Lietuvos jaunimas: „Mums ne dzin“

Studentai ir moksleiviai nebenori tylėti. Po prieš dvi savaites surengtos protesto akcijos, kurioje, be kita ko, reikalauta padidinti studijoms numatytą finansavimą, šią savaitę jaunimo lyderiai su politikais ir visuomenės veikėjais diskutavo, kuriomis kryptimis reikėtų dirbti, kad jaunimas taptų dar įtakingesne interesų grupe.

Esame dabartis

„Visiems reikėtų suprasti, kad nebeesame ateitis, mes – dabartis. Jaunimas dar labiau turėtų susitelkti ir vieningai atstovauti savo interesams. Studentai ir moksleiviai privalo generuoti naujas idėjas ir modeliuoti Lietuvos ateitį, patirties semtis iš praeities autoritetų“, – tokias mintis išsakę jaunimas ir juos palaikantys visuomenės veikėjai, manydami, jog šie svarstymai gali tapti rimtais iššūkiais, kurie studentams padės siekti savo tikslų.

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ir toliau ketina tęsti pilietiškumą skatinančią kampaniją „Man ne dzin“. Akcijos esmė – kalbėti apie jaunimo ir jaunimo organizacijų galimybes paveikti viešosios politikos procesus regioniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu lygiais. Jaunimas klausia: „Ar mes jau esame dideli ir mūsų klausomasi? Ar dar esame auklėjami kaip vaikai?“

„Ne taip lengva rasti atsakymą į šį klausimą, tačiau tikime, jog privalome išsakyti aiškią savo poziciją visais klausimais. Privalome kalbėti ne vien apie jaunimą, bet ir šalies užsienio politiką, pinigų skirstymą, daugybę kitų dalykų“, – kalbėjo jaunuoliai, ragindami steigti jaunimo partiją.

„Siekiame skatinti jaunimo, jaunimo organizacijų ir visuomenės veikėjų dialogą ir diskusijas jaunimui aktualiais klausimais, kelti svarbias visuomenei ir jauniems žmonėms problemas, ieškoti jų sprendimo būdų. Jaunimas šia diskusija siekia parodyti, jog yra integrali visuomenės dalis, kurios nuomonė turi būti išklausyta ir į ją reikia atsižvelgti priimant sprendimus“, – sakė Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Miroslavas Monkevičius.

Ragino inicijuoti permainas

Seimo narys Algirdas Paleckis jaunimą ragino nepamiršti, kad studentai visais laikais buvo revoliucionieriai. „Esminiai sistemos pokyčiai ateidavo tik tada, kai jaunimas prieš ją sukildavo“, – savo pranešime kalbėjo Seimo narys.

„Turime kalbėti apie vertybes, kurias privalo puoselėti jauni žmonės. Galbūt patirties reikėtų semtis iš mūsų praeities autoritetų?“ – klausė Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys.

Tačiau skaičiai, kuriuos pateikė moksleiviai, rodo, kad jaunimas nelinkęs iš esmės priešintis negatyviems dalykams. „Net 99 procentai moksleivių teigia, jog jiems nerūpi, kas vyksta aplink juos, vadinamojoje viešojoje erdvėje“, – pripažino moksleivių lyderiai.

Nerimą kelia pinigų skirstymas

Kita svarbi studentus jaudinanti problema – neskaidrus struktūrinių fondų skirstymas. Nesikeičiant 2007-2013 metų struktūrinių fondų panaudojimo tendencijoms, kyla grėsmė, kad Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų sistema nebus pajėgi užtikrinti šalies visuomenės pažangos bei jos ūkio konkurencingumo, mano jaunimas.

Jaunimo organizacijos nusprendė pradėti piliečių parašų rinkimo akciją, kuria siekiama suteikti atsakingiems Lietuvos piliečiams galimybę išreikšti poziciją dėl Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų nukreipimo žinių visuomenės kūrimui – švietimo įstaigų infrastruktūros atnaujinimui, moksliniams tyrimams. Tris savaites jaunimo organizacijos visoje Lietuvoje rinks parašus, kurie vėliau bus perduoti aukščiausioms valdžios institucijoms – Vyriausybei, Seimui ir Prezidentūrai.

„Siekiame, kad būtų numatytos realios ES fondų lėšos žinių visuomenės kūrimui, būtų patvirtintos nacionalinės švietimo programos ir joms numatytas deramas finansavimas“, – sakė Lietuvos studentų sąjungos viceprezidentas Liutauras Kazlavickas.

Nepaisant to, visuomenės veikėjai ir politikai jaunimui negailėjo kritikos dėl nesugebėjimo koordinuoti savo veiksmų, rasti sutarimo svarbiausiais klausimais, naujų idėjų trūkumo ir kai kurių veiksmų epizodiškumo.

Vaidas Petrutis

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.