Lietuvoje dygsta nelegalūs tabako fabrikai: pernai MKT likvidavo dvi pogrindines rūkalų gamyklas

Pasitvirtina Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnų prognozės: 2005-aisiais cigarečių falsifikatus pradėta gaminti ne tik kaimyninėse valstybėse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, bet ir Lietuvoje.

Dar 2004-aisiais, MKT pareigūnai, analizuodami informaciją, prognozavo, kad kaimyninėse Lietuvai valstybėse imta gaminti cigarečių falsifikatus, kurie įvairiais maršrutais patekdavo ir į Lietuvą.

2004-ųjų gegužę ir liepą, Lenkijos teisėsaugos pareigūnai likvidavo du nelegalius cigarečių gamybos fabrikus, buvusius netoli nuo sienos su Lietuva – Pasleko ir Lomžos miestuose. Šios nelegalios gamyklos aprūpindavo vietos ir užsienio rūkorius „Marlboro“ ir „Regal“ cigarečių falsifikatais.

Nelegali cigarečių gamyba Lenkijoje buvo taip išplėtota, kad fabrikėliai net ėmė specializuotis – gamino ne tiek cigaretes, kiek jų sudedamąsias dalis, pvz., filtrus. Tokį nelegalų cigarečių filtrų gamybos fabriką lenkų pareigūnai 2005 m. vasarį aptiko Jaworzno mieste. Jau po poros mėnesių kitas nelegalus tabako fabrikas buvo likviduotas senojoje Lenkijos sostinėje, Krokuvoje. Čia pareigūnai aptiko rekordinį kiekį – 29 tonas tabako, o taip pat 500 tūkst. falsifikuotų cigarečių „Marlboro“ ir „Pall Mall“.

Muitinės kriminalistai taip pat įtarė, kad viena tokių nelegalių gamyklų aktyviai veikia Latvijos teritorijoje ir jau 2005-ųjų kovo 21 d. šie įtarimai pasitvirtino. Tądien Latvijos pareigūnams surengus sėkmingą operaciją netoli Rygos, ten buvo aptikta nelegali rūkalų gamykla, paimtas didelis falsifikuotų cigarečių kiekis (apie 20 mln. vnt. „Marlboro“ ir „Regal“ cigarečių).

Jau po savaitės netiesiogiai pasitvirtino ir muitinės kriminalistų informacija, kad panaši gamykla veikia Baltarusijoje – kovo 28 d. MKT pareigūnai Lietuvoje sulaikė geležinkeliu į Lietuvą įvežtą falsifikuotų 100 tūkst. cigarečių „Marlboro“ pakelių siuntą.

Nors ant cigarečių dėžių buvo užrašyta, kad rūkalai pagaminti JAV, muitinės kriminalistai neabejoja, kad sulaikytas krovinys pagamintas nelegaliai Baltarusijoje ar Rusijoje veikiančio fabrikėlio, Latvijos nelegalaus fabriko „brolio dvynio“ cechuose.

Šių metų rugpjūtį nelegalus cigarečių fabrikas aptiktas ir kito Lietuvos kaimyno – Rusijos Federacijos Kaliningrado srities teritorijoje. Čia slaptos gamyklos cechuose darbininkai plušo, falsifikuodami vis tas pačias „Marlboro“ cigaretes.

Taigi, buvo tik laiko klausimas, kada Lietuvos nusikalstamos grupuotės ir Lietuvoje imsis šio nelegalaus verslo.

2005-ųjų rugpjūtį MKT ir Šiaulių policijos ONTT pareigūnai likvidavo nelegalų tabako fabriką Šiauliuose, gaminusį cigaretes „Prima“.

O ankstyvą gruodžio 1-osios rytą, patikrinę Šakių rajono Starkų kaime esančią fermą, muitinės kriminalistai joje taip pat aptiko nelegalų cigarečių gamybos fabriką. Čia, fermoje, rasta visiškai sukomplektuota cigarečių gamybos linija, kuria Lietuvos rūkoriams buvo gaminami cigarečių „Prima“ be filtro falsifikatai.

MKT pareigūnų žiniomis Lietuvoje šiuo metu nelegaliais cigarečių gabenimais verčiasi keliolika nusikalstamų grupuočių, kurios ateityje gali susijungti į stambesnius darinius. Beveik neabejojama, kad mėginimai Lietuvoje įkurti nelegalias tabako gamyklas, susiję su minėtų grupuočių veikla.

MKT analitikų vertinimais Lietuvoje nelegalių cigarečių kiekis rinkoje sudaro apie 30 proc. Kitose ES šalyse, kur akcizinių prekių kontrabanda taip pat yra viena iš opiausių valstybių problemų, nelegalios cigaretės užima apie 20-30 proc. rinkos. Tačiau Lietuvos padėtis gerokai skiriasi nuo kitų ES valstybių, pirmiausia dėl geografinės padėties (t.y. dėl Rusijos tranzito ir kaimynystės su Kaliningrado sritimi ir Baltarusija).

Ir toliau tarp kontrabandinės tabako gaminių produkcijos populiariausiomis išliko Jungtinės Karalystės tabako kompanijos „Gallaher“ Rusijoje gaminamos cigaretės „Saint George Light“ ir „Saint George“. Tiesa, kelis kartus užfiksuoti bandymai į Lietuvą dideliais kiekiais gabenti Kaliningrado srityje gaminamas cigaretes „Jin Ling“. Tačiau šios cigaretės „juodojoje rinkoje“ žymiai nusileidžia populiarumu anksčiau minėtoms „Saint Georg Light“ ir „Saint Georg“.

Dėl tabako gaminių kontrabandos MKT 2005 m. pradėjo 24 ikiteisminius tyrimus (2004-aisiais tokių buvo 12). Muitinės kriminalistai pernai sulaikė 30 mln. vnt. nelegalių rūkalų, kurių vertė yra maždaug 3 mln. 400 tūkst. Lt (2004-aisiais sulaikyta 962 tūkst. Lt. vertės nelegalių rūkalų).

Muitinės kriminalinė tarnyba

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.