Iki šiol knygų leidybos ir prekybos grupė „Alma littera” valdė 6 knygynus su „Pegaso” prekės ženklu ir vieną knygyną „Knygų uostas”. „J.Masiulio knygynas” (MK) irgi turėjo 6 knygynus, kurie per metus parduodavo apie 1 mln. egzempliorių knygų. Naujasis suvienytas tinklas valdys 13 knygynų įvairiuose Lietuvos miestuose ir turi užmojų pagal apyvartą tapti didžiausiu šalyje.
Puoselėjami ambicingi planai
Pasak MK administratoriaus Virgilijaus Kvedaro, jungtis apsispręsta dėl to, kad knygynų rinka Lietuvoje nedidelė ir joje išlikti smulkiems tinklams ar pavieniams knygynėliams yra sunku.
„Alma littera” grupei priklausanti „Šviesa” įsigijo visą „J.Masiulio knygyno” prekybinę įrangą, ilgam išsinuomojo patalpas, perima prekių likučius, teisę ir įsipareigojimus užsienio leidėjams. Įdarbinami ir visi 70 nupirktojo tinklo darbuotojų. „Alma littera” generalinio direktoriaus Arvydo Andrijausko teigimu, per artimiausią pusmetį į išsiplėtusį tinklą ketinama investuoti apie pusę milijono litų. Planuojama šiemetinė knygynų apyvarta – 13 milijonų litų. Numatoma iki 2007-ųjų turėti jau dvidešimt knygynų visoje Lietuvoje.
Knygynų tinklas „Pegasas” pradėtas steigti 2003 metais. Kaune iki šiol buvo trys jam priklausantys knygynai – prekybos centre „Molas”, „Senukuose”, Draugystės gatvėje, ir prieš rugsėjo 1-ąją atvėręs duris naujakurys Vilniaus gatvėje, prie pat Laisvės alėjos.
„Mūsų knygynai siekia tapti ir mažais kultūros židiniais. Juose organizuojami kultūriniai renginiai, popietės vaikams, tam specialiai samdome žmones. Savo knygynuose pristatėme Vilniaus knygų mugėje viešėjusius autorius iš užsienio. Panašia linkme dirbsime ir toliau, ketiname daug investuoti į knygynų darbuotojų profesionalumo, mokėjimo elgtis salėje tobulinimą. Beje, jų atlyginimas yra gana neblogas – apie 1 tūkstantį litų į rankas”, – sakė „Alma littera” leidyklos vykdomasis direktorius Saulius Ratkevičius.
Pirkėjas nelaimi nieko
Šiandien rinkos lydere laikytina „Vagos” grupė, turinti šalyje 19 knygynų, kurių planuojama šiemetinė apyvarta – 12 milijonų litų.
„Vagos” grupės direktorius Vytas Petrošius abejoja, ar „Alma littera” pajėgs visu milijonu jau šiemet viršyti „Vagos” apyvartą. Tačiau jam kelia nerimą, kad vadovėlių rinką valdo praktiškai vienas žaidėjas – „Alma littera”.
„Jie nustato kainas mokomajai literatūrai, nes yra didžiausi jos leidėjai. Kainodara ta prasme nėra laisva. Manau, kad Konkurencijos taryba jau seniai turėjo atkreipti dėmesį į susidariusią situaciją – tuoj po to, kai „Alma littera” įsigijo „Šviesos” leidyklą. Juk konkurencija iškreipiama jau tada, kai vienas žaidėjas valdo arti pusės rinkos”, – svarsto „Vagos” grupės direktorius.
V.Petrošius teigia, kad dabar vadovėlių pasiūla yra susikoncentravusi, galima sakyti, vienose rankose: „Kas turi pagrindinį kozirį, tas ir diktuoja kainas, nustato maržą. Manot, kad iš rinkos koncentracijos laimi pirkėjas? Nieko panašaus – pasižiūrėkit, ar Lietuvoje atpigo knygos?”
Mažieji gali išnykti
„Negalime pažadėti, kad knygų kainos sumažės. Jos pas mus ir taip kainuoja mažiau nei kitose Europos šalyse”, – tvirtino „Alma littera” atstovas. Pasak S.Ratkevičiaus, knygos išleidimo sąnaudos Lietuvoje beveik tokios pat kaip užsienyje, tik žmonių darbas pigesnis: „Už kokybišką suomišką popierių, kitas medžiagas mokame brangiai. Albumus, didžiuosius savo leidinius spausdiname užsienyje, o tai irgi didelės išlaidos”, – dėstė S.Ratkevičius. Pasak jo, pigūs leidiniai minkštais viršeliais Lietuvoje kažkodėl neprigijo.
„Alma littera” atstovo nuomone, jų grupės veikla išsitenka Konkurencijos įstatymo nubrėžtose ribose: „Jeigu mums bus oficialiai suformuluotos pretenzijos, su įstatymais tikrai nekonfliktuosime. Tačiau Konkurencijos taryba apie jokias grėsmes mūsų veikloje nėra pareiškusi. Vadovėlius leidžia iš viso 14 leidyklų, mes turime apie 50 proc. šios rinkos. Egzistuoja atvira konkurencija, mes nedraudžiame kitiems leidėjams pardavinėti savo produkciją pigiau”, – sakė S.Ratkevičius.
„Vagos” grupės direktoriaus Vyto Petrošiaus nuomone, dėl knygų prekybos versle didėjančios koncentracijos nereikėtų turėti iliuzijų, kad atpigs knygos: „Monopolininkai to nedarys. O mažmenininkams, mažiems knygynų tinklams išsilaikyti ir taip sunku. „J.Masiulio knygynas” buvo trečias pagal dydį žaidėjas rinkoje. Jį nupirkus „Alma litterai”, dabar likusieji trečioje vietoje yra daug mažesni – turi tik po porą trejetą knygynų: tai „Baltos lankos”, „Humanitas”, dar vienas kitas.
Mažųjų grėsmingą dalią labai aiškiai pailiustravo šiemet bankrutavęs anksčiau populiarus knygynas „Septynios vienatvės”, turėjęs du prekybos taškus Kaune.
Rūta Kanopkaitė