Pirmajame Lietuvos kryžiažodžių čempionate laimėjo duetas iš Kauno ir Lazdijų
Jauniausiajam – 13, vyriausiesiems – 67 metai. Ir iš Lazdijų, ir iš Panevėžio, ir iš Kauno. Ir vyrai, ir moterys. Kauno karininkų ramovėje juos visus vienijo tas pats noras ir azartas: per 80 minučių išspręsti kuo daugiau kryžiažodžių.
Avarija prie Trakų
„Labai apmaudu, labai… – liūdnai lingavo galva alytiškis Vytautas Balžakas. – Tačiau džiaugiuosi už Arūną ir tikiuosi, kad mums dar pavyks kartu dalyvauti”.
Buvęs kaunietis V.Balžakas būsimą čempioną A.Vaišnorą prikalbino kartu sudaryti komandą dalyvauti pirmajame mūsų šalies kryžiažodžių čempionate. Tačiau anksti ryte važiuodamas į Kauną ne dėl savo kaltės prie Trakų pateko į avariją. Gavęs liūdną žinią Arūnas skubiai ieškojo antrojo komandos nario ir sudarė „sutartį” su kauniete Birute Šmigelskiene. Skubiai sudarytas tandemas, surinkęs 63 balus, iškovojo taurę, diplomus, kvietimą į restoraną, šampano butelį su specialia „Nugalėtojų” etikete ir čempionų titulą.
Tik penkiais taškais nuo jų atsiliko kauniečių duetas: „Kauno dienos” platinimo tarnyboje dirbantis ir nekart TV laidose dalyvavęs Stasys Petraška bei žinomas kryžiažodžių sudarytojas Linas Karpavičius. Trečią vietą užėmė šeima iš Raseinių – Lina ir Sigitas Kleišmontai.
Iš pradžių sprendė lengvus
„Dėkui Vytautui. Jau seniai buvau kur nors dalyvavęs – vis nėra laiko, – šypsojosi Arūnas Vaišnoras. – Birutę pažinojau iš laidos „Žodžių mūšis”. Ar ji komandos nare tapo dėl abipusės simpatijos? Ne, tam nebuvo laiko, ją padėjo rasti organizatoriai ir ji, metusi savo reikalus, atlėkė paskutinę akimirką”.
Ar buvo kuriozų? Lazdijuose gyvenantis A.Vaišnoras prisiminė, kad iki pertraukos jie su Birute sprendė tik lengvus, 1-2 taškais vertinamus kryžiažodžius.
„Tik per pertrauką išgirdome kažką kalbant apie 5-6 taškus, – nusijuokė čempionas. – Tad antrajame kėlinyje kibome ir į sunkesnius kryžiažodžius, nes norėjome uždirbti daugiau taškų. Ar jau sutarėme, kada kartu apsilankysime restorane? Dar ne, tačiau būtinai apsilankysime. Ne, nemanau, kad pavydės Birutės vyras. Žinau, kad jis azartiškas žmogus, kryžiažodžius mėgsta ir viską supras”.
„Visiškai nesitikėjau laimėti, – šypsojosi prekybininkė Birutė Šmigelskienė. – Tiesa, atskubėjusi ir sužinojusi, jog dalyvausiu su mane daug kartų pranokstančiu Arūnu, neabejojau, kad pateksiu į dešimtuką”.
Kryžiažodžiai lukštenami ir tualete
Prieš čempionatą B.Šmigelskienei vieną komandą sudaryti siūlė S.Petraška, tačiau tuomet Birutė abejojo, ar tądien galės atvykti. Paaiškėjus, kad į avariją pateko Arūno porininkas, būtent S.Petraška būsimajam laimėtojui pasiūlė paskambinti B.Šmigelskienei.
„Jis draugiškas ir vienas pirmųjų mus pasveikino, – prisipažino Birutė. – Ir pamalonino sakydamas, kad su manimi taip pat užimtų pirmąją vietą”.
Paklausta, ar ji išties „pamišusi” dėl kryžiažodžių, nuolatinė A.Valinsko bei kitų erudicijos reikalaujančių laidų dalyvė nusikvatojo: „Ir dar kaip! Štai ir dabar prieš mane guli penki kryžiažodžiai. O dar atsirado japoniški – jie labai įdomūs”.
Ar vyras nepanoro skirtis dėl šios Birutės aistros?
„Ne, jis susitaiko – ką jau gali padaryti, – šypsojosi čempionė. – Tačiau neslėpsiu, kad namuose jau nėra vietos, kurioje nespręsčiau kryžiažodžio. Ir miegamojo lova, jei guliu viena, ir… taip, tualetas taip pat seniai jau užimtas”.
Jauniausiajam – 13, vyriausiesiems – 67
Pirmajame Lietuvos komandinio kryžiažodžių sprendimo čempionate redakcijos „Oho” taurei laimėti, kurį taip pat organizavo Lietuvos šaulių sąjunga, dalyvavo 39 komandos iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Komandas iš dviejų asmenų galėjo sudaryti ir mišrių miestų, ir abiejų lyčių atstovai.
Komandų dalyviams užantspauduotuose vokuose buvo pateiktas vienodas 50 kryžiažodžių komplektas: dvidešimt kryžiažodžių, vertinamų 1 balu, dešimt – 2 ir po penkis kryžiažodžius, vertinamus 3, 4, 5 ir 6 balais. Varžybos buvo padalytos į du „kėlinukus” po 40 minučių su 20 minučių pertrauka.
Vyriausios dviejų asmenų komandos bendras amžius – 134 (67 ir 67), jauniausios – tik 27 (13 ir 14) metai. Čempionate rungėsi ir mėgėjai, ir populiariose Lietuvos televizijų laidose, kuriose reikia pademonstruoti atmintį bei erudiciją, nekart dalyvaujantys profesionalai.
Pertraukėlių metu dalyviai ne tik ilsėjosi, bet ir skambino draugams, vartė žinynus ir enciklopedijas, norėdami pasitikslinti ar sužinoti atsakymus.
Rekordą kūrė dažniausiai naktimis
Čempionate buvo pristatytas ir rekordinis mūsų šalyje panoraminis (skandinaviškas) kryžiažodis. Jį sprendė ir svečiai, ir pertraukos metu patys čempionato dalyviai. Beveik dviejų kvadratinių metrų dydžio kryžiažodis sudarytas iš 4900 langelių, jame – apie 2000 žodžių. Prie lentos su langeliais mielai buvo sustojęs ir signataras Algirdas Patackas, ir Marijampolės apskrities ketvirtos Šaulių rinktinės vadas Raimundas Mertinkaitis.
„Jį išsprendė per 3 valandas trukusį renginį, – šypsojosi rekordinio kryžiažodžio autorius Vytautas Ordinas. – Jį kūriau dažniausiai naktimis, kai jau užmigdavo vaikai. Sukūriau per 2 savaites”.
Paklaustas, ar žmonai nekilo mintis jį išvaryti iš namų, žinomas kryžiažodžių sudarytojas, nusijuokė: „Ne, be to, ji pati man labai padėjo.”
Kelis kartus patikrintą, ar nėra vienodų žodžių, kryžiažodį teko klijuoti jau ne namie, bet lauke. Koks sunkiausias žodis?
„Jis – nesunkus, nes siekėme, kad jį išspręstų labai greitai, – tikino V.Ordinas. – O pats sunkiausias klausimas? Ai, mėnulio nuokrypis nuo trajektorijos. Kas tai? – šypsojosi Vytautas. – Man ir pačiam reikia pasitikrinti šį žodį”.
Po to nuskubėjo prie žinyno ir po keliolikos sekundžių atsakė: „Evekcija”.
Darius Sėlenis