Darbo partijos frakcijos narę Ramunę Visockytę nustebino Užsienio reikalų ministro Antano Valionio reakcija į jam pateiktą klausimą ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seimo plenariniame posėdyje.
„Ar save gerbiantis ministras gali manyti, kad ministrus gerbiantys Seimo nariai gali nerimtai kažko paklausti? Ir dar Seimo salėje! Negi klausimas apie narkotikus nėra rimtas? O gal Vyriausybės nariui atrodo, kad narkotikų kontrabanda, kontrolė ar narkomanijos prevencija nėra rimtos problemos, keliančios susirūpinimą visų pasaulio šalių vyriausybėms”, – stebisi Seimo narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė.
Parlamentarė ketvirtadienį džiaugėsi, kad „Lietuvos kariūnai, dalyvaudami misijoje Afganistano Goro provincijoje, prisideda prie narkotikų naikinimo. Ir iki šiol narkomafija nesugebėjo jų panaudoti narkotikų gabenimui ne tik į Lietuvą, bet ir per Lietuvą į Europą. O tokia galimybė buvo ir į ją dėmesį atkreipė keli Seimo komitetai, pernai pavasarį svarstydami Europos Sąjungos kovos su narkotikais veiksmų planą”.
Pernai vasarą Europos Sąjungos kovos su narkotikais 2005-2008 m. veiksmų planą priėmė Europos Taryba. Veiksmų plano 35 punkte būtent valstybėms narėms numatyta „Užtikrinti, kad nustatant ES bendradarbiavimo su trečiomis šalimis (regionais) prioritetus būtų atsižvelgta į su narkotikais susijusias problemas”. Šiame punkte minimas ir Afganistanas.
R.Visockytė per Vyriausybės valandą Seime kalbėjo: „Tačiau mane suneramino ne tik vienoje konferencijoje išsakytas, bet ir spaudoje paviešintas ministro Valionio raginimas Goro provincijos atstatyme dalyvauti Lietuvos verslininkus ir nevyriausybines organizacijas. Ar tai nėra dar vienas, gal net didelis, planas, kaip iš Afganistano išgabenti narkotikus, padedant nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), gal net siekiančioms narkotikų legalizavimo?
Seimo narė taip ir nesuprato, kodėl šis klausimas ministrui galėjo atrodyti nerimtas ir net absurdiškas. A.Valionis, atsakydamas parlamentarei, karščiavosi: „Čia rimtas klausimas? Į šitą klausimo dalį aš neatsakinėsiu, kadangi laikau ją absurdiška. Į pirmą klausimo dalį aš pasakysiu tiek: mūsų kariai Afganistane narkotikų naikinimu neužsiima. Jie vykdo kitas funkcijas. Vartojimu taip pat. Man teko ten būti, teko matyti, žiūrėti, bendrauti su jais. Provincijos atstatymo misijos apsauga tai nėra kova su narkotikais. Ir tai yra pirmas žingsnis atstatant provincijas. Vėliau būtent atėjęs verslas, atėję taip pat mūsų partnerių užsienio valstybių pinigai ten pradeda daryti tai, kas padeda kelti bendrą civilizacinį lygį ir naikina narkotikų patrauklumą, auginimą, kultivavimą. Ta prasme taip jie kovoja. Bet jokios tiesioginės kovos jie nevykdo. Tam yra specialios Jungtinių Tautų programos, specialūs žmonės”.
Visiems Seimo nariams būtų buvę įdomu iš ministro lūpų išgirsti, kurios Lietuvos nevyriausybinės organizacijos yra pajėgios dalyvauti Afganistano atstatyme. „Suprantama, kodėl šią misiją vykdo Jungtinių Tautų organizacija ar kitos tarptautinės organizacijos. Bet kad į Afganistaną būtų pasiųsti dar ir Lietuvos NVO… Tokia idėja bent šiuo metu tikrai atrodo absurdiška”, – mano R. Visockytė.
Seimo narę nustebino ir užsienio reikalų ministro nesuvokimas, jog nebūtina Lietuvos kareivėliams su lietuviškais dalgiais šienauti Afganistano aguonų plantacijų, kad prisidėtų prie šios šalies atstatymo. Atstačius šalį, padėjus jos gyventojams užsiimti alternatyviais verslais ir alternatyvia žemdirbyste (t.y. nebe aguonų auginimu), tarptautinė bendruomenė pasijus saugesnė ir žinos, kad ir teroristų pajamos iš narkotikų verslo sumažės, kad sumažės Afganistane pagamintų narkotikų prekyba Europos Sąjungos ir kitų šalių miestų gatvėse. Tad kokią užduotį Afganistane bevykdytų ir mūsų šalies kariai, jie tuo pačiu prisideda ir prie narkotikų naikinimo. Tai per Vyriausybės valandą patvirtino ir krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas: „Pernai mūsų buvimo Afganistane metu Goro provincijoje narkotikų auginimas sumažėjo beveik 20 procentų.
Darbo partijos frakcija