K.Prunskienės titulas istorikams kelia abejonių

„Jūsų šviesybe”, – taip dabar galima kreiptis į žemės ūkio ministrę Kazimierą Prunskienę, šią savaitę tapusią Rusijos kunigaikštiene. Garbingas titulas K.Prunskienei buvo suteiktas birželio 7 dieną, kai ministrė su delegacija viešėjo Sankt Peterburge.

Apdovanojimo ceremonija vyko vienoje cerkvėje, kuri šiuo metu rekonstruojama. Titulą ministrei suteikė apeiginiais rūbais pasipuošęs šventikas.

Rusijos tarptautinių asmenybių rūmų sprendimu K.Prunskienei už didelį asmeninį indėlį į tarptautinę socialinę, ekonominę ir kultūrinę plėtrą buvo įteiktas Tarptautinės garbės ordinas bei Visos Rusijos patriarcho Aleksijaus II pasirašytu dokumentu suteiktas kunigaikštienės titulas.

„Gerokai suglumusi paprašiau duoti truputį laiko pasitarti su delegacija. Sutikau priimti titulą, nes niekas neįžvelgė politinės provokacijos. Mane pašventinęs stačiatikių dvasininkas įteikė raštą bei segę, kurie liudija, kad esu kunigaikštienė”, – pasakojo politikė.

Tarptautiniai asmenybių rūmai pritariant UNESCO įsteigti 1991-aisiais ir turi atstovybes 36 pasaulio valstybėse. Tarptautinės garbės ordiną yra gavę pasauliniu mastu žinomi asmenys – popiežius Jonas Paulius II, JAV prezidentas George’as Bushas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Italijos premjeras Silvio Berlusconi.

„Premjeras Algirdas Brazauskas man prisipažino irgi turįs tokį ordiną, bet ne titulą”, – užsiminė ministrė.

Apdovanojimą vertina santūriai

– Ar didžiuojatės Rusijos kunigaikštienės titulu? – „Lietuvos rytas” pasiteiravo K.Prunskienės.

– Kaip čia pasakius? Aš neignoruoju jo ir nemenkinu. Priimu tai su pagarba. Viskas, kas yra netikėta, žmogų šiek tiek sutrikdo.

Bet aš filosofiškai žiūriu į šį dalyką – ne titulai daro žmogų asmenybe. Pats žmogus arba pelno, arba ne tuos apdovanojimus. Taigi ne aš pati užsimaniau gauti titulą, todėl ir priimu jį santūriai.

– Nejaugi niekas net neįspėjo, kad tapsite kunigaikštiene?

– Šita apdovanojimo dalis tikrai buvo netikėta. Žinojau tik tiek, kad gausiu ordiną. Po šios iškart prasidėjo kita ceremonijos dalis ir man įteikė kunigaikštienės regalijas.

Mano vardas ir pavardė įrašyti į Rusijos aukščiausių dvasininkų dar 1832 metais pradėtą rašyti aristokratiškų titulų suteikimo knygą, kuri yra Rusijos patriarcho žinioje. Sovietų laikais tai buvo sustabdyta, o 1992 metais atnaujinta.

Siųs dokumentus į Rusiją

– Kaip į jums suteiktą titulą reagavo jūsų sūnus ir dukterys?

– Apie tai žino tik sūnus Vaidotas ir vyriausia duktė Rasa. Jaunesnioji, Daivita, šią savaitę buvo išvykusi į kelionę.

Sankt Peterburge man paaiškino, kad šis titulas paveldimas. Vadinasi, jį turės ir trys mano vaikai bei anūkai. Kunigaikščio ženklą, tik be tai patvirtinančio pažymėjimo, po iškilmių dvasininkas perdavė ir mano sūnui.

Tačiau dėl šios garbės bus ir papildomų rūpesčių. Tarptautiniams asmenybių rūmams reikės nusiųsti duomenis apie vaikus, anūkus, jų fotografijų, kad būtų paruošti titulą patvirtinantys liudijimai.

Susitiksime savaitgalį, tada su šeima apie tai ir pakalbėsime.

Iki šiol aš esu sutrikusi, galvoju, kaip elgtis toliau. Turbūt reikės parašyti Rusijos patriarchui padėkos laišką, galbūt prisistatyti kardinolui Audriui Juozui Bačkiui, apsilankyti pas tėvą Chrizostomą ir pasiteirauti, kaip tą titulą įvesti į lietuvišką aplinką.

Negalėjo patikėti naujiena

„Lietuvos rytas” šalies istorikų pasiteiravo, ką jie mano apie ministrei suteiktą titulą.

„Nesuprantu, kaip patriarchas gali suteikti kunigaikštienės titulą. Bent jau anksčiau tokių dalykų nebuvo. Dabar – galbūt, kai Rusijoje daug kas neaišku”, – neslėpė nusistebėjimo heraldikos specialistas Edmundas Rimša.

Istorikas sakė iš pradžių nepatikėjęs tokia žinia.

Romos popiežiai nuo XVI amžiaus už didelius nuopelnus Bažnyčiai yra suteikę grafų, kunigaikščių, baronų titulus. Daug žmonių šiuos titulus gavo XVIII ir XIX amžiaus pradžioje.

„Ar K.Prunskienei suteiktas titulas yra tikras, aš negaliu pasakyti. Šiaip jau tokį titulą gali suteikti imperatorius, karalius.

Kiek girdėjau, aristokratiškųjų titulų liudijimus Rusijos žmonėms dabar oficialiai pasirašinėja vienas Romanovų dinastijos palikuonių, gyvenantis emigracijoje”, – pasakojo E.Rimša.

Nesuteikia jokių lengvatų

Panašios nuomonės yra ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorė Loreta Skurvydaitė.

„Kunigaikščio arba grafo titulą teikia aukščiausiasis šalies valdovas, bet ne Bažnyčios hierarchas. Šis patriarcho mostas, matyt, – savotiška pagerbimo forma, tokį dalyką girdžiu pirmą kartą.

Kunigaikštienės titulas Rusijoje dabar iš esmės nieko nereiškia. Jis nesuteikia teisės paveldėti žemių, dvarų, negarantuoja lengvatų”, – sakė istorikė.
Laima Žemulienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.