Pūslelinė – švenčių nuotaikos gadintoja

Gruodis – metas, kai tamsius žiemos vakarus praskaidrina artėjančių švenčių nuotaikos. Iš anksto pradedama galvoti, kaip pradžiuginti artimuosius staigmenėlėmis, šventinėmis dienomis norisi atrodyti žaviai besišypsantiems. Tačiau… kartais šypseną temdo nelauktai iškilusios vandeningos pūslelės apie lūpas.

Joms atsiradus, daugelis mėgsta pajuokauti – „nereikėjo skersvėjyje bučiuotis”. Šiame posakyje yra dalelė tiesos – lūpų pūslelinę sukelia herpes simplex virusai, kuriais užsikrečiama tiesiogiai nuo sergančiojo bučiuojantis, liečiantis, kai virusai į žmogus organizmą patenka pro menkiausius odos ir gleivinės pažeidimus.

Dažniausiai užsikrečiama vaikystėje. Užtenka tėvams – viruso nešiotojams – pabučiuoti mažylį, ir infekcija pateks į kūdikio organizmą. Serga naujagimiai, vaikai, suaugusieji, dažniausiai – jauni žmonės.

Liga gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms ar savaitėms nuo užsikrėtimo, tačiau iš karto gali nesukelti ir jokių negalavimų: apie 60 procentų žmonių yra šio viruso nešiotojai, jie gali net nežinoti, kad herpes simplex tūno organizme ir laukia progos, kai galės pasireikšti. O tai atsitinka, susilpnėjus organizmo imuninei sistemai. Ruduo, žiema – tam idealus laikas.

Suaktyvėti virusui daug priežasčių nereikia. Peršalimo ligos žiemą puola praktiškai visus. Gripas, plaučių uždegimas, nuolatinis odos ir gleivinių dirginimas, vaistai, silpninantys organizmo atsparumą, stresas, pervargimas – visa tai sudaro geras sąlygas „išlįsti” herpes simplex į paviršių.

Liga gali prasidėti staiga

Keletą valandų prieš iškylant pūslelėms, toje vietoje oda ar gleivinė tampa jautri, pradeda kaisti, dilgčioti ar tempti. Gali varginti karščiavimas, galvos, raumenų skausmas ar bendras silpnumas. Ant paraudusios, patinusios odos ar gleivinės atsiranda grupelė smulkių, vandeningų, perštinčių ir niežtinčių pūslelių. Po kelių dienų jos drumsčiasi, suyra, susidaro žaizdelės, vėliau jos pasidengia geltonu šašu. Tai pavojinga ne tik grožiui, nes liga gali komplikuotis – išsivystyti meningoencefalitas, supūliuoti pažeista vieta, o naujagimiai ir vaikai serga ypač sunkiai. Paprastai pažeidžiama jų burnos gleivinė, ji parausta, patinsta, atsiranda daug pūslelių ir žaizdelių, gausiai teka seilės. Vaikas tampa neramus, dirglus, pakyla temperatūra, liga gali pažeisti ir kitus organus.

Svarbiausia – sustabdyti ligą

Vos pajutus pirmuosius paprastosios pūslelinės požymius, reikia stengtis užkirsti kelią ligos vystymuisi. Naudokite antivirusinius tepalus, jų galima nusipirkti vaistinėse be recepto. Pradinėje ligos stadijoje veiksmingai sustabdyti virusą padės kremai, kurių veiklioji medžiaga – acikloviras. Jis įsiskverbia į patį virusą ir sustabdo jo dauginimąsi. Nustatyta, kad, patepus antivirusiniu tepalu vos pajutus pirmuosius dilgčiojimus, 46 proc. atvejų išvengiama pūslelių atsiradimo. Tik reikia patepti 4–5 kartus didesnį plotą nei dilgčiojanti vieta.

Jei po ranka neturite virusą stabdančių tepalų ar tablečių, sutrinkite tabletę vitamino C, užlašinkite ant jos lašą vandens ir išmaišę košele aplipdykite niežtinčią lūpos dalį – rūgštis padės susilpninti virusą. Pūslelėms džiovinti tinka ir cinko pasta (kai kam tinka ir dantų pasta su cinku).

Nemalonius ligos simptomus galima bandyti įveikti ir tokiais būdais: sumaišyti po 10 gramų pelyno žolės, po 20 g avietės lapų bei melisos žolės, 15 g čiobrelio žolės ir 25 g kadagio uogų. Du valgomuosius šaukštus šio mišinio užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, vieną valandą palaukti, perkošti ir išgerti per dieną.

Kadangi virusas puola esant nusilpusiam organizmo atsparumui, būtina stiprinti imunitetą. Tinkamai maitinkitės, gerkite polivitaminų, jei dažnai sergate peršalimo ligomis, pasiskiepykite nuo gripo. Pasirūpinkite savo kūnu: sureguliuokite darbo ir poilsio režimą, daugiau laiko praleiskite gamtoje, nepamirškite ir fizinio aktyvumo.

Jei esate šalia sergančiojo herpeso viruso sukelta pūsleline, nesibučiuokite, skubėkite nusiplauti rankas, jei teko paspausti ranką. Venkite naudotis sergančio žmogaus stalo įrankiais, taurėmis, puodeliais, rūpestingai plaukite indus. Moterims svarbu žinoti – venkite naudotis kosmetikos parduotuvėse siūlomais lūpų dažų mėginėliais, jei nenorite „pasigauti” herpes simplex viruso.

Gydytoja Akvilė Norkutė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.