Britanijos tautų sandraugos valstybės per viršūnių susitikimą Maltoje šeštadienį išsakė didelį susirūpinimą dėl artėjančių esminių Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) derybų, įvyksiančių Honkonge.
„Valetos pareiškime dėl daugiašalės prekybos” vadovai iš 53 sandraugos narių griežtai kritikavo ambicijas, iškilusias po pastarųjų Dohos raundo derybų.
Pareiškime, paskelbtame baigiantis antrajai susitikimo dienai, buvo jaučiamas spaudimas Briuseliui, kuriame formuojama Europos Sąjungos (ES) politika, ir Prancūzijai, kuri reikalauja ginti savo ūkininkus.
Britanijos tautų sandraugos narės, kurių dauguma yra besivystančios šalys iš Afrikos, Azijos ir Karibų, taip pat ragino „imtis pereinamųjų priemonių”, kad būtų apsaugoti lengvai pažeidžiamų valstybių, ypač gaminančių cukrų, interesai.
Šis pareiškimas paskelbtas po šią savaitę Briuselyje pasiekto susitarimo, kuriuo ES šalys sutiko 36 proc. sumažinti cukraus kainas, išmokant kompensacijas ES ūkininkams, kurie atsisako savo metinių cukraus gamybos kvotų.
Ši reforma sukėlė sumaištį neturtingose Karibų ir Afrikos valstybėse, kurios tradiciškai turėjo naudos dėl didelių cukraus kainų ES.
Šeštadienį Didžiosios Britanijos premjeras Tonis Bleras (Tony Blair) paragino sandraugos narių vadovus „aktyviai palaikyti” kitą mėnesį vyksiančias derybas, įspėdamas, kad nesėkmė Honkonge gali sukelti katastrofą daugelio pasaulio šalių ekonomikoje.
„Tai nepaprastai svarbus sprendimas visai PPO”, sakė T Bleras britų naujienų agentūrai „Press Association”.
„Jeigu Honkonge nepasieksime esminio sprendimo, yra pavojus, kad Dohos derybos sužlugs. Tai būtų katastrofa daugeliui šalių, tiek išsivysčiusių, tiek neišsivysčiusių, ekonomikai”, – sakė jis.
Daugelio analitikų manymu, gruodžio 13-18 dienomis vyksiančios derybos pasmerktos sužlugti, didžiąja dalimi dėl aklavietės, susijusios su žemės ūkio politika ES, JAV ir Japonijoje.
Britanijos tautų sandraugos valstybių viršūnių susitikimas Maltoje prasidėjo penktadienį ir tęsis iki sekmadienio. Į susitikimo darbotvarkę įtraukti ir tokie klausimai kaip terorizmas bei žmogaus teisių apsauga
Rita Vidugirienė
2005-11-27 09:28