Savaitgalį pramogaujant gamtoje kyla pavojus pasigauti erkę. Pamačius prisisiurbusią erkę žmogui kyla daugybė klausimų, kaip jos atsikratyti. Specialistai pataria nedelsti ir kuo greičiau ją ištraukti.
Po iškylos gamtoje visada reikia apsižiūrėti, ar neparsivežėte erkės. Nėra moksliškai patvirtintų duomenų, per kiek laiko nuo įsisiurbimo erkę geriausiai ištraukti. Seniau buvo teigiama, kad tai padarius per dvi valandas, erkė nespėja žmogaus užkrėsti Laimo liga ar erkiniu encefalitu. Tačiau ši teorija nepasitvirtino. Todėl specialistai rekomenduoja erkės atsikratyti kuo greičiau.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja parazitologė Rūta Ščerbavičienė sako, kad ištraukti erkę nėra labai sudėtinga, todėl tam nebūtina medikų pagalba. Įsisiurbusią erkę patartina suimti kuo arčiau galvos ir lėtai sukant ištraukti. Reikia stengtis, kad jos kūnas neatitrūktų nuo galvos. Nes neištraukta erkės galva gali supūliuoti. Tada jau neišvengiamai teks kreiptis medikų pagalbos.
Jau keletą metų vaistinėse parduodami specialūs prietaisai erkėms traukti, tačiau jei jų namuose nėra, tiks ir paprasčiausias pincetas.
Ištraukus erkę įsisiurbimo vietą būtina dezinfekuoti: nuplauti muilu, patepti spiritiniu tirpalu.
Tarp žmonių sklando kalbos ir pamokymai, kad prieš ištraukiant erkę reikia numarinti, taip ji neva lengviau ištraukiama. Tam patariama įsisiurbusią erkę užpilti aliejumi ar žibalu. R.Ščerbavičienė sakė, kad to daryti negalima. Aliejus ar žibalas uždusina erkę. Yra pavojus, kad dusdama erkė į žmogaus organizmą išleis daugiau ligų užkrato nei būdama gyva.
Gydytoja parazitologė sakė, jog žmonės dažnai skambina ir teiraujasi, ką daryti, kai įsisiurbė erkė. Tokių skambučių ypač padaugėjo, kai uostamiesčio gydymo įstaigose už erkės ištraukimą ir konsultaciją imta reikalauti per 20 litų.
Dėl to Smiltynėje ir Giruliuose pernai atsirado ne tik apie erkes įspėjantys ženklai, bet ir informaciniai stendai, kuriuose žmonėms aiškinama, ką daryti šiam gyviui įsisiurbus.
Iškylaujantiems ar besiilsintiems gamtoje gydytoja pataria tinkamai apsirengti ir naudoti tepamus ar purškiamus preparatus, atbaidančisus erkes, uodus ir kitus vabzdžius. Repelentai vabzdžius atbaido 6 – 8 valandas ir, pasak medikų, iš tiesų yra veiksmingi. Kokį rinktis, teiraukitės vaistinėje.
Ištraukus erkę patariama stebėti savijautą, o įsiurbimo vietai paraudus ar atsiradus į gripą panašiems požymiams, būtina kreiptis į gydytoją.
Jolanta Juškevičienė