Ji kyla, kai esate įsitikinusi (beje, tas įsitikinimas gali būti tikras arba apgaulingas), jog visame pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris jus suprastų ir teisingai įvertintų. Jūs lendate į savo kiautą, nutraukiate visus kontaktus su aplinkiniais, išskyrus būtiniausius bendravimo atvejus. Po darbo grįžtate į tuščią butą ir vakarą leidžiate viena. Naktį pabundate nuo mažiausio krebždesio, vos nemirdama iš baimės: o jei kambaryje kas nors yra? Ir kartu šiurpstate nuo minties, jog tikrai nėra ir būti negali.
Tikroji vienatvė
Tokia vienatvė – vienas sudėtingiausių jausmų, kuriuos sugeba patirti žmogus. Izoliacija nuo pasaulio kelia neviltį ir atrodo, jog niekas nepadės. Bet net tokia būsena turi gerųjų pusių. Kai išgyvenimai pasiekia kritinį tašką ir tampa nebeištveriami, dažnai atsiranda sitpri motyvacija vėl grįžti į pasaulį ir pradėti viską iš naujo.
Greitoji pagalba. Užklupus audrai gera bet kokia priebėga. Žmogaus sielai bendravimas tiek pat būtinas kiek organizmui deguonis. Visi mes svajojame apie aistringą meilę ir amžiną draugystę, bet jei dabar tokios viltys atrodo nepasiekiamos, bus naudingas bet koks bendravimas. Net jei persimesite pora žodžių su jūsų kvartalo parduotuvės pardavėja ar nueisite pas kaimynę pasiskolinti druskos, tai padės palaikyti kontaktą su išoriniu pasauliu.
Kai jaučiatės visų palikta ir sutrikusi, išnaudokite bet kokią progą pabendrauti. Vienišam žmogui atsitiktinė pažintis dažnai tampa tuo šiaudu, į kurį įsikibus išsigelbstima. Jei turite galimybę, kreipkitės į psichoterapeutą ar užsirašykite į grupinius užsiėmimus.
Pasikeiskite. Vienatvė – puikus progreso variklis. Kad atsikratytumėte to nemalonaus jausmo, jūs galite įveikti savo kompleksus, varžymąsi, nepasitikėjimą savimi. Jums nejauku bendrauti su nepažįstamais žmonėmis? Labai gerai. Varžykitės, jaudinkitės, jei reikės, net paverkite ir perkratykite visą savo garderobą. O po to susiimkite, apsirenkite, susišukuokite ir eikite į žmones. Padarykite tai, kad ir kiek jums kainuotų.
Griausias būdas užmegzti pažintis – pamėginti suprasti žmones, kurie jus supa, ir padėti jiems suprasti jus. Galbūt padės ir kai kurie komunikacijos būdai. Labai puiku susipažįstant užduoti klausimus: juk beveik niekas neatsispiria pagundai pakalbėti apie mylimiausią žmogų – save.
Menkai tikėtina, kad pirmas sutiktas bus būtent tas žmogus, kurio visą gyvenimą ieškojote. Bet kažkur yra tokių kaip jūs – ieškančių, su kuo būtų galima iš širdies pasikalbėti. Nenusiminkite. Vienas kitą jūs tikrai rasite. Bet tik tuo atveju, jei ieškosite.
Priverstinė vienatvė
Ji užklumpa net tuos, kuriuos įprastat supa mylintys giminaičiai ir ištikimi draugai. Kartais aplinkybės susiklosto taip, kad tenka persikraustyti į kitą kvartalą ar net į kitą miestą – dėl darbo, sveikatos, ištekėjus. Tada, toli nuo žmonių, su kuriais buvote įpratusi susitikti kasdien, jaučiatės vieniša ir palikta.
Greitoji pagalba. Jei išsiskyrėte neilgam, pasakykite sau: nuostabu, kad turiu ko ilgėtis. Vienatvėje praleistas laikas padės jums suvokti meilę, parodyti artimiesiems, kokie jie jums brangūs. Paprastai žmonės nekalba apie savo jausmus – mano, jog viskas turi būti savaime suprantama. Išsiskyrus jausmai sustiprėja. Šiuolaikinės technologijos leidžia palaikyti ryšį nepriklausomai nuo atstumo. Telefonu ar internetu pasakokite jiems, kas su jumis vyksta, rašykite laiškus. Gali būti, kad seniai pažinotus žmones pamatysite visai kitokius. Ir nepamirškite senolių išminties: jei negalite būti kartu su tais, kuriuos mylite, mylėkite tuos, kurie kartu su jumis.
Pasikeiskite. Jei gyvenimas ilgam išskyrė jus su artimaisiais, teks priimti neįprastą sprendima. Vis dėlto jis būtinas, kad nuspręstumėte, kas jums svarbiau: aplinkybės, sulaikančios jus toli nuo artimų žmonių, ar jie patys. Kartais paaiškėja, jog nė žaviausia karjera sostinėje ar užsienyje neverta išsiskyrimo su tais, kuriuos mylite, ir dėl jų reikia pamiršti išdidumą, ambicijas, net tai, ką buvote linkusi vadinti gyvenimo principais. Kiekviena nauja diena atveria naujas galimybes. Tik nuo jūsų priklauso, kaip jomis pasinaudosite.
Vienatvė ir mirtis
Žmogus ateina į pasaulį vienas ir vienas iš jo išeina. Toks gamtos dėsnis, nėra stebuklingų vaistų, galinčių apsaugoti nuo praradimų ar išsiskyrimų. Kai kuris nors artimųjų išeina amžinai, nepadeda nei aiškinimai, nei paguoda. Netikėtai jūs atsiduriate akis į akį su siaubinga jėga, kuriai negalite pasipriešinti. Žodžiai netenka prasmės.
Greitoji pagalba. Nuo senų senovės žmonės, susidūrę su mirtimi ar meile, kviesdavosi į pagalbą meną. Jie dainuodavo, kurdavo sakmes, tapydavo ant sienų. Menas gali padėti ir jums: skaitykite, žiūrėkite filmus, lankykite parodas, klausykitės juzikos. Iš esmės visa žmonijos kultūra – kreipimasis į nepasiekiamais tapusius mylimuosius. Gal jums kaip tik ir reikia prisiliesti prie amžinųjų vertybių.
Pasikeiskite. Jei iki tol tik gėrėjotės tuo, ką sukūrė kiti, pabandykite kurti pati. Net jei niekada nebandėte, rizikuokite. Šokite, pieškite, kurkite eiles, siuvinėkite, dainuokite, mokykitės muzikuoti. Tikriausiai nepasieksite Pikaso ar Mocarto aukštumų, bet tikrai rasite būdą savo išgyvenimams išreikšti. O tai pirmas ir svarbiausias žingsnis gebėjimo suvokti, kas atsitiko, ir gyventi toliau link. Juk brangų išėjusį žmogų atsiminsite visada.
Kodėl su jumis niekas nebendrauja
1. Jūs nedraugiška. Jei pažįstamiems šypsotės, žvelgiate jiems į akis, draugiškai kalbatės, žengiate žingsnį artumo link.
2. Jūs nekalbi. Gal nepalaikote pokalbio, nes pavargote ar varžotės, bet pašnekovas mano, jog jums nuobodu, ir palieka jus ramybėje.
3. Jūs pernelyg pasipūtusi. Dažniausiai vieniši būna žmonės, itin vertinantys save. Todėl jiems sunku kaip lygiam su lygiu bendrauti su kitu. Žinoma, savęs nuvertinti negalima, bet į aplinkinius žvelgti iš aukšto irgi ne išeitis.
4. Jūs daug kalbate ir mažai klausotės. Idealūs pašnekovai turėtų kalbėti ir klausytis maždaug tiek pat laiko.
Vienatvė – tai liga?
Kartais nenorėjimas būti kartu su kitais gali būti vadinamasis socialinės baimės simptomas. Bendraudama jūs dažnai jaudinatės, kad galite įžeisti ar pažeminti aplinkinius? Jei jūsų laukia svarbus susitikimas ar pokalbis, pradedate jaudintis prieš kelias dienas? Per pokalbį jus krečia nervinis drebulys, jūs raudonuojate ar prakaituojate? Jei į visus šiuos klausimus atsakėte teigiamai, kreipkitės pagalbos į kvalifikuotą specialistą.
Vienatvė – itin kankinanti žmogaus būsena. Bet jei dabar bendraujate mažiau, nei norėtumėte, neverta pulti į paniką. Būna situacijų, kai vienatvė labai naudinga: galima susivokti savo mintyse, įvertinti situaciją, kurti ateities planus. Žvėrys žaizdas laižosi vieni – tai gamtos dėsnis.
Kartais vienatvė gali būti apgaulinga. Jums atrodo, jog nė viena siela jūsų nesupras, bet iš esmės tiesiog negalite paaiškinti aplinkiniams, ko būtent iš jų laukiate. Niekas nemoka skaityti minčių. Atviras pokalbis gali daug ką pakeisti.
Mobilieji telefonai, internetas leidžia susisiekti su bet kuo bet kuriuo paros metu. Tačiau vienišų žmonių nemažėja. Jei neseniai išsiskyrėte, greičiausiai jaučiatės vieniša. Svarbiausia nepulti ieškoti naujo pretendento į ranką ir širdį – taip rizikuojate užmegzti seriją pernelyg skubių romanų, kurie nepaliks jums nieko, išskyrus tuštumą. Neskubėkite, viskam savas laikas. Nauja meilė verta, kad jos lauktumėte.
Kosma BALTUTYTĖ