Uostamiesčio savivaldybėje daugumą turintys liberalcentristai sprendžia sudėtingą dilemą – ar į artėjančius savivaldos rinkimus eiti po dabartinės partijos sparnu, ar šlietis prie naujai kuriamo Lietuvos liberalų sąjūdžio.
Tokį klausimą šiandien spręs ir liberalcentristų Klaipėdos skyriaus taryba, tačiau „Vakarų ekspreso” žiniomis, klaipėdiečiai politinės jėgos keisti neketina.
Tokia situacija 2007-ųjų rinkimuose įneš daug painiavos rinkėjams, mat uostamiestyje balotiruosis net keturių liberalias vertybes deklaruojančių partijų politikų komandos.
Renka parašus
Ne vienerius metus Klaipėdoje per savivaldybių rinkimus pergales skinanti prieš tai liberalų, o dabar – liberalcentristų partija pastaruoju metu pleišėja kaip niekad.
Klaipėdiečiai viešai smerkia kontroversiškąjį savo partijos vedlį Artūrą Zuoką bei valdybą, tačiau dezertyruoti iš ne lengviausius laikus išgyvenančių liberalcentristų gretų neketina – kitaip nei Seimo nariai Eligijus Masiulis, Petras Auštrevičius bei Gintaras Steponavičius, suskubę kurti naują politinę jėgą – Lietuvos liberalų sąjūdį (LLS).
Anot E. Masiulio, šiuo metu jau yra surinkta per 500 iš būtinų vieno tūkstančio parašų, norint oficialiai Teisingumo ministerijoje įregistruoti naująją partiją. Jos steigiamasis suvažiavimas turėtų įvykti vasario pabaigoje.
„Klaipėdoje pavyko surinkti 40 parašų, tačiau daugiausiai tai yra žmonės, nepriklausantys jokiai partijai. Savo kolegoms Klaipėdoje aš nuolat kartoju, kad dėl vieno žmogaus ambicijų negali nukentėti liberalios vertybės. Tos ambicijos neturėtų mūsų išskaidyti į skirtingas stovyklas ir sukurti prieštaravimus tarpusavyje”, – „Vakarų ekspresui” sakė parlamentaras, taip kviesdamas buvusius bendrapartiečius į LLS.
Jis patvirtino, kad pavykus įregistruoti LLS uostamiestyje būtų įkurtas ir partijos skyrius.
Klaipėdiečiai nesiblaškys
Tačiau Savivaldybės taryboje dirbantys Klaipėdos liberalcentristai kvietimui prisijungti prie naujosios politinės jėgos kol kas abejingi.
„Mes kalbamės su kolegomis ir manome, kad tvarką reikia daryti savo šeimoje – partijoje. Trečiadienį ketiname padaryti pareiškimą skyriaus tarybos ir frakcijos Savivaldybės taryboje vardu. Vėliau, vasarį, per suvažiavimą, sprendimą priims ir visas skyrius”, – vakar mūsų dienraščiui sakė Klaipėdos vicemeras Vidmantas Plečkaitis.
Jis prisipažino, kad partijos skilimą priima skausmingai, tačiau tvirtino blaškytis po partijas neketinantis.
„Jei bus įkurtas naujos partijos skyrius Klaipėdoje, mes vis viena turėsime savo skyrių ir į savivaldybių rinkimus eisime su miesto mero Rimanto Taraškevičiaus vėliava. Liberalų partija yra labai unikali Lietuvoje tuo, kad ji sugeba gimdyti vis naujas partijas. Jei jau visi deklaruojame liberalias vertybes, junkimės, o ne skaidykimės”, – teigė V. Plečkaitis.
R. Taraškevičius vakar „Vakarų ekspresui” sakė nenorintis komentuoti situacijos tol, kol nebus padaryti atitinkami pareiškimai.
„Kol kas niekas nepasikeitė. Po A. Zuoko vizito Klaipėdoje mes laikomės pozicijos, kad jis ir partijos valdyba turi būti atstatydinti arba atsistatydintų. Taip pat kviečiame kolegas neskaldyti partijos iš vidaus, nes A. Zuokas nėra partija, joje yra daug gerų žmonių. Skyriai turi apsispręsti ir pateikti savo nuomonę”, – sakė R. Taraškevičius bei netiesiogiai patvirtino, kad nepritartų stojimui į Lietuvos liberalų sąjūdį.
Vilioja merus
Į naująją partiją nusprendė stoti ne tik tie politikai, kurie buvo išmesti iš liberalcentristų būrio, bet ir laikinai narystę partijoje sustabdę Seimo nariai.
Tarp jų – klaipėdiečiai Vytautas Grubliauskas, kuris jau padėjo parašą partijos steigimo dokumente, bei Vytautas Čepas, kuris tai ketina padaryti vėliau.
„Eisiu į tą naują partiją. Jei būčiau Klaipėdoje, galvočiau taip, kaip ir bičiuliai uostamiestyje. Jie nenori stoti į naująją partiją ir tai yra teisinga. Jei partija uostamiestyje populiari, kam ją keisti? Mano atveju – kitaip, nes Seime aš neturiu vietos liberalcentristų gretose”, – „Vakarų ekspresui” sakė parlamentaras.
Pranešama, kad LLS šalininkais tapo nemažai Lietuvos savivaldybių merų – Kaišiadorių vadovas Romualdas Urmilevičius, Palangos meras Alvydas Kirstukas, Rietavo meras Antanas Černeckis, Anykščių vadovas Alvydas Gervinskas ir kiti.
Tačiau vieno didžiausių liberalcentristų skyrių – Šilutės – vadovas Arvydas Jakas „Vakarų ekspresui” sakė nei pats ketinantis, nei girdėjęs apie norus stoti į LLS iš savo skyriaus kolegų.
Prie LLS steigėjų prisijungė ir buvęs liberalcentristų Klaipėdos rajono skyriaus vadovas Aidas Feliksas Palubinskas.
Rinkėjai pasiklys
2007-ųjų pradžioje vyksiantys savivaldybių rinkimai Klaipėdoje turėtų būti labai įdomūs, o jų rezultatai – neprognozuojami.
Taip „Vakarų ekspresui” teigė politologas Saulius Šiliauskas, pastebėjęs, kad rinkimuose dėl liberalias vertybes išpažįstančių jėgų susiskaldymo gali laimėti konservatoriai.
„Liberalų elektoratas – nenusivylę, dinamiški, išsilavinę žmonės. Jie tikrai neturėtų balsuoti už įvairius populistus ir pažadukus, todėl šio elektorato balsų gali nusinešti ir dešinieji konservatoriai. Kitas variantas – politinis klaipėdiečių abejingumas, nes jie bus pasimetę”, – sakė S. Šiliauskas.
Jis gana teigiamai įvertino Klaipėdos liberalcentristų idėją rinkimuose dalyvauti naudojant R. Taraškevičiaus vardą kaip kozirį ir vizitinę kortelę, kadangi toks pats scenarijus gana puikiai pavyko rinkimuose naudojant A. Zuoko kortą.
„Akivaizdu, kad susiskaldymas liberaliajame fronte niekam naudos neduos. Kuriantieji Sąjūdį, matyt, tikėjosi daug didesnio palaikymo iš kolegų Klaipėdoje”, – svarstė politologas.
Tarp liberalias vertybes deklaruojančių partijų be liberalcentristų dar įvardijami liberaldemokratai ir socialliberalai.
Denisas Nikitenka