Seime – diplomatinio turizmo rojus

Mūsų parlamentarų darbinėms kelionėms į užsienį kasmet skiriama apie 2 mln. litų, todėl tautos atstovai noriai kelia sparnus ir aplanko egzotiškiausius pasaulio kampelius.

Seime egzistuoja ir tarpparlamentinės grupės, bendradrbiaujančios su pusšimčiu valstybių, tarp kurių yra ir gana egzotiškų, pasak kai kurių parlamentarų, gal net nenutuokiančių, kad su jomis draugauja Lietuva.

Tiesa, tai nereiškia, kad tokiai grupei priklausantis Seimo narys būtinai važinės į Šri Lanką ar Naująją Zelandiją. Tačiau dalis išrinktųjų šia draugyste naudojasi ne kaip proga pakeliauti ar siekti politinių tikslų, o esą palaiko buvusius verslo ryšius.

Kitu atveju tai puiki iliustracija Seimo nariui, norinčiam pasirodyti prieš rinkėjus, koks jis rimtas ir daug dirbantis politikas.

Sugalvoja patys

Pagal senųjų demokratinių valstybių tradicijas šalių parlamentai tarpusavyje palaiko ryšį ir bendradarbiauja įstatymų leidybos, lobizmo srityse.

Todėl ir mūsų Seime kiekvieną kadenciją yra sudaromos vadinamosios tarpparlamentinės politikų grupės, kurių šiuo metu yra apie 50.

Priklausymas vienai ar kitai tarpparlamentinių ryšių grupei Seimo nariui algos neaugina, grupės neturi ir jokio aptarnaujančiojo personalo, todėl valstybei jos esą daug nekainuoja.

Dėl šios priežasties kiekvienos Seimo kadencijos pradžioje kyla diplomatinio turizmo vajus – politikai patys sugalvoja, su kuo reikėtų draugauti, zuja po plenarinių posėdžių salę ir kviečia prisijungti kolegas.

Dalis „Vakarų ekspreso“ kalbintų Seimo narių pripažino, jog kai kada už kolegų iniciatyvų bičiuliautis su vienos ar kitos valstybės parlamentu esą glūdi visai kitokie interesai.

Mat šią kadenciją į Seimą sugužėjo labai daug buvusių verslininkų, kurie, prieš prisiekdami tarnauti tautai, aktyviai bendravo su verslo partneriais užsienio valstybėse.

Estai – neįdomūs

Pati gausiausia tarpparlamentinių ryšių grupė Seime – su Rusijos valstybės Dūma. Šiai grupei priklauso daugiau nei pusė visų parlamento narių.

Antrojoje vietoje – Ukraina, bendradarbiauti su šios šalies parlamentu panoro 63 Seimo nariai.

Pačios mažiausios tarpparlamentinės grupės – su Baltarusija ir Čečėnija: jose nėra nė 20 politikų.

Anot pašnekovų, vangumą bičiuliautis su šiomis valstybėmis lemia diplomatinė izoliacija ir politinis diskomfortas. Dar atsimenama istorija, kaip keletas Seimo narių nuvyko paspausti rankų kolegoms į Baltarusiją ir iš karto buvo apšaukti keturiais komunarais.

Yra tarpparlamentinių grupių ir su egzotiškomis valstybėmis – Australija, Naująja Zelandija, Mongolija, Kinija, Japonija, Filipinais, Libanu, Pietų Afrikos Respublika, Indija, Taivaniu, Šri Lanka, Tibetu, Iraku.

Tačiau užsimoję draugauti, pavyzdžiui, su filipiniečiais, parlamentarai pamiršo net ir artimiausius savo kaimynus.

Tarpparlamentinių ryšių grupių nėra su Serbija ir Juodkalnija, Bulgarija, Kroatija, Bosnija ir Hercogovina, Olandija, Albanija, Slovakija, net Estija. Ryšiai su Latvijos Saeima užmegzti tik visai neseniai.

Diplomatijos aistruolis

Bendravime su kitų šalių parlamentais absoliučiu rekordininku galima pavadinti parlamentarą Egidijų Vareikį – jis užsirašė net į 36 tarpparlamentinių ryšių grupes.

„Vakarų ekspreso“ paprašytas paaiškinti savo sprendimą, politikas bakstelėjo pirštu į sąvoką „diplomatija“ ir pridūrė, kad tiksliai neatsimena, kelioms grupėms priklauso.

„Gal dvidešimčiai? Nepamenu. O užsirašiau todėl, kad mano profesija yra diplomatas. Tai – įdomu ir svarbu. Tarpparlamentinės grupės yra Seimo prerogatyva, nes mes priklausome pasaulio bendruomenei. Noriu pabrėžti, kad mes ne turizmu užsiimame, o dirbame, kuriame diplomatinius ryšius“, – sakė Seimo narys.

Jis vadovauja tarpparlamentinei grupei su Libanu – valstybe, esančia Artimuosiuose rytuose, Arabijos pusiasalyje.

„Libanas – labai keista ir įdomi valstybė, esanti viena koja Europoje, o kita – Azijoje. Ten dominuoja krikščionių bendruomenė, nors gyvena arabai. Anksčiau Libanas vadinosi Artimųjų Rytų Šveicarija ir tapo savotišku eksperimentu – buvo bandoma federalizmo būdu sujungti ne tik skirtingas religijas, bet ir kultūras. Šiuo metu su libaniečiais mes intensyviai bendraujame, nes po karų jie vėl nori atkurti vadinamąją Artimųjų rytų Šveicariją“, – paaiškino pašnekovas.

Jis pridūrė, kad Kipro ir Libano Konstitucijos buvo sukurtos Šveicarijos Konstitucijos pagrindu.

„Šiandien Lietuva turi gerą progą tapti diplomatijos Meka, nes mumis pasitiki ir Rytai, ir Vakarai“, – sakė E. Vareikis ir pridūrė, kad Libane niekada nėra buvęs.

Yra Seimo narių, kuriems tarpparlamentinių ryšių grupės – neįdomios. Pavyzdžiui, Petras Baguška nepriklauso nė vienai grupei, Valdemaras Tomaševskis, Gediminas Jakavonis – vienai.

Paslaptingi motyvai

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas mūsų dienraščiui tvirtino, kad neretai tarpparlamentinės grupės sudaromos ir su tomis valstybėmis, kurios mums ne visada yra aktualios.

„Prisipažinsiu, po kelionių į kitų valstybių parlamentus ataskaitų mes neišklausom, atsiskaityti tenka Seimo Tarptautinių ryšių skyriuje. Aš ryšių su egzotiškomis valstybėmis nepalaikau ir nerekomenduoju, daug svarbiau bendrauti su Europos Sąjungos valstybėmis bei tomis, kurios siekia prisijungti prie europinės šeimos“, – teigė politikas.

Jis neatmetė galimybės, kad kai kurie Seimo nariai norą keliauti į svečias šalis gali grįsti ne politiniais, diplomatiniais, o buvusio verslo motyvais.

Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Henrikas Žukauskas tiesiai šviesiai išreiškė savo subjektyvią nuomonę.

„Kiekvienas parlamentaras turi ar nori turėti tam tikrų pažinčių tarp politikų svečiose valstybėse. Aš ne kartą sakiau, kad Užsienio reikalų komitetas turėtų griežčiau kontroliuoti keliones, reikalauti ataskaitų, nustatyti kelionių naudingumo koeficientą. Aš taip pat negaliu paneigti, kad kai kuriems Seimo nariams ryšiai su Rusija, Kaliningrado sritimi, Moldova, Ukraina siejasi ne tik su politika“, – mūsų dienraščiui sakė H. Žukauskas, kuris priklauso 15-ai tarpparlamentinių ryšių grupių.

Seimo narys Eligijus Masiulis pripažino, kad parlamento naujokai dažnai įsirašo į tarpparlamentinių ryšių grupes su egzotiškomis valstybėmis „naiviai tikėdamiesi, kad galės nemokamai pakeliauti“.

„Tačiau realiai su tolimųjų valstybių parlamentais bendravimas nevyksta. Aš esu įsitikinęs, kad tokios Naujosios Zelandijos parlamentas net nenutuokia, kad su juo neva bendrauja Lietuvos Seimas. Dažnokai tos grupės tėra tuščias reikalas ir laiko gaišinimas“, – „Vakarų ekspresui“ sakė klaipėdietis.

Pašnekovai sutiko, kad neretai priklausymu tarpparlamentinėms grupėms yra bandoma sudaryti teigiamą įspūdį partijai ar rinkėjams.

Kelionių rojus

Tuo, kad Seimo nariai skraido po pasaulį lyg kokie filmų apie gamtą kūrėjai, galima įsitikinti pažvelgus į oficialų komandiruočių sąrašą.

Būna atvejų, kai politiko kelionę apmoka šalis, kuri jį kviečia, o Seimas padengia tik vizos, draudimo išlaidas ir skiria priklausančius dienpinigius (kai kada ne visą sumą, o tik 30 proc. – Aut. past.).

Seimo kanceliarijos Finansų departamento atstovai mūsų dienraštį informavo, kad didžiausi dienpinigiai mokami keliaujant į Japoniją – po 204 Lt vienai dienai.

Viešint Vokietijoje, priklauso 197 Lt, Šveicarijoje – 178 Lt, JAV – 150 Lt, Filipinuose – 108 Lt, Mongolijoje – 89 Lt, Irake – 88 Lt, Baltarusijoje – 60 Lt, o Lietuvoje – vos 12,5 Lt per dieną.

Nors politikai deklaruoja, kad retai skraido į egzotiškas valstybes, statistika byloja ką kita.

Pavyzdžiui, šį mėnesį Seimo narei Aušrinei Marijai Pavilionienei teko apsilankyti Peru ir Brazilijoje. Politikė į forumą „Katalikai už laisvą pasirinkimą“ vyko ne už Lietuvos lėšas, tačiau gavo visą dienpinigių sumą už 10 dienų.

Klaipėdiečiai E. Masiulis lapkritį lankėsi Maroke, Ispanijoje, Egipte, Vytautas Grubliauskas bei Irena Šiaulienė – Tunise, Ramunė Visockytė – JAV.

Parlamentaras bei tarptautinių lenktynių nugalėtojas Saulius Girdauskas spalį lankėsi Tailande, kur dalyvavo konferencijoje „Sportas ir švietimas“. Seimo pirmininko pasirašytame dokumente tvirtinama, kad Seimo kanceliarijos Finansų departamentui buvo pavesta apmokėti šios komandiruotės išlaidas.

Semtis žinių apie psichinę sveikatą ir kurtumą į Pietų Afrikos Respubliką skrido Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, o Pasaulio prekybos organizacijos veiklos klausimais Honkonge domėjosi Seimo narys Vytas Navickas.

Parlamentarai šiemet jau keliavo į JAV, Pietų Korėją, Japoniją, Kiniją, Kanadą, Jordanijos Hašimitų Karalystę ir kitas tolimas bei egzotiškas valstybes.

Denisas Nikitenka

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.