Tiek valstybės pareigūnai, tiek įmonių atstovai tvirtina, kad dėl naujo atliekų utilizavimo mokesčio šie metai bus kupini išbandymų ir chaoso. Europietiška tvarka elektronikos įrenginių pardavėjams atvėrė ir naujų galimybių. Teigiama, jog gali prasidėti ir „nešvarūs žaidimai”.
Įtaria nesąžiningumu
Pagal Europos Sąjungos direktyvas nuo 2006 metų įmonės privalo sumokėti buitinės elektros technikos ir elektronikos įrenginių atliekų tvarkymo išlaidas. Šiais gaminiais prekiaujančių bendrovių atstovų tvirtinimu, naujas mokestis kris ant pirkėjų pečių.
Buitinės technikos, informacinių technologijų gamintojai bei importuotojai ruošiasi branginti produkciją. Esą dėl papildomų išlaidų jie priversti žengti tokį žingsnį.
Apie brangsiančią buitinę techniką prekybininkai skelbia ir reklamose. „Dabar reklamose tik ir rėkiama apie pabrangimą. Tačiau ar prekybininkai nekelia kainų dėl kitokių priežasčių?” – užuominomis kalbėjo Aplinkos ministerijos Užterštų teritorijų ir atliekų skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Karosienė.
Anot jos, viskas priklauso nuo to, kaip įmonės organizuos atliekų tvarkymą. Jei prekybininkai pasirinks pigiausią utilizavimo sistemą, gaminių kainos neturėtų smarkiai kilti.
Brangs po išpardavimų
Kainų šuolį prekybininkai žada pasibaigus pošventiniams išpardavimams. Atliekų utilizavimo mokestis taikomas nuo 2006 metų įvežtiems elektros ir elektronikos įrenginiams. Kaip teigė „Elektromarkt” centro generalinis direktorius Ruslanas Šaraškinas, parduotuvėse kol kas prekiaujama pernykšte produkcija. Jos kaina ne tik nėra pakilusi, bet dar ir sumažinta. Akcijomis siekiama parduoti sandėliuose užsilikusius gaminius. „Galiu žmonėms patarti pasinaudoti išpardavimais, nes tai paskutinė galimybė nusipirkti dar nepabrangusios buitinės technikos”, – sakė R.Šaraškinas.
Didesnės kainos bus nustatytos šiemet atvežtoms prekėms. Naujos siuntos planuojamos kovą.
Klaipėdiečiai nežino
Bendrovės „Avitelos prekyba” generalinis direktorius Jonas Dirginčius taip pat teigė, jog dėl naujo mokesčio yra priversti didinti kainas. Anot jo, Latvijoje ir Estijoje pirkėjai aktyviai reagavo į ketinimus branginti buitinę techniką.
Klaipėdoje irgi daugėja buitinės technikos pirkėjų. Tačiau manoma, kad dėl kitokių priežasčių. Pašnekovai tvirtino, kad ne visi klaipėdiečiai žino apie branginimą dėl atliekų utilizavimo mokesčio. Buitinės technikos pirkėjų daugėja galbūt dėl gerėjančios ekonominės padėties, augančios naujų būstų rinkos.
„Avitelos prekyba” naujų elektrotechnikos modelių planuoja atsivežti vasarį. Taupantiesiems J.Dirginčius siūlė pasinaudoti išpardavimais, nes naujai produkcijai jau bus taikomas utilizavimo mokestis.
Skirsis nedaug
Prekybininkai bei valstybės pareigūnai tvirtino, kad naujas mokestis sukels daug sumaišties. Kol kas neaišku, kaip bus įgyvendinami Europos Sąjungos reikalavimai.
Pasak informacinių technologijų ir telekomunikacijų asociacijos „Infobalt” projektų vadovo Edgaro Kriukonio, pirkėjai neturėtų labai nuogąstauti, nes kainų skirtumas nebus didelis. Pasak jo, šaldytuvai brangs apie vieną procentą: „Jei, tarkime, kaina buvo 2 tūkstančiai litų, tai šaldytuvas brangs 20 litų”.
Kitų elektros įrenginių kaina, E.Kriukonio žodžiais, padidės 2-3 procentais.
Kuriamos organizacijos
Buitinės technikos ir elektronikos įrenginių gamintojai bei importuotojai iki kovo 31-osios turi pateikti garantiją, kokiu būdu jie finansuos atliekų tvarkymą.
Didieji šios rinkos „žaidėjai” nusprendė vienytis į organizacijas. Informacinių technologijų ir telekomunikacijų asociacijos „Infobalt” projektų vadovo E.Kriukonio prognozėmis, šiuo metu kuriamos 3-4 organizacijos. Įmonės vienijasi pagal sektorius – informacinių technologijų ir telekomunikacijų, vadinamosios baltosios technikos (šaldytuvų, skalbyklių, viryklių), didžiųjų prekybos tinklų („VP Market”, „Avitela”, „Elektromarkt”, „Topo centras”).
Konkurenciniai žaidimai
Pasak E.Kriukonio, Lietuvoje yra apie 700-800 elektronikos ir elektrotechnikos prekyba užsiimančių įmonių. Į organizacijas kol kas ketina stoti tik apie 150 prekybininkų. „Užsiregistruoti turime iki kovo 31-osios, tačiau registras dar neveikia”, – valstybės pareigūnų darbą kritikavo E.Kriukonis. Įmonės turės užsiregistruoti regionų Aplinkos departamentuose.
Tik pateikusios garantiją apie finansuojamą atliekų tvarkymą, įmonės dirbs legaliai.
„Labai tikėtina, kad atsiras tokių smulkių įmonių, kurios neužsiregistruos. Kažin ar tokie nelegaliai veikiantys prekybininkai kels produkcijos kainą, nes jie nemokės atliekų utilizavimo mokesčio”, – apie konkurencinius žaidimus prognozavo E.Kriukonis.
Gina Kubiliūtė