Dėmesio: studentiškos provokacijos

Viešosiose miesto erdvėse eksponuojami Kauno dailės instituto auklėtinių kūriniai ne tik atkreipia miestiečių dėmesį, bet ir skatina diskusijas apie šiuolaikinį meną

Apie tai, kad Kauno dailės institute (KDI) vyksta baigiamųjų darbų gynimai, tradiciškai sužino visas miestas. Šiemet jaunieji menininkai vėl praturtino miestą naujais kūriniais. Vieni instituto magistro ir bakalaurų darbai viešosiose miesto erdvėse bus eksponuojami mėnesį, kiti – pusmetį ar net metus.

Banknotas iš vilnos

Lietuvos banko Kauno skyriaus operacijų salėje iki birželio pabaigos lankytojai gali pamatyti Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto studentės Giedrės Kriaučionytės iš vilnos nuveltą 100 litų nominalo banknotą. Gobelene pavaizduotas banknoto priekinės pusės (averso) paveikslas. Tautinio atgimimo žadintojo, istoriko ir švietėjo Simono Daukanto portretas jame – įspūdingo dydžio.

2,6 metro pločio ir 1,28 metro aukščio veltinis – Kauno dailės fakulteto Taikomosios tekstilės katedros studentės G.Kriaučionytės magistrinio diplominio darbo „Technologinės ir meninės veltinio galimybės šiuolaikiniame mene” praktinė dalis – „In memoriam LT”.

„Lietuviškas pinigas – litas – netrukus taps numizmatine vertybe. Savo kūriniu noriu atskleisti lito, tai yra lietuviško banknoto, svarbą. O naudodama tradicinę veltinio technologiją siekiau netradiciškai jį įamžinti istorijoje”, – sakė G.Kriaučionytė.

G.Kriaučionytės meno kūrinyje iš vilnos vaizduojamas 2000 metų laidos litų banknotas apyvartoje pasirodė tų metų spalio 16 dieną ir naudojamas iki šiol.

„Mums džiugu, kad pinigų tema sukurtas kūrinys pristatomas istoriniuose Lietuvos banko rūmuose. Įdomu, kad vilnoje pavaizduoti pagrindiniai 100 litų banknotui būdingi požymiai”, – sakė LB Kauno skyriaus valdytojas Antanas Ivanauskas.

Tinklas tarp daugiaaukščių

Šilainių mikrorajone tarp daugiaaukščių nutįso tinklas, nuo kurio jo kūrėjas, būsimasis skulptorius Tadas Vosylius nuleido žemės nesiekiančias kopėčias. Iš 8 milimetrų storio pintos virvės ir 5 milimetrų storio lyno sukurtas „Tinklas” – T.Vosyliaus magistro darbas, sukurtas vadovaujant vienam garsiausių Kauno skulptorių Robertui Antiniui.

Pasak jaunojo menininko, sumaniusio šią skulptūrą-provokaciją, žiūrovą šis kūrinys pirmiausiai sudominta savo forma. Kopėčios turi vilioti lipti aukštyn, tačiau jos kabo nepasiekiamame aukštyje ir tai simbolizuoja neišsipildžiusią svajonę. Pučiant vėjui kompozicija lengvai siūbuoja ir taip kuria „gyvo kūrinio” įspūdį.

„Šio kūrinio pavadinimas duoda užuominą, kad objektas susijęs ir su voratinkliu, ir su naujųjų technologijų komunikaciniu tinklu. Pastarasis XXI amžiuje yra svarbiausias informacijos siuntimo ir gavimo šaltinis. Šis meninis objektas simbolizuoja smarkiai į save įtraukiantį interneto tinklą. Tai šiame amžiuje tampa aktualia socialine problema. Žmonės virtualioje erdvėje praleidžia valandų valandas, atsisakydami aktyvaus poilsio, laisvalaikio leidimo gamtoje, bendravimo, – aiškino T.Vosylius ir atkreipė dėmesį į dar vieną savo kūrinio reikšmę: – Kita interpretacija remiasi mano patyrimu vaikštinėjant po Šilainių mikrorajoną. Čia lengva pasiklysti, mat yra daug vienodų pastatų. Tiesiog gerai būtų pasilypėti kopėčiomis aukštyn ir apsidairyti”.

Papildė Laisvės alėjos galeriją

Tarp Baltų prospekto 11, 12 ir Baltijos gatvės 23 bei 31 namų ištemptas „Tinklas” sužavėjo KDI baigiamųjų darbų gynimo komisiją ir buvo įvertintas aukščiausiu balu. Šilainiškius šis kūrinys žavės, glumins ar kels diskusijas dar pusę metų.

Taip pat dešimtuku buvo įvertinta Pijaus Česiūno skulptūra iš granito „Laiko ženklai”. P.Česiūnas bakalauro darbą sukūrė vadovaujamas kito žinomo kauniečio skulptoriaus, Tarybos nario Stasio Žirgulio. Tik sutapimas, kad kūrinys iš granito pastatytas greta vienos S.Žirgulio „darboviečių” – miesto Savivaldybės.

S.Žirgulio pasakojimu, P.Česiūno skulptūra – tai dar vienas kūrinys iš projekto „Studentai – miestui”. Projektui pradžią davė užpernai pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Savivaldybės ir KDI. Studentai yra įsipareigoję Laisvės alėją paversti dailės galerija po atviru dangumi – kasmet joje eksponuoti geriausius savo kūrinius. Sužavėti šia idėja miestiečiai „Kauno dienai” yra siūlę, kad studentų skulptūros liktų puošti pėsčiųjų gatvę visam laikui.

Žilvinė Petrauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.