Teisme – šiurpus turko pasakojimas apie švedo nužudymą

Galvą susuko keistos cigaretės – tokį švedų verslininko Leifo Anermalmo nužudymo pernai pavasarį motyvą įvardijo už šį nusikaltimą teisiamas 23 metų Turkijos pilietis Yilmazas Kayja.

Vakar Klaipėdos apygardos teisme pradėta nagrinėti buvusio Švedijos garbės konsulo L. Anermalmo žmogžudystės byla. Y. Kayjai ir kartu su juo į teisiamųjų suolą sėdusiam jo tautiečiui 34 metų Ibrahimui Esenui pareikšti įtarimai dėl nužudymo iš savanaudiškų paskatų bei plėšimo.

Naftos versle sukęsis 62 metų L. Anermalmas buvo rastas sudegintas Klaipėdos rajone, netoli Purmalių kaimo, pernai kovo 21-ąją.

Į vyro gyvybę pasikėsinta suplanavus atimti jo kreditinę kortelę, kurioje I. Eseno manymu, turėjo būti ne mažiau kaip 500 tūkstančių eurų.

Pavaišino cigaretėmis

Vakar teiste parodymus duodamas tikino, jog nusikaltimą įvykdyti jį įkalbėjęs geras pažįstamas I. Esenas. Aukštąjį išsilavinimą turintis I. Esenas buvo trijų bendrovių („Kristalzita”, „Lezetas”, „Gradelija”) savininkas ir direktorius. Jam priklausė kavinės ne tik Vilniuje ar Alytuje, bet ir Klaipėdoje – Sukilėlių gatvėje įsikūrusi „Ibrahim Paša”. Būtent joje ir įvykdytas nusikaltimas.

Uostamiestyje pas uošvius Stadiono gatvėje gyvenusios Y. Kayjos pragyvenimo šaltiniu buvo tapęs greito maisto kioskas senamiestyje. Uždaręs nenusisekusį verslą ir pašlijus santykiams su užsienyje dirbančia žmona, vyras planavo išvažiuoti dirbti į Švediją.

„Nuo išvažiavimo mane vis sulaikydavo I. Esenas. Iš pradžių jis juokaudavo, kad matęs pas savo pažįstamą L. Anermalmą banko kortelę, kuri išduodama klientams, turintiems ne mažiau kaip pusę milijono eurų, bei siūlydavo ją kartu pasisavinti. Vėliau tokio pasiūlymo sulaukdavau vis dažnėjo, o jie buvo pateikiami vis rimtesniu tonu. Aš nesutikdavau”, – tikino Y. Kayja.

Vyras pasakojo kovo 21-ąją atėjęs pas I. Eseną į kavinę „Ibrahim Paša”. Darbuotojams tądien buvęs laisvadienis, tad uždarytoje kavinėje sėdėjęs tik šeimininkas. Draugai valgę ir rūkę.

Anot Y. Kayjos, jis buvęs pavaišintas keistomis cigaretėmis, nuo kurių skaudėjusi galva, jis ėmęs vangiai reaguoti į aplinką.

Draugas vis skundęsis, kad verslas klojasi sunkiai, tad gali tekti uždaryti kavines Vilniuje ir Klaipėdoje. Darkart buvo priminta apie būdą lengvai užsidirbti pinigų.

Išgirdęs, jog į kavinę būtų galima pasikviesti L. Anermalmą ir jį apiplėšti, Y. Kayja pagaliau sutikęs. Buvo suplanuota, jog atėjus švedui pirmą smūgį suduos I. Esenas, vėliau jam padės virtuvėje pasislėpęs Y. Kayja.

Tuo metu, kai kavinėje pasirodė L. Anermalmas, virtuvėje ant kėdės jau gulėjo aukai surišti paruošti laidai.

Paleisti aukos nesiryžo

Po smūgio švedas buvo nutemptas į virtuvę, surišus rankas, apieškotos kišenės. Jose rasta tik piniginė su 600 JAV dolerių, banko kortelėmis, dokumentais ir keliais litais.

Tardomas L. Anermalmas tikino, jog draugų ieškomos kortelės neturi, niekada akyse nematęs ir minimos pinigų sumos.

Tačiau auką Y. Kayjai saugoti palikęs I. Esenas nenustojo vilties – išėjęs į lauką apieškojo aukos mašiną. Anot Y. Kayjos, jo tautietis švedo reikalavęs duoti nors 50 tūkstančių litų bei žadėjęs jį paleisti, o pats dingti iš Lietuvos.

L. Anermalmas sakė kortelėje turintis tik 5 000 litų, tačiau mainais už laisvę žadėjęs iš draugų surinkti 20-30 tūkst. litų. Supratęs, jog norai greitai pralobti neišsipildys, I. Esenas aukai pritariamai linkčiojęs, o bendrininkui tuo metu turkiškai pareiškęs, jog švedą būtina nužudyti.

„Aš prieštaravau, tačiau I. Eseno organizaciniai darbai tęsėsi – nutaręs, kad prie kavinės stovintis L. Anermalmo automobilis gali mus išduoti, jį perstatė prie senojo turgaus. Kai draugas išeidavo, aš su iš matymo pažįstamu L. Anermalmu pasišnekėdavau.

Pakalbėjom apie vaikus. Pasirodo, aš turiu tik penkerių metukų dukrytę, o jis – net keturis vaikus. Du jų – iš pirmos santuokos – auga Švedijoje, du su antra žmona auginami Klaipėdoje. L. Anermalmas sakė nesuprantantis ką blogo padaręs I. Esenui, kad šis taip elgiasi”, – ramiai pasakojo Y. Kayja.

Vis akcentuojantis, jog nenorėjęs žudyti ir plėšti, Y. Kayja, teisėjo paklaustas, kodėl nepaleido aukos, kai buvo likęs su juo vienas, tikino bijojęs I. Eseno. Jis sakė tikėjęsis, kad pavyks bendrininką perkalbėti.

Y. Kayja tikino siūlęs draugui grąžinti aukai jo daiktus, atsiprašyti ir paleisti, tačiau šis aiškinęs, jog tada įsikištų policija ir viskas baigtųsi blogai.

Budeliui pasidarė bloga

Nutarus įvykdyti egzekuciją, vyrai surišo aukos kojas bei atlaisvino rankas, kad galėtų nutraukti ant jų buvusius auksinius žiedus ir nusegti prabangų laikrodį. Vėliau L. Anermalmo burna buvo apvyniota bintu, o vyras už nugaros surištomis rankomis paguldytas ant pilvo.

Anot Y. Kayjos, I. Esenas atnešė laidą ir, padaręs kilpą, uždėjo aukai ant kaklo. „Mes abu traukėme laidą, kojomis įsispyrę į L. Anermalmo pečius ir sprandą. Du bandymai buvo nesėkmingi – nustojus traukti vyras vis judėjo. Trečią kartą jam ant galvos uždėjome maišą, o tada virvę. Traukėme, kol virvė nutrūko. L. Anermalmas mirė”, – pasakojo Y. Kayja.

Y. Kayjai pasidarę bloga, tačiau I. Esenas ramiai planavęs tolesnius veiksmus. Nutarus atsikratyti kūno paaiškėjo, jog kavinėje nėra maišo, į kurį jis tilptų. Vyrams teko važiuoti jo pirkti į prekybos centrą.

Suvyniotas į maišą bei užuolaidą, nužudytasis buvo įkištas į I. Eseno „Ford Sierra” bagažinę. Y. Kayjos vairuojamas automobilis išvažiavo iš miesto, o šalia sėdintis I. Esenas ieškojo nuošalesnės vietos.

Purmalių kaime kūnas buvo išmestas bei padegtas. Tada, anot Y. Kayjos, paaiškėję, dėl ko prieš mėnesį I. Esenas liepęs į bakelį įpilti keletą litrų benzino – juo buvo apipiltas ir padegtas L. Anermalmo kūnas.

Vyrai kartu su nužudytojo dokumentais, kurių nebespėjo sudeginti pasirodžius atsitiktiniam automobiliui, grįžo į Klaipėdą. Tiltų gatvės 9 name, kur butą nuomojosi I. Esenas, vyrai išsimaudė, pasikeitė rūbus.

Iš nužudytojo pagrobti daiktai, įvertinti 16 tūkst. litų, buvo paslėpti pas Y. Kayjos uošvį 59-erių Vaclovą Laucevičių.

Artėjant vidurnakčiui žudikai gatvėje į šiukšlių konteinerį išmetė švedo dokumentus ir taksi išskubėjo pas seną pažįstamą – Švedijos pilietį 47-erių Beyazidą Altunsayarą. Kartu su juo ir trim merginomis vyrai iki paryčių linksminosi klube „Kalifornija”.

Ryte Y. Kayja sulaukė L. Anermalmo žmonos Julijos skambučio – moteris teiravosi, kur yra jos vyras. Turkas atsakęs, kad nieko apie jį nežino. Visiems trims naktinių linksmybių dalyviams tvarkant reikalus pas advokatą, sulaukta žinutės, jog kavinėje „Ibrahim Paša” pilna policijos.

Čia atvykę Y. Kayja ir I. Esenas buvo areštuoti. Iš pradžių įtarimai buvo pareikšti ir B. Altunsayarui, tačiau vėliau ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu buvo nutrauktas.

Anot Y. Kayjos, jau areštinėje jis sulaukęs keisto laiško iš I. Eseno, ir perdavęs jį policininkams. Laiške būta frazės „Apkabinęs tave bučiuoju, pats žinai, kaip tave myliu”, pažadai išėjus iš areštinės pasirūpinti jo reikalais. I. Esenas, anot kaltinamojo, prašęs kaltę prisiimti sau, o dalį jos suversti B. Altunsayarui.

„Jis man gyvenimą sugadino, o aš jam turiu padėti? Kaip aš galiu apkaltinti nekaltą?”, – teisme piktinosi Y. Kayja.

I. Esenas su jam pareikštu kaltinimu nesutinka. „L. Anermalmas buvo mano draugas – kodėl turėčiau jį žudyti? 500 tūkstančių eurų – juokinga suma, dėl tiek neverta vargintis”, – tikino jis.

Nužudytojo žmona yra pareiškusi 118 tūkst. litų ieškinį. Tačiau vargu ar jai pavyks gauti kad ir menkesnę teismo priteistą sumą, nes Turkijos piliečiai oficialiai neturi jokio turto.

Žaneta Skersytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.