Vyriausybė vetuoja Kauno policijos inicijuotus turto sandėrius, sukėlusius abejonių net premjerui Algirdui Brazauskui
Teisingumo ministerija artimiausiu metu Vyriausybei ketina siūlyti revoliucinėmis vadinamas Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pataisas, užkirsiančias galimybę biudžetinėms įstaigoms mainytis nekilnojamuoju turtu. Tokias pataisas paskatino „Kauno dienos” rašiniai, atskleidę neskaidrius valstybinių institucijų sandėrius su privačiomis bendrovėmis.
Nepalankios policijai išvados
Gruodžio viduryje Ministro Pirmininko potvarkiu sudaryta šešių valdininkų darbo grupė prieš Naujuosius metus įvertino Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) automobilių remonto dirbtuvių dabartinių patalpų miesto centre mainus į patalpas Domeikavoje.
Darbo grupės vadovas, vidaus reikalų ministerijos sekretorius Vaidotas Blažiejus Abraitis „Kauno dienai” vakar sakė, kad išnagrinėjusi turimą medžiagą ir apsilankiusi Kaune darbo grupė nusprendė rekomenduoti atsisakyti mainų idėjos ir kitaip spręsti Kauno policijos automobilių parko problemas.
„Policijos departamentui rekomenduojama vienoje dabartinių dirbtuvių aikštelių atlikti naujų patalpų projektavimo ir statybos darbų įvertinimą. Finansų ministerijos bus prašoma lėšų šiems darbams atlikti”, – teigė V.B.Abraitis.
Jis negalėjo pasakyti, kiek galėtų kainuoti naujų dirbtuvių projektavimas ir statyba, taip pat kiek tai užims laiko.
Be to, darbo grupė siūlys išanalizuoti šiuo metu galiojančius teisės aktus, kurie valstybinėms institucijoms leidžia keistis turtu.
„Mainų tvarka turėtų būti peržiūrėta, nes dabar kyla labai daug neaiškumų, kokiais atvejais jie gali būti vykdomi, kokios tokios tvarkos alternatyvos”, – sakė V.B.Abraitis.
Sandoris pasėjo įtarimų
„Kauno diena” pirmoji iškėlė į viešumą, kad Kauno miesto VPK siekia automobilių remonto dirbtuves miesto centre, Miško gatvėje, ir pastatų likučius prestižinėje vietoje Žaliakalnyje perduoti bendrovei STV. Mainais policija gautų 12 km nuo centro Domeikavoje jau įrengtas dirbtuves ir sandėlį. Minėtais mainais policija siekia pagerinti dvidešimties darbuotojų darbo sąlygas autoūkyje. Jie rūpinasi 132 policijos automobilių aptarnavimu ir remontu.
Pastatai Radvilėnų plente ir Miško gatvėje įvertinti 995 tūkst. Lt. Tuo tarpu STV siūlomi statiniai – 970 tūkst. Lt. Tačiau kartu su statiniais STV įgytų pirmumo teisę iš valstybės išsinuomoti žemę, nors, pagal įstatymus, keičiant turtą, jo skirtumas negali viršyti 5 proc. vertės. Tuo tarpu prie policijos valdomų pastatų suformuoti sklypų plotai, kurių ji atsisakytų, net 8 kartus yra didesni nei sklypas Domeikavoje. Bendra policijos turimų sklypų rinkos vertė gali siekti net iki 7 mln. Lt. „Kauno diena” taip pat atskleidė, kad dar spalio 5 d. Kauno policija su STV buvo sudariusi preliminarią mainų sutartį. Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius prisipažino apie minėtą sutartį nieko nežinojęs.
Išvadas perduos Vyriausybei
Neaiški turto mainų tvarka, sukėlusi abejonių ir premjerui, pasak V.B.Abraičio, kaip tik ir sustabdė Kauno policijos iniciatyvą. „Darbo grupė priėjo išvadą, kad šiuo atveju tikslingiau ne vykdyti turto mainus, o vienoje dabartinių dirbtuvių aikštelių projektuoti ir pastatyti modernias dirbtuves, kur būtų sudarytos normalios darbo sąlygos”, – sakė Vidaus reikalų ministerijos sekretorius.
Su „Kauno dienos” publikacijomis šia tema susipažinęs premjeras A.Brazauskas išreiškė abejones numatomo sandėrio naudingumu. „Tai ginčytinas klausimas, nes neaišku, ar tai lygiaverčiai mainai”, – viename posėdžių pastebėjo Vyriausybės vadovas.
Vidaus reikalų ministerijos sekretorius V.B.Abraitis teigė, kad dabar darbo grupės išvados bus pateiktos Vyriausybei, kuri viename savo artimiausių posėdžių turėtų priimti atitinkamą rezoliuciją dėl pavedimų Policijos departamentui, Finansų ministerijai bei kitoms institucijoms.
Liko prie suskilusios geldos
Per vieną Vyriausybės posėdžių svarstant mainų klausimą premjero nepavyko perkalbėti ir į jį atvykusiam Kauno miesto VPK vadovui Algirdui Kaminskui. „Sąlygos dirbtuvėse baisios, neatitinka jokių reikalavimų. Žmonėms nėra kur persirengti, nusiprausti, pavalgyti. Būtent todėl ir buvo nuspręsta pasirinkti naujas patalpas, dabartines perduodant naujiems šeimininkams”, – sakė pareigūnas. Tuo tarpu, anot Kauno policijos vadovo, STV pasiūlytos patalpos Domeikavoje atitinka visus reikalavimus: „Ten yra visos sąlygos normaliai dirbti”. Į jas galima būtų persikelti jau šiemet.
A.Kaminskas pripažino, kad žinybinės darbo grupės išvados policijai yra nepalankios. „Kaip buvome, taip ir likome prie suskilusios geldos”, – sakė A.Kaminskas. Tačiau Kauno policijos vadovas pripažino, kad keičiami sklypai yra nelygiaverčiai.
Siūlo revoliucines pataisas
Mainų istorija valdininkus paskatino rengti net Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pataisas. Premjero potvarkiu sudaryta Teisingumo ministerijos valstybės sekretoriaus Pauliaus Koverovo vadovaujama speciali darbo grupė šią arba kitą savaitę Vyriausybei jau pateiks minėto įstatymo pakeitimų projektą. „Tačiau kada Seimas pritars įstatymo pataisoms, prognozuoti sudėtinga. Geriausiu atveju jos įsigaliotų ne anksčiau nei vasarą”, – sakė P.Koverovas.
Jo žodžiais, „pataisos yra revoliucinės, todėl Seime gali kilti nemažai diskusijų”. Be kita ko, kartu su pataisomis būtų keičiami dar penki įstatymai. Įstatymo pataisos parengtos remiantis Suomijos, kur valstybės nekilnojamuoju turtu rūpinasi bendrovė „Senatori”, bei kitų Vakarų Europos šalių patirtimi.
Turtą valdytų viena įmonė
P.Koverovas aiškino, kad įsigaliojus pataisoms būtų skaidriau valdomas ir naudojamas biudžetinių įstaigų patikėjimo teise valdomas nekilnojamasis turtas. „Visą nekilnojamąjį turtą valdytų viena įstaiga, greičiausiai, Valstybės turto fondas (VTF) arba Turto bankas”, – sakė P.Koverovas. Paprašytas detaliau paaiškinti, kuo pataisos yra revoliucinės, P.Koverovas jas iliustravo pavyzdžiu. „Pačioje brangiausioje Vilniaus vietoje Teisingumo ministerija valdo Lukiškių kalėjimą. Visiems aišku, kad kalinių laikymo sąlygos jame netenkina nieko, todėl kalėjimas būtų perduotas VTF. Mainais ši įstaiga kur nors atokiau nuo Vilniaus centro pastatytų šiuolaikinį kalėjimą”, – sakė P.Koverovas. Teisingumo ministerijos valstybės sekretoriaus teigimu, būtina efektyviau išnaudoti VTF, kuris, prireikus, iš bankų net galėtų paimti statyboms kreditus, o juos grąžintų pardavęs Lukiškių kalėjimą”, – sakė P.Koverovas.
Iš biudžetinių įstaigų nekilnojamąjį turtą VTF perimtų ne iš karto, o tik stebint, ar sprendimas būtų racionalus. „Ilgainiui nekilnojamasis turtas būtų perimtas ir iš universitetų, ir mokyklų, nes remontuojant ar renovuojant šioms įstaigoms priklausančius pastatus, neretai taip pat pasigendama skaidrumo”, – sakė P.Koverovas.
Gediminas Stanišauskas,
Stasys Gudavičius