Šalyje neliko nieko svarbiau už A. Boso jubiliejų

Politinių oponentų drabstymasis purvais ir kai kurių profesinę etiką pamynusių žiniasklaidos priemonių angažuotumas menkai valstybės finansuojamus šalies muziejus gali paversti merdėjančiomis senienų taupyklėmis.

Taip yra dėl to, kad praėjusį savaitgalį Palangoje vykęs Seimo nario Antano Boso gimtadienis tapo kone didžiausia problema, o centrinė valdžia, pasinaudodama iš mokesčių mokėtojų kišenės išlaikoma nacionaline televizija, pradėjo puolimą prieš A. Boso šventę organizavusią bendrovę.

Prie spaudimo prisidėjo ir Palangos vadovai, kurie, remdamiesi tik tariamų liudytojų parodymais ir patys net nedalyvavę politikui skirtoje šventėje, nutarė ateityje blokuoti renginių organizavimą Gintaro muziejuje ir Botanikos parke.

Televizijos dėmesys

Darbo partijos Klaipėdos skyriaus pirmininko A. Boso jubiliejų Gintaro muziejaus terasoje ir Palangos botanikos parko rožyne organizavusios uostamiesčio bendrovės „Promo plius” vadovai vakar sulaukė netikėtų svečių.

Po kilusio didžiulio ažiotažo dėl privataus politiko renginio į jo organizatorius dėl interviu kreipėsi nacionalinės televizijos reporteriai Klaipėdoje.

„Vakarų ekspreso” paklausti, ar be A. Boso šventės nacionalinei televizijai nėra rimtesnių temų, teko sulaukti atsakymo, jog reikėtų kreiptis į televizijos redaktorius, o reportažas neva rengiamas apie galimus pažeidimus.

„Vakarų ekspresui” paskambinus į Vilnių ir apie rengiamą reportažą pasiteiravus LTV žinių dienos redaktoriaus Ramūno Ožolo, šis teigė, esą „jokių užsakymų iš valdžios nėra, tiesiog yra manoma, kad buvo pasielgta negerai ir yra atliekamas žurnalistinis darbas”.

Tą patį sakė ir LTV reporterė, tvirtinusi, esą interviu su „Promo plius” direktore Mindvile Kaušpėdaitė tėra būtinybė išklausyti antrąją pusę.

Televizijos žurnalistė domėjosi, kodėl šventės metu Botanikos parke neva buvo užtvertas didesnis teritorijos plotas nei buvo leista Palangos miesto savivaldybės administracijos, kas rengė teritorijos schemas bei kitų dalykų.

Buvo užsiminta ir apie tai, esą vakar kurorto Savivaldybės administracija priėmė sprendimą minėtai bendrovei nebeleisti organizuoti renginių Gintaro muziejuje ir Palangos botanikos parke.

Į klausimus atsakinėjusi M. Kaušpėdaitė dėkojo šventės privatumą saugojusios saugos bendrovės „Argus” vyrams ir tikino, jog šie savo įgaliojimų neviršijo.

Rėmėsi nuogirdomis

Palangos valdžios struktūrose „Vakarų ekspresui” pasidomėjus, kokie pažeidimai galėjo būti užfiksuoti A. Boso gimtadienio metu, teko atsimušti į nežinios sieną.

Kurorto Savivaldybės administracijos direktorius Laimutis Kondrotas dienraščiui paaiškino, esą buvo pažeisti du direktoriaus pasirašyto įsakymo punktai.

„Buvo suvaržytas žmonių judėjimas didesnėje parko teritorijoje nei leista. Kitas pažeidimas – dėl transporto judėjimo, automobilių stovėjimo”, – sakė direktorius.

Jis tikino rėmęsis pasirašytu Botanikos parko vyriausiojo miškininko ir Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Dainiaus Želvio, kuris priklauso su Darbo partija nuolat besipjaunančiai Tėvynės sąjungai (konservatoriams), raštu.

Pastarasis tvirtino A. Boso renginyje nedalyvavęs ir rėmęsis Botanikos parko direktoriaus Antano Sebecko duomenimis.

Šis tvirtino, kad rėmėsi dar kitų – tariamų liudytojų parodymais ir informacija, kuri buvo pateikta žiniasklaidoje.

Tačiau kalbėdamas su „Vakarų ekspresu” Botanikos parko vadovas vakar pripažino, kad „jokia fizinė žala parkui nebuvo padaryta”.

„Sunku man paaiškinti tą kilusį ažiotažą dėl gimtadienio. Tačiau žinau, kad prie parke esančio fontano negalėjo prieiti vestuvininkai. Tiksliau, jie turėjo eiti per šiaurinę parko dalį, tačiau apie tai nebuvo jokios informacijos”, – sakė A. Sebeckas.

Vėliau pašnekovas kilusį skandalą neoficialiai pakomentavo taip: „Manau, čia kitos priežastys… dėl A. Boso…”

Renginio apsauga besirūpinusios bendrovės atstovai tvirtino, kad šventės apsauga vyko nepažeidžiant Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo.

Bendrovės atstovai taip pat pažymėjo, kad gimtadienio metu asmenims nebuvo trukdoma ar draudžiama naudotis parko takais, apsaugos darbuotojai mandagiai paprašydavo geranoriškai apeiti ar apvažiuoti renginio vietą, pasinaudojant šalia esančiais takais.

Taip pat teigiama, kad asmenims, neturintiems kvietimų į renginį, buvo ribojamas patekimas tik į teisėtai naudojamą teritoriją ar Gintaro muziejaus patalpas.

Kiti renginiai nerūpi

Darbo partijos delegato Seime gimtadienis tapo ne tik abejotinų Palangos savivaldybės administracijos sprendimų pasekme – šventė pasirodė dar viena puiki proga įkąsti politiniams oponentams iš konservatorių pusės.

Vos perskaitę spaudoje apie A. Boso šventę, tuojau sukruto konservatoriai Jurgis Razma ir Jonas Dagys. Jie kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Gintarą Furmanavičių ir kultūros ministrą Vladimirą Prudnikovą, siekdami šių paaiškinimo, ar politinio oponento šventės metu nebuvo suvaržytos žmonių teisės.

Tačiau mūsų dienraščiui pasiteiravus, kodėl dėl to paties nebuvo kreiptasi ir penktadienį vykusios šventės, kurios metu buvo užtverta didesnė Botanikos parko teritorijos dalis, atveju, J. Razma nusistebėjo.

„Neturiu tokios informacijos. Na, jei apie tą renginį būtų parašę ar parodę žurnalistai, gal ir būtume reagavę”, – sakė Seimo narys.

Dienraščiui priminus, kad Botanikos parke jau yra organizuota privačių renginių, kuriuose, dienraščio žiniomis, yra dalyvavęs ir J. Razmos kolega konservatorius Palangos miesto meras Pranas Žeimys, pašnekovas nieko konkretaus neatsakė.

„Nežinojau to. Gal kultūros ministrui bus proga gerai pagalvoti, ar duoti leidimus organizuoti tokius renginius. Juk nevalia politikui rengti privačias šventes tokiose vietose, negalima taip šiurkščiai demonstruoti savo turtų”, – moralizavo J. Razma.

Keistos provokacijos

Keisti dalykai dėjosi dar A. Boso šventės išvakarėse – penktadienį.

Apie šio politiko tariamą nusikaltimą galimai pažeidžiant įstatymus pranešusi televizija TV3 domėjosi ir A. Boso gimtadieniu, tačiau apsigavo.

„Vakarų ekspresui” liudytojai pasakojo, kad vienos TV3 laidos rengėjai šalia Botanikos parko budėjo dar penktadienį, nors tuomet vyko kitas įspūdingas renginys – bendrovės „Bitė GSM” šventė.

Jos metu taip pat buvo užtverta Botanikos parko teritorija, tačiau kitaip nei per A. Boso gimtadienį – daug didesnė jos dalis.

Pamanę, kad „Bitės” renginys ir yra A. Boso šventė, žurnalistai atskubėjo į parką, tačiau labai sutriko, kai jiems buvo pasakyta, jog krūmuose jie tykojo visai be reikalo.

Pasak A. Boso renginį organizavusių atstovų, tokia kuriozinė situacija parodė išankstinį kai kurių žiniasklaidos priemonių nusistatymą.

Dar viena keista istorija nutiko jau A. Boso šventės metu – vos vakare užtvėrus Botanikos parko teritorijos dalį, suskambo vienos iš iškilmių organizatorės Vilijos Kaušpėdienės telefonas.

„Skambino kažkoks vyriškis ir priekaištavo, kodėl trisdešimties žmonių delegacija negali patekti į Gintaro muziejų. Žmogus kalbėjo lietuviškai neva su anglišku akcentu. Tačiau aš esu anglų kalbos dėstytoja ir puikiai atskyriau dirbtinį akcentą. Keisčiausia buvo tai, kad skambino man, o ne Gintaro muziejaus vadovams. Iš kur pas Italijos turistus ar jų vedlius gali būti mano telefonas?” – stebėjosi renginių organizatorė.

Bet kokias prielaidas apie tariamus italus paneigė ir Gintaro muziejaus vadovė Vilija Macienė. Ji „Vakarų ekspresui” teigė, kad į ją niekas dėl Italijos turistų nesikreipė.

„Priešingu atveju jie būtų buvę įleisti”, – sakė muziejaus vadovė.

Beje, netikėto žiniasklaidos puolimo sulaukė net „Vakarų ekspreso” redakcija, nors nė vienas jos žurnalistas, išskyrus privačiai dirbusį fotografą, taip pat nebuvo įleistas į gimtadienio puotą.

Todėl antrojo miesto dienraščio publikacijoje išsiliejęs pyktis nėra pamatuotas, arba galbūt yra susijęs su nutrūkusiais finansiniais reikalais: žurnalistai kanda į ranką, kuri jų nebemaitina?

Prarastų papildomas pajamas

Kilęs ažiotažas dėl A. Boso gimtadienio gali smogti ne tik Palangos Gintaro, bet ir kitiems populiariausiems šalies muziejams.

Mat menkas dotacijas iš valstybės gaunantys muziejai prarastų progą gauti papildomų pajamų.

Pavyzdžiui, už pinigus, kuriuos sumokėjo A. Boso gimtadienio rengėjai, buvo suremontuotas Gintaro muziejaus balkonas.

„Juk šalia Gintaro muziejaus yra organizuojama ir daugiau renginių: įvairių muzikinių, kultūrinių fiestų, kurios sulaukia didelio lankytojų dėmesio. O tas balkonas buvo labai apšepęs, tad džiugu, kad dabar situacija pasikeitė”, – sakė Gintaro muziejaus vadovė V. Macienė.

Ji tikino, kad Gintaro muziejaus teritorijoje vienas renginys jau buvo organizuotas pernai, tačiau tokio ažiotažo, kokio sulaukė A. Boso gimtadienis, nebuvo.

Beje, vakar pas kultūros ministrą V. Prudnikovą lankėsi Gintaro muziejaus veiklą kuruojančio Lietuvos Dailės muziejaus vadovas Romualdas Budrys, kurio, „Vakarų ekspreso” žiniomis, buvo klausinėjama būtent apie A. Boso gimtadienį.

Dirbtinai sukelto skandalo nesuprato ir „Promo plius” organizatoriai.

„Mes jau septynerius metus organizuojame renginius, kuriuose yra dalyvavę ir aukščiausio rango politikai, tačiau pirmą kartą susidūrėme su dirbtinu, perdėtu ažiotažu, kuris kilo dėl A. Boso šventės. Jis mums – klientas, už kurį, kaip ir už kiekvieną, kovojame ir saugome jo konfidencialumą”, – sakė „Promo plius” vadovė M. Kaušpėdaitė.

Jai buvo keista ir tai, kad renginio dieną, likus keliolikai valandų iki jo pradžios, vienos televizijos žurnalistai stovėjo Gintaro muziejaus viduje prie lango ir sekė kiekvieną organizatorių žingsnį Botanikos parko rožių kiemelyje.

„Jie filmavo, kaip mes ruošiamės renginiui, ir nuolat barškino į lango stiklą, norėdami mus nufilmuoti atsisukusius”, – stebėjosi organizatoriai.

Už šventes muziejuje

Patys gimtadienio dalyviai ir jo kaltininkas A. Bosas taip pat stebėjosi kilusiu ažiotažu.

„Mano šventės metu buvo užimta maža dalis Gintaro muziejaus terasos, organizatoriai pasirūpino, kad lankytojams būtų pasiekiami fasado laiptai, o penktadienį buvo užimta visa terasa. Dėl į šventę neįleistų žurnalistų… Gal jie norėjo, kad aš iš savo gimtadienio būčiau padaręs spaudos konferenciją?” – svarstė A. Bosas.

Jis teigė, kad šiuo atveju buvo peržengtos bet kokios profesinės etikos ribos, kadangi ir Seimo narys turi teisę į privatumą.

„Tačiau esu labai patenkintas renginio organizatorių darbu, jie – tikri profesionalai. Teritorija po šventės buvo itin operatyviai sutvarkyta. Man ir šventės dalyviams buvo palikta minimumas problemų”, – piktinosi A. Bosas.

Buvęs vieno Vakarų Lietuvos dienraščio vyriausiasis redaktorius Antanas Stanevičius taip pat nesuprato, kodėl vyksta toks organizuotas ir didelis puolimas dėl A. Boso šventės Gintaro muziejuje.

„Muziejų finansavimas – labai silpnas, todėl aš tik skatinčiau panašią veiklą. Suremontavo balkoną už penkis tūkstančius litų – kur bėda? Juk šventė vyko ne ekspozicijos salėje, niekas juk gintaro degtine nelaistė. Kodėl nepanaudoti tokių nuostabių vietų, kaip Palangos Botanikos parkas, kultūringų ir gražių renginių organizavimui?” – stebėjosi A. Stanevičius.

Tolerancijos linkėjo ir A. Bosą pasveikinęs kunigas Astijus Kungys – šis žinomas pranciškonas priminė, kad ir Bažnyčios struktūroje yra įvykę pokyčių.

„Manau, kad galima organizuoti kultūringus renginius muziejuose. Juk ir Bažnyčioje vyko permainos: pavyzdžiui, anksčiau vargonai buvo laikomi pagonišku instrumentu, kurių garsai aidėjo per krikščionių žudynes, nepriimtini per mišias būdavę ir mikrofonai. Dabar – viskas kitaip”, – sakė buvęs kretingiškis.

Marius Linartas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

5 atsiliepimai į "Šalyje neliko nieko svarbiau už A. Boso jubiliejų"

  1. Aha

    Boso jubiliejus nublanko pries Uspashiko diplomo afera, tad neklaidinkite visuomenes. Dabar Bosas gali buti ramus tas jubiliejus visiems dzin.

  2. nieko tokio

    Svencia zmones ir gerai. Pinigus moka, o zurnaliugoms tik prisikabinti rupi.Gal reiketu juos pacius truputi papurtyti del uzsakomuju straipsniu, del zmogaus privatumo pazeidimo. O tai dabar jei jau zurnalistas esi, tai beveik sventa karve. O parsiduoda tikrai ne vienas. Tik vat morales ieskoti norisi pas kitus.

  3. JOOX

    Bosas yra bosas, pats ten irgi nebuvau ir nieko pasakyt negaliu, bet faktas, jog novolietuviai taip issip..,kad net bloga darosi, vien tam, kad visiem aplinkiniam parodytu, kokie jie saunus o kiti – sh2 verti…

  4. olo

    😳 🙂 😉 🙄 😡 👿 😐 🙂 😳 😀 🙄

  5. justuliukas

    linkiu knyga mileti drauga tureti ir isteketi 😛 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.