Birželį ir liepą reikia vengti kaitrios saulės

Dienos ir savaitės, praleistos paplūdimyje norint rudai įdegti, gali sukelti odos vėžį

Pirmaisiais dviem vasaros mėnesiais saulės aktyvumas Lietuvoje pats didžiausias. Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, jog nesaikingas mėgavimasis saule kelia didelį pavojų susirgti onkologinėmis odos ligomis, iš kurių pati pavojingiausia – melanoma.

Lietuvoje tarp naujai diagnozuotų piktybinių navikų atvejų apie 12,1 proc. sudaro odos vėžys, kurio vystymuisi didelės įtakos turi ultravioletinėje spinduliuotėje praleista laiko trukmė. Žmogaus oda akumuliuoja saulės energiją ir tik po tam tikro laiko, kartais po kelių dešimtmečių ant kūno atsiranda dėmelių, saulės keratomų, apgamų, vystosi gėrybinės ir piktybinės odos ligos. Žmogų veikia UV-C, UV-A ir UV-B spinduliai. Šokoladinį atspalvį kūnui suteikia UV-A spinduliai, tačiau jie giliai prasiskverbia ir kelia didelę riziką susirgti odos vėžiu – melanoma. Veikiant UV-B spinduliams žmogus labai greitai įdega, dėl to formuojasi raukšlės, oda senėja ir sausėja.

„Pavojingiausia saulėje kaitintis nuo 12 iki 14 valandos, nes tuo metu spinduliams krentant statmenai oda, užuot įdegusi, nusvyla, o įdegis išlieka trumpiausiai. Gražiausias ir saugiausias įdegis nuo 16 valandos. Norint išvengti odos vėžio ligų labai svarbu kaitintis saulėje saikingai, naudoti apsauginius kremus, lūpoms – apsauginius pieštukus su stipriu filtru, o einant į paplūdimį nepamiršti galvos apdangalo, akinių ir skėčio”, – pataria Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus sveikatos ekologė Evelina Daugėlienė.

Specialistai sako, jog odos apsaugos kremus geriausia rinktis pagal odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. Pasitepti jais reikia pusvalandį prieš išeinant į lauką. Apsaugos nuo saulės kremai yra atsparūs ir neatsparūs vandeniui, cheminiai ir natūralūs mineraliniai. Cheminės sudėties kremai ant odos paviršiaus nematomi. Natūralūs kremai neįsigeria į odą ir ant jos palieka balkšvos spalvos plėvelę, tačiau veidrodžio atspindžio principu apsaugo odą nuo bet kokių A ar B spektro žalingų ultravioletinių spindulių. Natūralūs kremai ypač gerai apsaugo vaikų odą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.