Originalaus dizaino buityje naudojami reikmenys atspindi gyvenimo stilių ir formuoja aplinką
Italų dizaino dvelksmą praėjusią savaitę buvo galima pajusti ir Lietuvoje. Sostinėje pirmą kartą surengtos italų madų ir dizaino dienos „Made in Italy, Made in Lazio, Made in design”, kurių metu veikė ir garsių italų dizainerių kūrinių paroda. Joje eksponuota per 100 originalių įvairių sričių objektų: baldų, šviestuvų, indų, interjero elementų, namų apyvokos daiktų.
Pasak Italijos ambasadoriaus Lietuvai Džulijaus Pridžionio, dizainas yra tarpinė sritis tarp meno ir pramonės, o Italija garsėja kaip pasaulio dizaino lopšys, kurio įtaka jaučiama pasaulio dizaino plėtros tendencijoms. Novatoriškas, netikėtas, o kartais ir kandus, ironiškas žvilgsnis į paprastus daiktus išskiria juo iš daugybės kitų.
Romoje esančio Europos dizaino instituto direktoriaus Frančesko Šiančio teigimu, italų dizainas jungia formą, funkcionalumą ir objekto galimybę save pateikti. Tai ir lemia jo originalumą kitų dizaino krypčių kontekste.
„Italijos gamintojai produkto dizainui skiria labai didelį dėmesį, todėl mūsų šalyje veikia daug dizaino mokyklų, kurios rengia specialistus. Vėliau jie įmonėms, gaminančioms įvairius daiktus, kuria išskirtinį jų dizainą”, – aiškina F.Šiančis.
Jo teigimu, praeityje daiktai buvo pasirenkami pagal naudojimo galimybes bei kainą. Dabar atsirado naujas kriterijus – daiktas pasirenkamas pagal tai, kaip jis atspindi jo savininko gyvenimo stilių. „Šiais laikais esminis dalykas yra daikto forma, tik po to – funkcionalumas, tačiau jis būtinai turi kelti emocijas”, – tikina Europos dizaino instituto vadovas.
Paprasčiausi kasdieniai daiktai, tokie kaip šakutės, lėkštės, puodeliai, anksčiau buvo suvokiami tik kaip pagalbininkai maitinantis. Metams bėgant jų samprata peržengė šią siaurą ribą, jie tapo kartu ir mūsų aplinkos, interjero puošybos elementu. Jie kuria ne vien naudojimo, bet ir estetinį ryšį.
„Italams iš tiesų grožio ir harmonijos samprata paprastuose, buityje naudojamuose, juos kas dieną supančiuose daiktuose yra labai svarbus dalykas, nulemiantis pasirinkimą, nesvarbu, ar tai būtų lagaminas, ar kėdė, ar indas. Matyt, tai įgimta”, – pusiau rimtai, pusiau juokais sako F.Šiančis.
„Luktelėkite minutėlę, aš parodysiu jums vieną daiktą”, – staiga sušunka kvatodamasis ir iš kišenės ištraukia plastmasinį ryškiai oranžinės spalvos indelį: „Štai puikus pavyzdys! Tai indelis sviestui, kurį gavau valgydamas lėktuve, kai skridau į Vilnių. Tai vienkartinis indas, kurį po kelių minučių išmesi. Tačiau net ir jis turi savo charakterį, yra originalios laivelio formos – o tai ir yra šiuolaikinio dizaino esmė”.
Besidairant po parodą pasidaro aišku, kad F.Šiančis visiškai teisus: italams grožis ir harmonija svarbūs net renkantis praustuvę, keptuvę, koštuvą, televizorių, čiaupą ar pomidorų padažo skardinėlę, sultis. Jų netradicinės formos – dizainerių darbo vaisius kai kada tampa svarbesnės net už turinį. Jau nekalbant apie baldus, šviestuvus, kabyklą drabužiams, vazą, kurių dizainas lemia, kurį pirkti.
Netgi replės, atsuktuvai ir kiti įrankiai, kurių prireikia meistraujant namuose, gali būti tokie originalūs, kad primena meno kūrinius, skulptūrėles ir, akivaizdu, atlieka ne tik praktinę, bet ir estetinę funkciją. Tokiomis pačiomis savybėmis pasižymi ir spaustukas bei indas graikiniams riešutams gliaudyti, sukurti dizainerės B.M.Bartolini.
Kruopščiai parinkti, kad derėtų prie namų aplinkos, atspindėtų jų šeimininko charakterį, tokio originalaus dizaino daiktai padeda formuoti savitą aplinkos stilių, o kartu gali tapti ryškiais interjero elementais, tikina Europos dizaino instituto direktorius.
Giedrė Budvytienė
Man reikia padaryti dvi netradicines eglutes! Per kelias dienas 👿 , o kaip??????????????? Gal galit kas nors patarti???????? Prasau 😥
ar zinot apie netradicines eglutes 😥
bukit geri