Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė rezoliuciją prieš Siriją

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją prieš Siriją. Joje šaliai grasinama „tolesnėmis priemonėmis”, jei ji neatskleis savo vaidmens nužudant buvusį Libano ministrą pirmininką Rafiką Harirį (Rafik Hariri).

Saugumo Taryba įpareigojo Siriją suimti ir apklausti visus asmenis, įtariamus dalyvavus mirtiname pasikėsinime. Tarp jų yra ir Sirijos prezidento Bašaro al Asado (Baschar al-Assad) brolis bei svainis. Juos, kaip įtariamuosius, spalio mėnesį įvardijo specialusis JT tyrėjas Detlefas Mėlis (Detlev Mehl). Visos JT šalys, be to, paragintos neįsileisti įtariamųjų ir įšaldyti jų bankų sąskaitas.

„Jei minėti įpareigojimai nebus įvykdyti, tai turės padarinių”, – savo kalboje grasino britų užsienio reikalų ministras Džekas Stro (Jack Straw). JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais (Condoleezza Rice) taip pat paskelbė apie „rimtus padarinius” tokiu atveju.

JT paskutinę minutę atsisakė ketinimų rezoliucijoje aiškiai paminėti ekonomines ir diplomatines sankcijas, taip norėdamos išvengti Rusijos ir Kinijos pasipriešinimo. Nepaisant to, amerikiečių ambasadorius JT Džonas Boltonas (John Bolton) po posėdžio pažymėjo, jog yra „labai patenkintas rezultatu”. Nors rezoliucijoje neišvardyta, kokių sankcijų gali būti imtasi, tačiau įmanomos visos, numatytos JT chartijoje.

K. Rais apkaltino Siriją remiant teroristus. „Sirija turi iš esmės pakeisti savo poziciją, – sakė ji. – JT dabar imasi žingsnių, kad patrauktų Siriją atsakomybėn”.

Sirijos užsienio reikalų ministras Farukas al Šara (Faruk al-Schara) savo ruožtu Saugumo Tarybai pareiškė, kad, vadovaujantis D. Mėlio argumentais, sprogdinimais Londone liepos mėnesį turėtų būti apkaltintos ir britų žinybos. Jis pažymėjo, kad jo šalis neturi nieko bendra su nužudymu. K. Rais ministro žodžius pavadino „neįtikėtina tirada”.

Rezoliucija reikalauja Sirijos visiškai bendradarbiauti su D. Mėliu, kurio darbą gyrė visos Saugumo Tarybos narės, įskaitant Alžyrą. D. Mėlis esą pats gali nustatyti savo vykdomų apklausų vietą ir sąlygas. Iki šiol Sirija, pasak D. Mėlio, nuslėpė daug svarbios informacijos ir draudė jam vienam apklausti įtariamuosius.

R. Hariris, stiprios Sirijos įtakos Libano politikai priešininkas, kartu su dar 22 žmonėmis buvo nužudytas per galingą sprogimą šių metų vasario 14-ąją. JT tada nusprendė pradėti jo žūties aplinkybių tyrimą. Atitinkama komisija padarė išvadą, kad „nužudymą organizavo sirų ir libaniečių saugumo pajėgos”. Išpuolis buvo ilgai planuota operacija, kuri nebūtų įmanoma bei valstybinių tarnybų paramos.
2005-11-01 09:37

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.