Rokiškio rajone, Skemų pensione, jau šeštus metus vykstantis tradicinis menininkų pleneras šiemet buvo ypatingas – pilnateisiais nariais jame pirmąkart dalyvavo ir pensiono globotiniai. Jie ant plastmasinių lėkštučių tapė kalėdinius atvirukus.
Ši akcija vyko antradienį Rokiškio dailės galerijoje.
Plenero organizatorius dailininkas Arvydas Bagdonas buvo paruošęs, nugruntavęs keliasdešimt lėkštučių.
Tačiau norinčiųjų pademonstruoti savo meninius sugebėjimus atsirado kur kas daugiau. Globotiniai vienas per kitą puolė prie lėkštučių ir pradėjo piešti. Po pirmųjų potėpių rodė savo kūrybą dailininkui A.Bagdonui ir prašė jo įvertinimo.
Pastarasis vienus gyrė, kitiems patarė šį tą pataisyti.
Ant lėkštučių nutapyti kalėdiniai atvirukai papuošė Skemų pensiono salės sieną.
Globotinių darbų paroda darniai papildė plenero metu menininkų sukurtus darbus.
Danties skausmą slopino angelas
Kalėdinių atvirukų tapymas užbaigė tris savaites pensione trukusį menininkų plenerą.
Jame dalyvavo vilnietis dailininkas A.Bagdonas, rokiškietis medžio drožėjas Gintaras Varnas, skulptorius iš Vilniaus Domininkas Čapas ir panevėžietis kalvis Vytautas Kryževičius.
Dailininkas A.Bagdonas ištapė koridoriaus sieną ties pensiono medicinos postu. Savo kūrinį, kuriame pavaizduoti medžiai ir angelas, jis pavadino „Metų laikai”.
„Manau, kad mano darbas sumažins psichikos negalią turinčių pensiono globotinių vidinę įtampą. Svajoju, kad jie, eidami į medicinos punktą prašyti vaistų, sustos prie mano kūrinio, nurims ir galbūt net užmirš, kad jiems reikėjo medikų pagalbos”, – savo sumanymo tikslą atskleidė dailininkas.
Ir ši viltis nebuvo tuščia. Skemų pensiono darbuotojai matė, kaip viena iš stomatologo kabineto išėjusi globotinė glaudė savo skaudantį žandą prie A.Bagdono nupiešto angelo.
Siena, ant kurios tapė A.Bagdonas, yra apie 20 kvadratinių metrų.
„Apimtis didelė, todėl per tris plenero savaites teko įtemptai dirbti”, – sakė dailininkas.
Kadangi dieną jis bendraudavo su pensiono globotiniais, kūrybai likdavo tik vakarai. Kartais darbas užtrukdavo net iki 2 valandos nakties.
Pasidarbavo nežinomas dailininkas
A.Bagdono padėjėju pasišovė būti globotinis Andrius Bulka. Jis visas tris savaites nesitraukė nuo dailininko – padavinėjo dažus, keisdavo vandenį.
Kartą išėjęs papietauti A.Bagdonas užsimiršęs prie tapomos sienos paliko savo dažų skrynelę. Grįžusio jo laukė staigmena – ant nutapyto medžio šakų kažkas pripiešė paukščiukų.
„Sveikinu nežinomą dailininką. Tik, deja, tie paukščiukai netiko mano sumanytam paveikslo siužetui ir juos teko užtapyti”, – juokėsi A.Bagdonas.
Tačiau vėliau dailininkas persigalvojo ir ant žiemą simbolizuojančio medžio šakų nutapė kelis paukščius.
A.Bagdonas domėjosi pernai nutapytos valgyklos sienos likimu. Virtuvės darbuotojai patikino, kad pensiono globotiniai su jo darbu elgiasi labai pagarbiai ir ant tos sienos burokėlių sriubos tikrai neužtiško.
Rėžė kritikos
Plenero metu medžio drožėjo G.Varno sukurta trijų dalių medinė skulptūra papuošė pensiono gyvenamojo korpuso trečio aukšto fojė. Ji pavadinta „Kristaus kančia”.
Matyt, šis sumanymas nebuvo atsitiktinis, nes prasidėjus plenerui medžio drožėją užklupo skausminga kepenų liga.
„Kristaus veide atsispindi visa mano kančia”, – jau pasveikęs juokavo menininkas.
Tačiau G.Varnas juokėsi neilgai, nes jo kūrinio atėjusi pažiūrėti pensiono gyventoja Danutė Paulaitytė menininkui į akis rėžė, kad šis darbas jai negražus.
Toks kategoriškas vertinimas sukėlė diskusijas tarp kitų globotinių. Kūrėjas nusiramino išgirdęs, kad ne visų nuomonė apie jo darbą tokia kritiška. Kitiems globotiniams jo skulptūra pasirodė „visai nieko”.
G.Varnas taip pat nesiskundė Skemų pensiono globotinių pagalba. Pasak medžio drožėjo, jam pridėti rankų prie medienos nužievinimo nereikėjo, tą puikiausiai padarė pagalbininkai.
Moteris užbūrė virgulės
Daugiausia darbo plenere turėjo skulptorius D.Čapas.
Jis ne tik kompozicija „Dievo meilė visagalė” pavertė tris akmens luitus, bet ir ėjo bioenergetiko pareigas – virgulė-mis gaivino pažeistus pensiono darbuotojų bioenergetinius laukus.
„D.Čepas iš tiesų turi ypatingų galių. Pensiono moterys tiesiog eilėje prie jo stovėjo”, – pasakojo A.Bagdonas.
Tačiau skulptoriaus darbai tuo tarpu nestovėjo vietoje. Jam talkino pensiono globotinis Darius Labutis. Vaikinas su akmens šlifavimo mašina atliko visus jam skulptoriaus pavestus darbus.
Puošia pensioną
Kalvis V.Kryževičius darbavosi savo dirbtuvėse Panevėžyje. Jis sukūrė D.Čapo iškaltai akmeninei skulptūrai „Dievo meilė visagalė” metalo plastikos dirbinius, kurie sujungė visas tris skulptūros dalis į ben-drą kompoziciją.
Plenerai Skemų pensione vyksta nuo 2000 metų. Per juos buvo sukurta ir pensiono patalpas, teritoriją papuošė 7 medinės skulptūros, 2 akmens skulptūrų kompozicijos, 3 sieninės tapybos darbai ir per 30 paveikslų.
Rita Zdanevičienė
„Panevėžio balsas”