Nors paaiškėjo, kad milžiniškose eilėse Eismo priežiūros tarnybos skyriuose stumdęsi šalies vairuotojai tai darė be reikalo, įsukta vairuotojų pažymėjimo keitimo mašina nesiruošia sustoti.
Vyriausybė praėjusią savaitę priėmė nutarimą, pagal kurį senieji vairuotojų pažymėjimai lieka galioti, kol bus parengti nauji Europos Sąjungos (ES) standartai. Nepaisant to, daugelis vairuotojų iš inercijos vis tiek skuba keistis seno pavyzdžio dokumentus naujais.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai taip pat neragina jų sustoti. Jie tikina, kad vairuotojų pažymėjimus suskubę pasikeisti žmonės nieko neprarado, esą šie dokumentai galios iki juose nurodytos datos.
Tačiau VRM atstovai užmiršta, kad anksčiau paskelbus, esą visi senojo pavyzdžio popieriniai vairuotojų pažymėjimai turi būti pakeisti iki šių metų gruodžio 31 dienos, daugelis sąžiningų vairuotojų valandų valandas buvo priversti grūstis eilėse ir patirti begalę nepatogumų.
Naujas visada geriau?
Klaipėdos VPK Eismo priežiūros skyriaus Vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo grupės pareigūnų teigimu, informaciją apie tai, kad pažymėjimų keisti nebereikia, gyventojai galbūt „suvirškins” per mėnesį. Tačiau kol kas norinčiųjų tai padaryti nemažėja.
Pasak Vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo grupės specialisto Audriaus Kalinausko, beveik kasdien vairuotojų pažymėjimus pasikeičia po 300 Klaipėdos apskrities gyventojų.
Iš viso šiemet per vadinamąjį teisių keitimo bumą dokumentus jau spėjo pasikeisti beveik 12 tūkstančių Klaipėdos apskrities gyventojų.
Nors po kritikos lavinos dėl absurdiškos vairuotojų pažymėjimo keitimo tvarkos apie galimybę atsisakyti šios minties valdžia prabilo dar balandžio mėnesį, gyventojai ir toliau kantriai stoviniavo eilėse prie vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo langelių.
Pavyzdžiui, vien gegužę išduoti 3 116 nauji vairuotojų pažymėjimai, priimta 1930 prašymų. Per birželio pirmąsias dvi savaites išduota per 1 000 pažymėjimų, priimta beveik 800 prašymų.
A. Kalinauskas minėjo vakar jau sulaukęs kelių skambučių telefonu – žmonės teiravosi, ar dar verta keisti seno pavyzdžio dokumentus.
„Aš kol kas tik iš žiniasklaidos priemonių sužinojau apie Vyriausybės sprendimą, kad senieji vairuotojų pažymėjimai lieka galioti iki kol bus parengti ES standartai. Jokio oficialaus pranešimo dar negavome. Todėl iki šiol teberaginu visus vairuotojus keistis pažymėjimus. Bet kuriuo atveju naujas dokumentas geriau nei senas, ypač važiuojant į užsienio šalis”, – vakar sakė A. Kalinauskas.
Nieko neprarado?
VRM atstovai taip pat pabrėžia, kad vairuotojų pažymėjimo keitimo procedūra nėra sustabdyta, tik bus pakoreguoti keitimo terminai.
Pasak vidaus reikalų ministro Gintaro Furmanavičiaus, teisę vairuoti liudijančių dokumentų keitimo terminai bus pakoreguoti ES Parlamentui ir Tarybai priėmus atitinkamą direktyvą. Tikimasi, kad ji bus patvirtinta jau šią vasarą.
„Visi suskubę pasikeisti teisę vairuoti automobilį liudijantį dokumentą, nieko neprarado, nes jį vis tiek būtų tekę keisti”, – sakė jis.
Neturės tik vėliavėlės
VRM sekretorius Anatolijus Rimkevičius vakar „Vakarų ekspresą” patikino, kad visi suskubę pasikeisti vairuotojų pažymėjimus naujais galės ramiai gyventi 10 metų.
Pasak jo, pagal 1996 metais priimtą ES 2-osios modifikacijos direktyvą dėl vairuotojo pažymėjimų, yra numatyta, kad šiems dokumentams turi galioti 10 metų terminą. Naujieji vairuotojo pažymėjimai kaip tik ir išduodami dešimčiai metų. Anksčiau jų keisti, pasak A. Rimkevičiaus, tikrai nereikės.
„Naujieji vairuotojų pažymėjimai atitinka ES direktyvas. Skirtumas tik tas, kad ant jų nėra ES vėliavėlės, nepaisant to, jie galios visose valstybėse ir dar kartą jų keisti, kai bus patvirtinti nauji ES standartai, tikrai nereikės”, – tikino A. Rimkevičius.
Kratosi bananų respublikos vardo
VRM atstovas nesutinka, kad iš vairuotojų buvo paprasčiausiai pasityčiota verčiant juos stovėti milžiniškose eilėse.
„Vidaus reikalų ministerija čia niekuo dėta. Kažkas sukėlė ažiotažą, juk laiko iki termino pabaigos dar buvo marios. G. Furmanavičius kaip tik skubiai sureagavo ir pratęsė keitimo terminą, kad žmonės nesigrūstų eilėse. Nekalta čia ir dabartinė Vyriausybė. Įstatymas dėl vairuotojų pažymėjimo keitimo buvo priimtas dar ankstesnės Vyriausybės, 2002 metais”, – dabartinę valdžią gynė A. Rimkevičius.
Jis, be kita ko, ragino vairuotojus ir toliau keistis pažymėjimus, idant būtų išvengta dar vieno keitimo bumo, kuomet nustačius terminą visi turės pasikeisti senus dokumentus į naujus, atitinkančius ES standartus.
„Yra ir kita problema. Senieji vairuotojų pažymėjimai yra lengvai suklastojami. Vien Lietuvoje per praėjusius metus į policijos pareigūnų rankas pakliuvo 311 tokių falsifikatų. O kiek jų dar yra užsienio šalyse. Juk negalime mes pasirodyti ES kaip bananų respublika, kurioje dokumentai lengvai padirbinėjami”, – svarstė A. Rimkevičius.
Atsipirko?
„Vakarų ekspresas” jau rašė, kad kai kurie parlamentarai vairuotojų pažymėjimo keitimo bumą pavadino tiesiog „valdišku verslu”.
Seimo narys Vytautas Bogušis darė prielaidą, kad valdžia tokį lažą vairuotojams užkrovė tik todėl, kad norėjo panaudoti visus dar 2000 metais iš Vokietijos užsakytus plastikinius vairuotojų pažymėjimų kortelių ruošinius.
Neoficialiais duomenimis, plastikinių pažymėjimų ruošiniams buvo išleista daugiau nei 4 milijonai litų.
Pasak V. Bogušio, aritmetika paprasta: „Jei šiuo metu senus vairuotojų pažymėjimus į plastikinius jau pakeitė, kaip teigiama, per 400 tūkstančių gyventojų, iš jų jau surinkta daugiau nei 6 milijonai litų. Taigi „biznis” jau atsipirko, todėl ministras ramia širdimi gali sakyti, kad skubėti nebereikia”, – savo versiją dar prieš porą mėnesių pateikė V. Bogušis.
Už naujo vairuotojo pažymėjimo išdavimą ar privalomą keitimą Vyriausybės nutarimu yra nustatyta 20 litų dydžio valstybės rinkliava, kuri patenka į valstybės biudžetą.
Edita Užkuraitė
„Vakarų ekspresas”
Patikslinsiu, kad vairuotojų pažymėjimų išdavimo kaina padidėjo dėl įdiegtų dokumentų apsaugos priemonių. Daugiau apie tai rasite adresu: //www.dokumentai.lt/VP_KEITIMAS.htm Tai gal palaukim pavyzdžių su ES vėliavėle? 😉