Žaliaskares keičia naujos puošmenos

Artėjančių Kalėdų šurmulys kasdien vis labiau įsuka ir priverčia sukti galvas, kaip didžiausią metų šventę padaryti nepakartojamą.

Svarbiausia – namai. Kaip juos papuošti? Kaip pažadinti ir paleisti spindinčios nuotaikos džiną, ilgai tūnojusį pilkos kasdienybės inde? Pasaulis – margas, o žmonių šventės supratimas – dar margesnis. Vieniems Kalėdos neįsivaizduojamos be tradicinės, mišku alsuojančios eglutės. Kitiems reikia naujovių, šventinio šoko. Pavyzdžiui, aukštielninkos eglutės.

Telpa daugiau dovanų

Aukštielninkos eglutės – paskutinis mados klyksmas Jungtinėse Valstijose. Šūkis „Po apversta eglute telpa daugiau kalėdinių dovanų“ paveikė žmones.

Dienraštis „USA Today“ tikina, jog tai – ne ėjimas iš proto, bet tiesiog primiršti seni dalykai.

Paskutinį kartą aukštielninkos eglutės buvo populiarios dar Viktorijos laikų Anglijoje.

Kai kurie šaltiniai tikina, kad platėjančiu šakų vainiku į lubas besistiebiančios eglutės buvo kalėdinės puošmenos dar XII amžiaus Centrinėje ir Rytų Europoje.

Be kita ko, primenamos „Upanišados“. Šiame senovės Indijos filosofiniame šaltinyje pasakojama apie šventąjį medį, augantį šaknimis aukštyn ir taip sujungiantį žemę su dangumi.

Pakabina palubėje

Mažiau šokiruojančios šiųmetės kalėdinės puošmenos – balta kaip sniegas eglutė arba palubėje pakabinama žaliaskarė. Žinoma, išdabinta ir šviečianti kaip ypatingojo kalėdinio sezono šviestuvas.

Šioje madoje irgi įžvelgiama tiesa, kad visa, kas nauja, yra primiršta sena.

Paprotys kabinti palubėje eglutes atsirado iš praktinių sumetimų. Kai žaliaskarė būdavo per aukšta, jos viršūnę nupjaudavo, kad tilptų kambaryje.

Gražutės medžio viršūnės ranka nekildavo išmesti. Miniatiūrinę eglutę pakabindavo palubėje ir išpuošdavo.

Taip atsirasdavo dvi kalėdinės eglės – didžioji ir mažoji.

Skraidys angelai

Nors iki švenčių dar liko daug laiko, tačiau kalėdinės puošmenos uostamiesčio prekybos centruose jau priverčia galvoti, kaip išdabinti savo namus.

Klaipėdietė Giedrė sakė, kad jos namuose bus keli svarbiausi kalėdiniai akcentai. Tai išpuošta sintetinė žaliaskarė, neviliojanti katino ir nesukelianti rūpesčių dėl byrančių spyglių.

Kur nors aukščiau pamerktą kvapnią ir gyvą pušies šaką papuoš spindintys burbulai. Šalia išdėliotos žvakidės sudarys šventinę kompoziciją.

Gerąją namų dvasią globos angelai, iškirpti iš popieriaus.

Žolynai suspindės

Klaipėdos universiteto Botanikos sodo darbuotojos kviečia prisiminti augalus, vasarą ar rudenį surinktus sode, pievose ar miške.

Tinkamai išdžiovinti jie ilgai išlaikys ryškią geltoną, raudoną, žalią bei kitokias spalvas ir tiks Kalėdoms skirtose puokštėse. Žolynai, aguonų bei saulėgrąžų galvutės suspindės, jei šias gamtos dovanas apipurkšime dirbtiniu šerkšnu.

Tokie balti, sidabriniai ar auksiniai akcentai papuoš net kukliausią puokštę ir namuose paskleis šventinę nuotaiką.

Audronė Gliožerienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.