijoje palaiminę Klaipėdos valdininkai liks nenubausti, o pažeidimų unikaliame gamtos kampelyje padarinių likvidavimas – tik popieriuje suraityti šviesūs planai ateičiai.
Vakar Klaipėdos apskrities viršininko administracijoje (KAVA) surengtoje spaudos konferencijoje valstybės tarnautojai skundėsi specialistų trūkumu, nurodė mėginsiantys plėsti biurokratinį aparatą ir pripažino, kad statybų priežiūros srityje Administracijoje net 6 metus klestėjo savivalė.
Nebėra, ką bausti
Šių metų pradžioje Vyriausybė įpareigojo KAVA pavaduotoją Iriną Rozovą priimti motyvuotus sprendimus dėl pažeidimų, padarytų Kuršių nerijos nacionaliniame parke (KNNP) padarinių likvidavimo bei iki vasario 1 dienos apie tai informuoti ministrų kabinetą.
Sausio viduryje naujojo Klaipėdos apskrities viršininko Vytauto Rinkevičiaus įsakymu buvo sudaryta speciali darbo grupė, kurios darbo vaisiai vakar buvo pademonstruoti žurnalistams.
Septynių puslapių dokumento pradžioje atkreiptas dėmesys, kad norint nubausti netinkamai pareigas vykdžiusius KAVA pareigūnus galioja patarlė: „Šaukštai po pietų”.
Išaiškinta, kad teritorijų planavimo dokumentus tikrino, skundus bei ginčus teritorijų planavimo klausimais nagrinėjo bei teikė pasiūlymus Apskrities administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Kęstutis Vaitiekūnas.
Nuo 1996 iki 2004 metų pabaigos šio valstybės tarnautojo atliekamo darbo kokybė nebuvo tikrinama, nebuvo vykdoma ir jo darbo kontrolė. Dokumente pažymima, kad dėl nekokybiškai vykdytos teritorijų planavimo valstybinės priežiūros K. Vaitiekūnui skirti tarnybinę nuobaudą nėra galimybės, nes jis nuo 2004-ųjų pabaigos KAVA nebedirba.
Analogiška situacija ir K. Vaitiekūno viršininko, kuris KAVA nebedirba nuo 2005-ųjų gegužės, Stasio Astrausko atveju.
Tarnybine nuobauda – pastaba – 2005-aisiais ir šiemet atsipirko dabartinis Teritorijų planavimo ir valstybinės priežiūros skyriaus vedėjas Aloyzas Norvilas.
Sausi iš balos išlipo ir du KAVA nebedirbantys, statybų leidimų dokumentus vizavę teisininkai bei pati buvusi Klaipėdos apskrities viršininkė Virginija Lukošienė.
Šiuo metu Apskrities viršininko administracijoje atliekamas vidaus auditas, po kurio turėtų paaiškėti, ar bus baudžiami dokumentuose nepasirašę, tačiau už jų derinimą atsakingi valstybės tarnautojai. Tiesa, ir jiems gali nieko negrėsti dėl suėjusio senaties termino.
Veikė vienasmeniškai
KAVA Teisės departamento Juridinio skyriaus vedėja Renata Kružikienė informavo, kad neva iki V. Rinkevičiaus atėjimo į dabartines pareigas KAVA net 6 metus klestėjo subordinacinis chaosas.
„V. Rinkevičius panaikino dvi ydingas tvarkas, kuriomis buvo vadovautasi anksčiau. Daugiausiai pažeidimų – detaliųjų planų tvirtinimo ir tikrinimo procedūrose, kadangi valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą vykdantiems valdininkams buvo suteikta per daug galių. Jos buvo padidintos nepagrįstai, o valstybės tarnautojai galėdavo viršininko vardu priimti sprendimus, veikti vienasmeniškai”, – sakė R. Kružikienė.
Ji patikslino, kad iki 2004 metų KAVA planavimo dokumentų tikrinimas būdavo įforminamas nustatytos formos spaudu „patikrinta” arba niekur nereglamentuotos formos raštu, kuriuo buvo teigiama, kad planavimo dokumentą galima arba negalima tvirtinti.
Tokia nustatyta tvarka prieštaravo įvairiems įstatymų bei aplinkos ministro įsakymo reikalavimams.
Nuo 2006-ųjų sausio pabaigos senoji tvarka pripažinta netekusi galios – nuo šiol minėtos procedūros esą bus griežčiau audituojamos bei reikalaujama atskaitomybė.
Reikia biurokratų
Pristatytame pažeidimų, padarytų KNNP, padarinių likvidavimo dokumente vardijamos problemos bei vizijos, kaip situaciją pakeisti.
Vienu svarbiausių darbų įvardijamas Neringos savivaldybės teritorijos bendrojo plano parengimas ir patvirtinimas. Prevencinių darbų pradžią blokuoja ir tai, kad, valdininkų teigimu, šiuo metu yra visiškai paralyžuotas Neringos savivaldybės administracijos architektūros skyrius. Jame nėra vyriausiojo architekto.
Nenorėdama patekti į savo pirmtakų skandalų roges, dabartinė KAVA valdžia sieksis dar labiau išpūsti biurokratinį aparatą ir Vyriausybės prašys skirti apie 380 tūkst. litų papildomiems 9 etatams įsteigti.
Taip būtų įkurtas Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas, kuris ir žiūrėtų pro padidinamąjį stiklą į procesus saugomose teritorijose, pirmiausiai – Kuršių nerijoje.
Tačiau KAVA valdininkai pripažino, kad šiuo metu dėl palyginti nedidelių atlyginimų yra pakankamai sudėtinga į valstybinę tarnybą prisivilioti aukštos kvalifikacijos specialistus, todėl departamento klausimas liko taip pat atviras. Departamentas galėtų pradėti veikti tik po pusmečio.
Sutarta dėl dar vieno tariamai prevencinio punkto – KAVA atstovų dalyvavimo Neringos savivaldybės Nuolatinės statybos komisijos posėdžiuose. Ši institucija, KAVA nuomone, neužtikrina, kad nebūtų išduodami statybos leidimų neatitinkantys teisės aktai.
Šiuo metu dėl galimai neteisėtų statybų Kuršių nerijoje teismus yra pasiekusios ar dar pasieks 7 bylos.
Denisas Nikitenka